Irsko 2014 – cesta okolo ostrova

Přidával jsem článek o letošní cestě na Balkán a řekl jsem si, že by nebylo špatné mít zde alespoň mapu i z loňské cesty Irskem, jelikož si myslím, že jsme vybrali moc hezké cíle a pokud by se někdo chystal do Irska mohla by se mu takováto inspirace hodit.

Mapa trasy Irskem
Mapa trasy Irskem

My jsme začali v Dublinu, hlavním městě Irska s výletem na polostrov Howth, který rozhodně nevynechejte – dá se sem dostat pohodlně vlakem přímo z Dublinu. Pro prozkoumání Dublinu jsme si půjčili auto a vyrazili směrem na jih a pomalu to ztáčeli až k našemu nejzápadnějšímu cíli Dingle s nádhernými útesy – ono celkově to západní pobřeží je na útesy bohaté a je to opravdová nádhera. Poté jsme se vypravili zpět na sever podél západního pobřeží a vstoupili i do Severního irska, které je součástí Velké Británie – pozor mají zde míle místo kilometrů a platí zde britské Libry, ale naopak zdejší měnu neuplatníte v Anglii. V naopak nejsevernějším místě Ballycastle jsme si na břehu dali dle průvodce nejlepší Fish&Chips v Irsku a hned jumbo verzi. Poté už jsme to stočili opět na jih pomalu zpět k Dublinu, kde jsme se ještě před odletem ubytovali v městě Swords, které je opravdu nadohled od dublinského letiště a je to tak lepší volba, než jezdit opět přímo do Dublinu – pokud tedy máte vozidlo.

IMG_3204-Edit

Balkán 2015 – před odjezdem

Loni jsme podnikli v létě tour okolo celého Irska a pro letošek jsme se rozhodli zůstat na našem kontinentu a vyrazit směrem kam každý rok proudí milióny čechů, ale tak trochu jinak. Ano, je řeč o Chorvatsku, které se často přezdívá druhé Česko, ale my tuhle zemi víceméně jen projedeme a hlavní cíle jsme si dali do turisticky mnohem méně vyhledávaných zemí: Bosny, Srbska a Černé hory. A krom těchto jížních zemí se na chvíli zdržíme ještě i ve Slovinsku.

Mapa - plán trasy Balkán 2015
Mapa – plán trasy Balkán 2015

Stejně jako v Irsku i tentokráte se budeme pohybovat mezi místy autem, což dává mnohem pružnější možnosti měnit trasu dle toho co se na místě ukáže jako méně nebo naopak více zajímavé.

Nebude to taková ta klasická cesta k moři do jednoho letoviska, ale každý den bychom měli spát v jiném městě či vesnici, i když se objevíme i u plážových letovisk.

Počet účastníků se nám zdvojnásobil a tak už nás bude 6 a uvidíme zda to společně ty dva týdny na které plánujeme tuto cestu vydržíme.