HeidiSQL – free open source GUI klient pro MySQL DB server

festival

Dalším z řady populární GUI prográmku pro práci s databázovým systémem MySQL je aplikace HeidiSQL dříve známa pod názvem MySQL-Front. Jedná se o čiště freeware open source klienta, za kterým tak stojí parta nadšenců. Nelze od ní tedy opět čekat žádné pokročilé funkce, ale pro běžnou práci dostačuje.

A nyní rovnou k tomu co program umí:

  • zobrazení a úpravu objektů – zde je bohužel seznam značně omezen na starší verze, tzn. tabulky (tables), indexy (indexes) a o ostatních vymoženostech si můžeme nechat zatím jen zdát (spouštěče, pohledy, funkce a procedury).
  • prováděný dotazů (query) nad vybranou databází s možností exportu výsledku do html, xml a nebo csv
  • správa uživatelů – přidávání, úprava uživatelů databázového serveru a správa přístupu do jednotlivých databází a tabulek
  • záloha databáze/tabulky (backup database/tables) formou uložení do SQL souboru – lze pouze určit zda generovat i data. Jednotlivé objekty vzhledem k omezením programu vyexportovat nelze.
  • obnova databáze/tabulky (restore database/tables) z CSV souboru nebo souboru SQL.
heidisql

V porovnání s předchozí GUI aplikací SQLyog vychází HeidiSQL hůře téměř ve všech směrech. Jediným plus, který není v SQLyog dostupný ve free verzi je částečná implementace automatického doplňování názvu tabulek při psaní SQL dotazu. I zde však program není zdaleka doveden k dokonalosti, jelikož neumí pracovat s aliasy tabulek. Nezbývá než konstatovat, že ač se open source vývojáři snaží sebevíc nedaří se jím zatím dostat ani na free verzi komerčního programu SQLyog. Z tohoto porovnání tedy jasně vychází vítězně SQLyog, který všem doporučuji.

heidisql

Pro ty kteří nečetli předchozí článek o SQLyog (doporučuji napravit) si dovolím uvést zmínku o webové formě práce s MySQL serverem prostřednictvím „aplikace“ phpMyAdmin, která je často jediným možným řešením a je dostupná na drtivé většině hostingových služeb.

Odkazy:
HeidiSQL homepage
HeidiSQL download

Pozn. autor článku je databázovým Guru pracující řadu let s databázovými systémy MSSQL, MySQL a Oracle.

SQLyog – GUI aplikace pro správu a práci s DB systémem MySQL

festival

Dnes si představíme jeden z opravdu použitelných GUI prográmků pro hojně rozšířený databázový systém MySQL. Jedná se o program jakési Indické společnosti Webyog Softworks, který se jim však povedl a pro osobní použijí je k dispozici v omezené verzi zdarma.

Program Webyog je nabízen ve dvou základních variantách – verzi Enteprise a Community. Verze Community je tedy jakási ořezaná verze, která však bude většině méně náročných uživatelů pracujícím s databázovým systémem MySQL vyhovovat. A co tedy ona verze umí (nejdůležitější funkce)?

  • zobrazení a úprava DB objektů MySQL nad konkrétní databází – tabulky (tables), indexy (indexes), spouštěče (triggers), pohledy (views), funkce (functions) a uložené procedury (stored proces) – některé z těchto objektů jsou podporovány jen v určitých verzích MySQL, obecně je většina dostupná od verze 4.1 a výše.
  • provádění dotazů (query) nad vybranou databází s možností si výsledek (result) setřídit podle libovolného vypsaného sloupce kliknutím a export dat (formát CSV, HTML, XML, Excel XML, SQL). Dotazů je možno spustit více najednou a jednotlivé výstupy jsou pak zobrazeny separátně.
  • správa uživatelů – přidávání, úprava uživatelů databázového serveru a správa přístupu do jednotlivých databází a tabulek
  • záloha datababáze (backup database) formou uložení do SQL souboru a možnost obnovy databáze z SQL souboru. Lze určit co vše chceme vyskriptovat (jen tabulky, pohledy atp., popř. včetně dat)
  • kopie databáze na jiný server – provede kopii kompletní databáze na jiný SQL server
sqlyog

Jak vidíme z výše uvedeného přehledu je toho opravdu hodně a začínajícím uživatelům může chybět jen zejména Query builder, který by jim pomohl se sestavením SQL dotazu. Kompletní přehled rozdílů mezi oběma verzemi je k vidění na internetových stránkách.

sqlyog

Pokud tedy pracujete s databázovým serverem MySQL a máte možnost vzdáleného připojení z externího počítače pak je SQLyog pro vás dobrou volbou. V případě, že takovou možnost nemáte, pak je pro práci s MySQL možno použít velmi rozšířené webové rozhraní phpMyAdmin, které však v některých případech nemůže poskytnou stejný komfort práce jako GUI aplikace.

Odkazy:
SQLyog homepage
SQLyog download

Pozn. autor článku je databázovým Guru pracující řadu let s databázovými systémy MSSQL, MySQL a Oracle.