HeidiSQL – free open source GUI klient pro MySQL DB server

festival

Dalším z řady populární GUI prográmku pro práci s databázovým systémem MySQL je aplikace HeidiSQL dříve známa pod názvem MySQL-Front. Jedná se o čiště freeware open source klienta, za kterým tak stojí parta nadšenců. Nelze od ní tedy opět čekat žádné pokročilé funkce, ale pro běžnou práci dostačuje.

A nyní rovnou k tomu co program umí:

  • zobrazení a úpravu objektů – zde je bohužel seznam značně omezen na starší verze, tzn. tabulky (tables), indexy (indexes) a o ostatních vymoženostech si můžeme nechat zatím jen zdát (spouštěče, pohledy, funkce a procedury).
  • prováděný dotazů (query) nad vybranou databází s možností exportu výsledku do html, xml a nebo csv
  • správa uživatelů – přidávání, úprava uživatelů databázového serveru a správa přístupu do jednotlivých databází a tabulek
  • záloha databáze/tabulky (backup database/tables) formou uložení do SQL souboru – lze pouze určit zda generovat i data. Jednotlivé objekty vzhledem k omezením programu vyexportovat nelze.
  • obnova databáze/tabulky (restore database/tables) z CSV souboru nebo souboru SQL.
heidisql

V porovnání s předchozí GUI aplikací SQLyog vychází HeidiSQL hůře téměř ve všech směrech. Jediným plus, který není v SQLyog dostupný ve free verzi je částečná implementace automatického doplňování názvu tabulek při psaní SQL dotazu. I zde však program není zdaleka doveden k dokonalosti, jelikož neumí pracovat s aliasy tabulek. Nezbývá než konstatovat, že ač se open source vývojáři snaží sebevíc nedaří se jím zatím dostat ani na free verzi komerčního programu SQLyog. Z tohoto porovnání tedy jasně vychází vítězně SQLyog, který všem doporučuji.

heidisql

Pro ty kteří nečetli předchozí článek o SQLyog (doporučuji napravit) si dovolím uvést zmínku o webové formě práce s MySQL serverem prostřednictvím „aplikace“ phpMyAdmin, která je často jediným možným řešením a je dostupná na drtivé většině hostingových služeb.

Odkazy:
HeidiSQL homepage
HeidiSQL download

Pozn. autor článku je databázovým Guru pracující řadu let s databázovými systémy MSSQL, MySQL a Oracle.

2 komentáře u „HeidiSQL – free open source GUI klient pro MySQL DB server“

  1. Tak tak, pan autor je guru a tím, že si zvolil pro články systém MySql dal jasně najevo, kdo je mu z té svaté trojice nejbližší :DD.

  2. ahoj frendz, chk sqlyog na to, aby se na spoustu novinek v oblasti mysql nástroj pro správu a našel jsem to úžasný s jeho lepší gui a také jeho největší pohání funkce doporučil mnoho přátel a kolegů. Takže si můžete zkusit s ním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..