Cloudový poslech hudby – Bose SoundTouch 20 III & Spotify connect

Nejprve přišel walkman (na kazety), který pak pomalu vystřídal discman (na CDčka) a s příchodem kompresního formátu MP3 začaly CDčka vytlačovat různá fleshová zařízení pidi rozměrů (např. stále prodávaný iPod Shuffle).

V této oblasti „offline“ poslechu hudby se ale poslední dobou nic až tak převratného neudává a zajímavé je to spíše v oblasti „online“ poslechu.

Cloudový poslech hudby

Z mého pohledu velkým evolučním krokem vpřed byl před pár lety (a buďme klidně konkrétní, a tedy v roce 2011) příchod služby Google Music. Jedná se o poslech hudby z Cloudu, kdy za určitý poměrně malý měsíční poplatek (momentálně mezi 140-160 Kč měsíčně) můžeme neomezeně poslouchat obrovské množství hudby různých žánrů včetně lokální tvorby.

Doba plynula a Google dostal brzy další konkurenci, mezi které nyní patří zejména Spotify, Apple Music a Deezer.

Kromě posledně zmíněné služby Deezer jsem postupně vyzkoušel všechny až jsem skončil u Spotify. Nemusí to však být nadlouho, jelikož noví hráči v tomto poli stále přibývají a podobnou službu aktuálně připravuje i mamutí Amazon.

Neměl bych zde ale zapomenout a alespoň okrajově zmínit i iTunes od Applu. Ten významnou měrou pomohl v myšlence „online“ nákupu hudby, avšak v pojetí kupování si konkrétních alb či písniček jednorázovým poplatkem.

Jak poslouchat cloudovou hudbu

Snad všechny služby dnes nabízejí online/offline poslech hudby na mobilních zařízeních a alespoň online verzi na počítači. Některé vás však ale neomezí jen na tyto dva typy zařízení, ale prostředníctvím propojení (např. u Spotify se tato služba jmenuje Spotify Connect, a pozor je přístupná pouze v placené verzi Spotify) si můžete hudbu užívat i v TV nebo v bezdrátových repráčcích. U těchto posledně jmenovaných bych se více zastavil.

Aplikace Spotify pro PC
Aplikace Spotify pro PC

Bezdrátové repráky

Objevují se stále častěji a v drtivé většině jde o tzv. bluetooth reproduktory, tj. takové do kterých můžete hudbu dostat prostřednictvím technologie bluetooth. Často jsou malá, přenosná a někdy i voděodolná. Toto je už poměrně ustálený způsob bezdrátového šíření hudby, který se již běžně používá i u sluchátek.

Další možností jak do reproduktoru dostat bezdrátově zvuk je technologie WiFi. Ta nám při online poslechu z Cloudu nabízí jeden poměrně velký benefit – schopnost připojit se na cloudovou službu autonomně, tj. bez nutnosti prostředníka v podobě telefonu či počítače. Uvnitř takového repráčku je vlastně mini-počítač, který tohoto prostředníka umí nahradit.

Bose SoundTouch

Příkladem zařízení, které kombinují možnosti poslechu přes bluetooth s autonomním WiFi jsou reproduktory SoundTouch od společnosti Bose, které se aktuálně umí připojit ke službám:

  • Amazon Music
  • Deezer
  • Sirus XM
  • Spotify
  • Hudební knihovna v jednotce NAS
  • Hudební knihovna v počítači
  • Internetové rádio

Jednotlivé skladby (nemá asi moc smysl si ukládat jen jeden song), playlisty a nebo internetová rádia je možno si uložit před tzv. rychlé předvolby (k dispozici je jich celkem 6, což není bohužel mnoho). Ty jsou pak k dispozici přímo na reproduktoru, na dálkovém ovladači a v aplikaci SoundTouch pro mobilní telefony.

Ovládací tlačítka s předvolbami na BOSE
Ovládací tlačítka s předvolbami na BOSE SoudTouch

Pod každým tlačítkem můžete mít i různé služby, tedy na jednom např. playlist ze Spotify a na dalším internetové rádio – btw. ty obsahují i snad všechny česká rádia, která jsou v nějaké formě dostupná na internetu).

Bose SoundTouch 20, 10 a 30
Bose SoundTouch 20, 10 a 30

V případě poslechu přes Spotify dostáváte i několik zajímavých vychytávek:

  1. Hudbu můžete začít poslouchat přes mobil a stream pak přímo z aplikace Spotify přehodit na reprák
  2. Hudbu můžete střídavě ovládat z počítače, mobilu či přímo z  repráku. Např. spustím si playlist z počítače, ten pak mohu změnit prostřednicvím mobilu a nakonec písničku, která se mi nelíbí přeskočit přímo prostřednictvím dálkového ovladače.
Přehrávač Spotify a aplikace SoundTouch na mobilu
Přehrávač Spotify a aplikace SoundTouch na mobilu

SoundTouch 20 III

Já jsem si vybral z řady SoundTouch třetí generaci reproduktoru s označením 20, který je určen k ozvučení středních místností. Oproti menší 10tkové verzi obsahuje i displej a vzhledem k mnohem větší velikosti i větší počet reproduktorů.

BOSE SoundTouch 20
BOSE SoundTouch 20

Pokud o bezdrátovém reproduktoru uvažujete a nepotřebujete nějaký malý přenosný, pak doporučuju se na produkty Bose podívat. Velmi podobné produkty pak dělá i společnost Sonos.

Sportovní sluchátka Jabra Sport Corded

Před časem jsem začal běhat, a jelikož mám rád všechny to možné technické „pomůcky“, neobešlo se to bez používání Endomonda, což je jeden z mnoha sportovních trackerů – aplikací, které vám umožní zaznamenávat své sportovní aktivity pomocí mobilu. Jednou z funkcí aplikace je pak audio kouč, který vám průběžně může do sluchátek hlásit uběhnutou vzdálenost, rychlost a třeba i tep. Brzy po prvním vyběhnutí jsem ale zjistit, že s klasickými sluchátky k iPhonu to bude poměrně problém a začal jsem se tedy rozhlížet po nějakých sportovních sluchátkách.

Uzavřená nebo otevřená?

První věc, kterou byste si měli rozhodnout je zda budete chtít sluchátka uzavřená – nejčastěji tzv. špunty a nebo otevřená – nejčasteji tzv. pecky. Rozdíl mezi nimi lze uhodnout už z názvu, tj. u otevřených sluchátek slyšíte i ruch okolí, kdežto u uzavřených je tento ruch eliminován. Každý má své výhody i nevýhody, ale pro mě byla nejzásadnější bezpečnost, která je u otevřených sluchátek mnohem větší – jednoduše slyšíte i co se kolem vás děje, tj. jestli za vámi například příjíždí auto.

Typ sluchátek jsem měl vybrán a zbývalo už jen si vybrat konkrétní model. Přečetl jsem si několikero recenzí a nakonec mi jako nejlepší vyšly sluchátka od firmy Jabra s názvem Jabra Sport Corded. Sluchátka jsou vodoodělná, prachuvzdorná a nárazuvzdorná a popisu výrobce byly testovány dle armádních norem. Vzhledem k tomu jak se člověk při běhu spotí je vodoodělnost velmi žádoucí.

Obsah balení

Příjemným překvapením je obsah balení, kdy kromě sluchátek a různých velikosti gumiček do uší je přibalen i prodlužovací káblík, připínací sponka na oblečení a pouzdro na sluchátka.

Obsah balení

Plusy a mínusy

+ sluchátka výborně drží v uších
+ fungují bez problémů jak na telefonu s iOS tak Androidem, včetně tlačítka na stopnutí hudby, popř. přijetí hovoru
+ ploché provedení kabelů, které se tak moc nemotají do sebe

– velmi nevýrazné basy, víceméně žádné – milovníci hudby budou zklamání
– poměrně slabý mikrofon

Pokud hledáte sluchátka na své sportovní aktivity a nejste vyloženě hudební gurmáni pak budete se sluchátky spokojeni.

Poslech z Google Music na OSX pohodlně

Když necelé dva roky zpět spustil i v naši vlasti Google službu pro neomezený poslech hudby přes internet s měsíční zkouškou zdarma, řekl jsem si že do toho půjdu a hudbu takhle poslouchám dodnes.

Jedna z mých úchylek na počítači je, že mám raději aplikace než zřejmě modernější způsob „vše přes browser“. Díky tomu se mi několikrát při poslechu hudby stalo, že jsem si zavřel prohlížeč jelikož jsem dosurfoval, a ejhle ona se vypla i hudba 🙂 Nějakou dobu jsem to řešil poslechem přes tablet nebo telefon, kde má Google poměrně hezké aplikace, ale na počítači jste prostě odkázáni jen na prohlížeč.

Velice jsem proto kvitoval, když jsem objevil Radiant Player – užasný přehrávač Google Music hudby pro OSX, který je (zatím) zdarma.

Radian Player - moje knihovna
Radian Player – moje knihovna

Aplikace navíc není jen úplně triviálním prohlížečem, který by jen zobrazil totéž co na klasickém browseru, ale kromě nabídky základní funkcí, které jsou víceméně kopií toho co můžete vidět na webu nám aplikace přináší i pár nemalých benefitů, které Vám níže trochu představím.

Ikonka v horní liště – miniplayer

Nepředstavuje jen pouhou ikonku, ale i možnost ovládát přehrávání či „likovat“ oblíbenou hudbu.

Radian Player - miniplayer
Radian Player – miniplayer

Ikonka v dolní liště

Opět se nejedná o pouhou ikonku, ale můžeme dělat totéž co výše a pár věcí navíc prostřednicvím klasické menu nabídky.

Radian Player - panel aplikací
Radian Player – panel aplikací

Ovládání pomocí „Media“ kláves

Tohle je snad pro mě největší plus, jelikož mohu takto přímo z klávesnice pozastavovat přehrávání či přeskakovat písničky pomocí tzn. „Media“ kláves – viz. obrázek a příslušná sekce.

OSX - mediální klávesy
OSX – mediální klávesy

Propojení s Last.fm

Radiant Player - nastavení Last.fm
Radiant Player – nastavení Last.fm

Kdož má účet už v poněkud historické službě Last.fm, která může sloužit jako jakýsi archív a statistika co jste poslouchali, pak je napojení na tuto službu velice jednoduché.

Radiant Player - prozkoumat
Radiant Player – prozkoumat
Radiant Player - rádio
Radiant Player – rádio

Jestliže máte u Googlu hudbu předplacenu a nebo máte případně na Google Music nahránu i hudbu svou, pak rozhodně po tomto přehrávači šáhněte. Myslím, že budete nadšeni a nebude vás to stát navíc ani korunu -> Radiant Player

Autor se navíc při nedávném velkém redesignu ukázal jako schopný velice pružně reagovat na změny ze strany Googlu a do pár dnů aplikaci předělal tak aby opět fungovalo.