MacOs Sierra – ve Finderu složky při řazení nazačátku

Ve světě Windows máme pro práci se soubory Průzkumník, v MacOS je to Finder. Mezi jeden z nejviditelnějších rozdlílů patří způsob řazení souborů a adresářů. Ve Windows jsou poměrně logicky na začátku adresáře a až poté následující soubory. MacOS dá vše dokupy a seřadí – míchají se tak adresáře a soubory dohromady.

S MacOS již pracuji několik let, ale v míchání souborů a adresářů dohromady stále žádný benefit nevidím. A až donedávna jsem to tak musel řešit pomocí různých rozšiření pro Finder – např. XtraFinder, Total Finder atp.snimek-obrazovky-2016-10-03-v-18-15-30

Naštěstí v novém MacOS Sierra se ukrývá jedna téměř neviditelná změna v nastavení a to konečně možnost mít adresáře při řazení úplně nazačátku. Ve výchozím nastavení je tato volba stále vypnuta.

snimek-obrazovky-2016-10-03-v-18-17-54Po zatržení volby „Při razení podle názvu umístit složky na začátek“ tak vidíme adresáře jako první až pak následují soubory.

Pokud ještě MacOS Sierra nemáte, ale chtěli byste mít adresáře taky na začátku, pak nezbývá než použít např. nějaké ze změných rozšíření do Finderu.

S MacOS Sierra přichází vynucený upgrade Parallels 10

A je to tu zase. Včera vyšla nová verze MacOS Sierra a Parallels mě upozorňuje, že je potřeba si zaplatit ne zrovna levný upgrade jejich aplikace, jinak budu mít s novou instalací smůlu a nebo mi přestanou fungovat některé věci.

parallels

I přesto jsem to risknul, MacOS aktualizoval a ouha, ony skutečně některé věci přestaly fungovat – naštěstí to zatím zdá se není tak dramatické.

Zatím jsem si všimnul, že na image, které umožňovala Coherenci mám tuto volbu nově jaksik zašedlou.

snimek-obrazovky-2016-09-21-v-22-45-56

Naštěstí směr Mac -> Windows co se týče souborů funguje a opačný jsem zatím nepotřeboval.

snimek-obrazovky-2016-09-21-v-22-51-39

Je takto opravdu nutné uživatele defakto nutit k upgrade, když to nebude až tak přímo souviset s novou verzí operačního systému?

Pomalá Samba (SMB) na Macu

Je tomu už pár měsíců co jsem doma vyměnil kompletně infrastrukturu na 1Gbit LAN a pořádně jsem ji mohl využít až s nákupem NASky (Synology DS216play), která má dostatečně silný CPU aby „gigabit“ zvládla a zároveň disponuje síťovou kartou stejné rychlosti.

Čas plynul a já NASku začal používat jako primární zdroj fotek i při editaci, tj. na počítači mám skutečně jen katalog Lightroomu s náhledy a fotky jako takové jsou fyzicky na NAS serveru. Na tohle použití jsem nepociťoval problémy, až jednoho dne jsem si říkal, že si změřím rychlost kopírování a ouha, „problém“ byl na světě.

Ukázalo se, že z OSX je rychlost kopírování někde mezi 20-40MB/s, což je od teoreticky proklamovaných 100MB/s poměrně daleko. O to větší překvapení bylo, když jsem zjistil, že z Windows to skutečně touto rychlostí frčí a tak nastálo bádání čím by to mohlo být.

Rychlost kopírování SMB v OSX před
Rychlost stahování z NASky před úpravou

Pokus první – nastavování samby na NASce

Od všemožných rad na přepnutí SMB2 na SMB3 v Synology konzole a povypínání různých věcí, které však mému problému vůbec nepomáhali jsem se dostal k doporučení zavrhnout SMB a použít starý AFP, což skutečně pomohlo, ale zase z počítače s Windows byla NASka nepoužitelný (pokud jsem SMB vypnul) a nebo jsem se musel ručně v OSX připojit na AFP namísto SMB (nedovedu si představit, že bych to takhle delší dobu dělal).

Nakonec jsem nastavení Synology nechal takto (Menu Ovládací panel -> Souborové služby):

Nastavení SMB v NAS Synology
Nastavení SMB v NAS Synology

Pokus druhý – nastavování v OSX (Macu)

Hledal jsem tedy dále až jsem našel nanápadný návod na změnu SMB klienta na straně OSX a to zadáním následujících příkazů v terminálu:

sudo -s
echo "[default]" > /etc/nsmb.conf
echo signing_required=no >> /etc/nsmb.conf

Poté už jen restartovat a hurá – 100MB/s při kopírování je v OSX i přes SMB protokol.

Rychlost kopírování SMB v OSX po
Rychlost stahování z NASky po úpravě

Nutno, ale poznamenat, že u tohoto řešení je bezpečností varování:

Sounds like its the new default of signing being on for the SMB Client. This was done to prevent our SMB Client from being used to attack SMB Servers using the “badlock” exploit.

Zpátky z Windows na (Mac) OS X

Přibližně před rokem a půl jsem zde publikoval článek Končím s platformou MacOSX – zatím a od té doby se situace poněkud zase změnila. Začal jsem se mnohem více věnovat fotografování a hlavně jsem téměř opustil koncertní focení a začal se nejprve věnovat focení produktovému (zejména tedy jídlu :-)), abych po jednom supr týdenním workshopu na Hvaru zabrousil do oblasti další a tou je portrétní a fashion fotografie.

Po téměř výlučné práci v Lightroomu jsem tak opět začal fotky upravovat i ve Photoshopu, koupil si tablet Wacom Intuos 5 Touch pro kreslení ve Photoshopu a začal mít potřebu něco udělat s mým PC vybavením. Můj už poněkud starší stolní počítač Intel Core Duo 2, ale s 12GB paměti sice víceméně dostačuje, ale to už se nedá říct o LCD monitoru Samsung SyncMaster 2253. První kolo tak bylo o výběru nového monitoru, jenže jsem mezitím čím dál častěji zjišťoval, že mám potřebu fotky upravovat i nejen doma, a tahat sebou stolní počítač není jaksi úplně pohodlné a tak jsem se dostal k výběru notebooku.

Nebudu to zde nějak podrobně popisovat, jelikož by to vydalo na celý článek, nicméně po zváženích všech pro a proti jsem nakonec skončil u 15″ Apple Macbooku Pro a tak jsem zpět na OS X. Btw. pokud by někdo uvažoval o více přenosné variantě, je ve hře kromě 11″ a 13″ Apple MacBook Air také podle mě vydařený a velký konkurent Asus Zenbook také s 11″ a 13″ modely.

Po několika měsících práce mohu říct, že již pomatení s klávesovými zkratkami na Windows a OS X (a také tak trochu jiné klávesnici) pominulo a jsem schopen se přepínat podle potřeby a neplete se to. Je to tedy vypadá to jen otázka času a zvyku – svým způsobem jakoby člověk řídil dvě auta – obě mají stejný účel, ale s každým se jezdí tak trochu jinak.

Z hlediska softwarového vybavení a fotografování nenastává žádný problém – tedy pokud nepoužíváte třebas u nás hodně rozšířený Zoner Photo Studio, který je a zřejmě vždy bude jen pro Windows. Naproti tomu zatím všechny produkty Adobe, tj. zejména Lightroom a Photoshop pro OS X existují. Z kancelářských balíků mi zatím skvělou práci odvedl LibreOffice. A s tím si  na tu mou „práci“ vystačím.

Radium – komfortní poslech internetových rádií

Před necelým měsícem jsem psal v článku „Zkouška přechodu na Mac OS X Snow“ důvod proč jsem se rozhodl odskočit si ze světa Windows do jablečného světa Mac OS X. Po této době jsem si na systém už zvykl, a nic zásadního mi ze světa Windows nechybí ba naopak. Prvním programem, který zde představím bude hodně úzce zaměřený program Radium pro usnadnění přehrávání internetových rádií.

Jedná se o tzn. tray aplikaci, tzn. aplikaci, která není (ale může být) přítomna v Docku (spodní lišta s ikonkami aplikací), ale usídlí se v pravém horní rohu. Základním posláním aplikace je jednoduché naladění internetového rádia ať už z aktualizovaného celosvětového seznamu stanic a nebo zadáním konkrétní url. Můžete si jednotlivé rádia označit jako oblíbené a udělat si tak vlastní seznam internetových rádií. Pokud to stanice podporuje vidíte navíc název a autora aktuálně hrající skladby. Toliko k základu a nyní se podíváme na program podrobněji.

Po kliknutí na ikonku rádia v tray liště se vám zobrazí hledací okénko ve stylu Spotlight do kterého můžete zadat buď konkrétní název stanice, lokaci nebo styl, popř. kombinace oddělené čárkou. Bezprostředně se vám začnou nabízet stanice, které zadanému dotazu vyhovují. Úplně nahoru se vždy zařadí stanice, které máte označené jako oblíbené a ty vám tak časem nezapadnou. Pokud máte aktuálně naladěnu stanici pak uvidíte název songu a interpreta s možností tuto informaci sdílet Twitteru, Facebooku nebo Google Buzz. Ještě zde můžete nastavovat hlasitost a zapínat nebo vypínat přehrávání rádia.

Po kliknutí na ikonku ozubeného kola se dostanete do jediného menu programu, které nabízí vstup do nastavení programu, import stanice pomocí URL, zobrazení historie přehrávaných songů, možnost nastavení eqalizeru a vypnutí programu.

Pokud se podíváme na dialog s nastavení pak zde také nemáme přehršel možností, ale najdeme zde vše důležité jako: automatický start programu po příhlášení, zobrazování ikonky v docku, automatické naladění poslední stanice, použití kvalitního zvuku, zobrazení názvu skladby v menu, použití Growl notifikací, nastavení přehrávané skladby do statusu iChatu, odesílání přehraných skladem na Last.fm, vyřazení stanic, které nejsou dostupné a automatická kontrola aktualizace programu.

Jistě se vám občas stane při poslechu rádia, že se vám nějaká písnička líbila, ale vy nevíte jak se jmenuje. Občas se tuto informaci dozvíte po skončení skladby, ale což takhle mít možnost podívat se na celou historii zpětně? A právě tuto funkcionalitu Radium nabízí a pokud by se vám písnička opravu moc líbila můžete si ji v případě dostupnosti rovnou koupit.

Z předplatitelských služeb bude pro našince asi zajímavý pouze Last.fm, kterážto umožňuje se přihlásit k odesílaní přehrávaných skladeb na váš vlastní účet Last.fm.

Pokud jste v nastavení zatrhli použití Growl notifikací a máte Growl v MacOSX nainstalovaný pak se vám bude při začátku každé skladby na obrazovce chvíli zobrazovat informace jak se kladba jmenuje a jaké rádio aktuálně posloucháte.

Někoho možná nakonec přeci jen odradí cena programu 9.99$, což pravda za tak specializovanou aplikaci není nejméně, nicméně i přesto si myslím, že ten komfort stojí za to. Aplikaci je možné si nejprve v 30denní lhůtě vyzkoušet a pak je možné si ji zakoupit buďto přímo na webu výrobce a nebo prostřednictvím Mac App Store. Požadavky na systém jsou minimální a jediným předpokladem je tak Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší.