Styl: Mini – autíčko které mě uchávátilo

Jsem z těch lidí, kteří dokáží potichu něco obdivovat až pak najednou přijde nějaký impuls a z neviného obdivování se stává vášeň, kterou dříve nebo později chtějí mít. Do této fáze se dostal i vztah k autíčku Mini.

Pro mě začíná příběh Mini začíná již při shlédnutí Mr. Beana, kdy bylo předchůdce dnešního modelu spíše poněkud k pousmání. Samotná historie autíčka se však datuje do roku 1957 a jeho úspěch byl spečeněn oceněním pro konstruktéra samotnout Veličenstvou královnou.

Kontruktéři Mini však nelenili a rozhodli se po úspěšném nástupu nové generace VW Brouka udělat v roce 2001 podobné znovuvzkřízení i u tohoto vozu. Ještě si i docela vzpomínám na onen okamžik, kdy jsem nové Mini viděl tuším v jednom nejmenovaném obchodním domě, a již tehdy mě zaujal.

Po přesunu do Prahy, jsem se začal s novým Mini setkávat na silnicích zejména v hlavním městě stále častěji a častěji a můj obdiv se tak zvyšoval. Vše se začalo zvrtávat v době, kdy začla toto vozítko obdivovat také Svišť, což mi dalo impuls k tomu, že jsem se začal o toto autíčko zajímat poněkud více a začal toužit po tom jednou ho mít.

Nyní něco k samotnému vozu. Poslední generaci si pod své křídlo vzala automobilka BMW, což není nijak hekticky proklamováno a dává záruku opravdu kvalitně provedeného vozu a výhodu použití některých špičkových technologií jinak využívaných výlučně u vozů BMW. Vozítko se vyrábí ve střech základních variantách, které se liší jak výkonem motoru, tak také množstvím a úrovní vybavení ve standardu.

Prvním a nejlevnějším modelem je Mini One, který lze pořídiv v ceně 499tis. Kč. Z ceny je patrné, že se v této generaci rozhodně nejedná o lidové vozítko, ale naopak vozidlo vyšší cenové kategorie. Tomu však odpovídá i vybavení v základu a koňské síly ukryté pod kapotou. Tak tedy motor má stejně jako u všech ostatních modelů obsah 1.6l, obsahuje 4 válce a 16ventilů. Výkon u verze One se zastavil na hodnotě 66kW při 5,5tis. otáčkách. Zrychlení z 0-100km/h zvládne One za 10,9s. a dosáhne nejvyšší rychlosti 185km/h. Kombinovaná spotřeba paliva vychází na 6,5l.

Druhým vyšperkovanějším modelem je varianta Mini Cooper, která disponuje výkonem 85kW při 6tis. otáčkách. Zrychlit na 100km/h zvládne za 9,2s. a dosáhne nejvyšší rychlosti 200km/h. Kombinovaná spotřeba je jen krapet vyšší než u předchozího modelu a to 6,7l. Cena tohoto modelu byla stanovena na 525tis.

Posledním a nejlépe vybaveným modelem je Mini Cooper S, který disponuje celými 120kW pod kapotou dosahovanými při 6tis. otáčkách. Zrychlení z 0-100km/h dokáže za 7,4s. a nejvyšší rychlost činí 218km/h. Kombinovaná spotřeba je u tohoto modelu znatelně vyšší a to 8,4l./100km. Cena této poslední varianty šplhá až k sumě 611tis. Kč.

Neměl jsem možnost ještě tento vůz vyzkoušet, ale dle recenzí se jedná o skutečně vydařený kousek. Pro dva cestující poskytuje dostatečně komfortní a hlavně svižnou jízdu jak v městském provozu tak i na dálnici. Auto je velikostně spíše podprůměrné, což způsobí nedostatečný komfort cestujích na zadních sedadlech a menší zavazadlový prostor (cca. poloviční s Fabií). Na druhou stranu je velikost i výhodou zejména při parkování ve městě a projevuje se i na váze, čimž se stává auto ještě živější. Požitek z jízdy je pak přirovnáván jízdě v motokáře, a to jednak z důvodu sníženého posedu řidiče, tuhosti náprav i akceleraci vozítka.

Tento článek tak byl spíše ohlednutím po čem toužím a ta pravé recenze by přišla až po odzkoušení v praxi.

Užitečné odkazy:
mini.com.cz/com/en – oficiální stránky Mini
www.mini.cz – fanklub Mini
www.minicooperklub.cz – fanklub Mini

3 komentáře u „Styl: Mini – autíčko které mě uchávátilo“

  1. Je to pěkné (i když se tam nic nevleze), ale u nás (v Brně) by to mělo již po druhém dni klíčem přejetou celou karoserii ;-)…

  2. [1] Aby, nesmíš bejt takovej pesimista:-D s tím klíčem by to ani takový vandal nedokázal při pohledu na tak úžasný autíí:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..