Dalším z řady populární GUI prográmku pro práci s databázovým systémem MySQL je aplikace HeidiSQL dříve známa pod názvem MySQL-Front. Jedná se o čiště freeware open source klienta, za kterým tak stojí parta nadšenců. Nelze od ní tedy opět čekat žádné pokročilé funkce, ale pro běžnou práci dostačuje.
A nyní rovnou k tomu co program umí:
- zobrazení a úpravu objektů – zde je bohužel seznam značně omezen na starší verze, tzn. tabulky (tables), indexy (indexes) a o ostatních vymoženostech si můžeme nechat zatím jen zdát (spouštěče, pohledy, funkce a procedury).
- prováděný dotazů (query) nad vybranou databází s možností exportu výsledku do html, xml a nebo csv
- správa uživatelů – přidávání, úprava uživatelů databázového serveru a správa přístupu do jednotlivých databází a tabulek
- záloha databáze/tabulky (backup database/tables) formou uložení do SQL souboru – lze pouze určit zda generovat i data. Jednotlivé objekty vzhledem k omezením programu vyexportovat nelze.
- obnova databáze/tabulky (restore database/tables) z CSV souboru nebo souboru SQL.
V porovnání s předchozí GUI aplikací SQLyog vychází HeidiSQL hůře téměř ve všech směrech. Jediným plus, který není v SQLyog dostupný ve free verzi je částečná implementace automatického doplňování názvu tabulek při psaní SQL dotazu. I zde však program není zdaleka doveden k dokonalosti, jelikož neumí pracovat s aliasy tabulek. Nezbývá než konstatovat, že ač se open source vývojáři snaží sebevíc nedaří se jím zatím dostat ani na free verzi komerčního programu SQLyog. Z tohoto porovnání tedy jasně vychází vítězně SQLyog, který všem doporučuji.
Pro ty kteří nečetli předchozí článek o SQLyog (doporučuji napravit) si dovolím uvést zmínku o webové formě práce s MySQL serverem prostřednictvím „aplikace“ phpMyAdmin, která je často jediným možným řešením a je dostupná na drtivé většině hostingových služeb.
Odkazy:
– HeidiSQL homepage
– HeidiSQL download
Pozn. autor článku je databázovým Guru pracující řadu let s databázovými systémy MSSQL, MySQL a Oracle.