Setkání fotografů 4/11 – jak to proběhlo

Po půlroce se opět na Chodově v KC Zahrada konalo Setkání fotografů a já i když jsem po zveřejnění programu hodně váhal, nakonec jsem vypravil.

Stejně jako loni na zájemce o fotografování čekal celý den tématických přednášek ve dvou sálech, které jsou popsány níže, celá řada Poraden a Workshopů a v neposlední řadě prezentace několika firem ve vstupní hale, kterých se mi zdálo méně než loni.

Hodnocení přednášek

Jedná se o můj názor z pohledu člověka, který navštívil Setkání fotografů podruhé, několik let se věnuje fotografii a není tedy úplným začátečníkem.

Kamil Varga: Retuše fotografií v Adobe Photoshop CS5

První přednášku jsem začal ve velkém sále, kde přednášel Kamil Varga. Posledně jsem byl z jeho přednášky nadšený, nicméně ta byla i tentokráte bohužel téměř nachlup stejná, takže jsem si to mohl zopakovat, ale nic moc nového jsem se nedozvěděl a tudíž se to i těžko hodnotí. To že se ale přednáška po půlroce vůbec nezměnila, i použité fotky byly stejné, musím ohodnotit nějakými body dolů, jelikož nepředpokládám že jsem jediný, který na Setkání fotografů chodí častěji. Jelikož v té době ještě nic neprobíhalo v malém sále, nebylo ani z čeho vybírat.

Hodnocení: 8/10

Vítězslav Válka: Jak uspět při prodeji fotek

I na druhou přednášku jsem zůstal ve velkém sálu, kde bylo dále na pořadu hodně zajímavé téma „Jak uspět při prodeji fotek“. Bohužel, a jsem na to opravdu dost alergický, se z přednášky vyklubala prezentace jedné české fotobanky, což celý dojem u mě hodně pokazilo. Zazněly i nějaké informace k prodeji – jakým tématům se věnovat a kterým se vyhnout, na jaké velikosti fotografie připravit, ale celkově mi to přišlo nějak nezajímavé. To jsem četl už několik mnohem lepších tištěných článků.

Hodnocení: 3/10

Antonín Charvát: Správné zobrazení fotografických dat na monitorech

Přesun do malého sálu a opět reklamní prezentace jedné značky výrobců monitorů. Pán byl sice velice dobře připraven a ledasco objasnil, ale stále a stále dokola propagoval ty své monitory, což mi na tomhle typu akce opravu vadí, pokud na to nejsem dopředu připraven – z názvu přednášky to opravdu nešlo poznat.

Hodnocení: 6/10

Tomáš Hrubý: Od RAW k digitální temné komoře

Zpět do velkého sálu kam se tentokráte z loňského malého přemístil Tomáš Hrubý se svou přednáškou o zpracování RAW souborů. Prezentace byla velice podobná opět té loňské, ale následující živá ukázka již byla improvizací, takže byla hodně jiná než loni. Za tu prezentaci tedy musím srazit jeden bodík, ale celkově jinak opět bezvadné.

Hodnocení: 9/10

Petr Bambousek: Život zvířat na Floridě

Vrchol dne. Stejně jak mě na minulém Setkání fotografů oslovila přednáška od Martina Kozáka o sportovní fotografii, tak tentokráte mě opravdu hodně potěšila prezentace Petra Bambouska o focení zvířat a dokonce ji i překonala. Obsahově byly fotografie stejně jako u Martina Kozáka na prvotřídní úrovni. Co však bylo ještě lepší, byla samotná prezentace jak po stránce obsahové tak i po stránce prezentační. Dokonalé bylo prokládání fotografií s autentickým zvukem vyfotografovaných zvířat – člověk si rázem ještě více připadal jako by tam byl – a Petr Bambosek i perfektně prokládal jednotlivé fotografie příběhem z focení. Opravdu zábavné a myslím, že u takové prezentace se musel bavit skutečně každý.

Hodnocení: 10/10

Topí Pigula: Yucatán

Po Floridě další z „cestopisných“ přednášek, tentokráte z Mexika. Narozdíl od Petra Bambouska není Topí Pigula až tak fotograf jako spíše cestovatel a dobrodruh což se odráží i na jeho fotografiích. Ty jsou tak spíše reportážního typu a kochat se jimi člověk asi příliš nebude. Dohání to však až sparťanskými příhodami a zážitky někdy až na hranici civilizovaného chování – ochutnávání různých druhů rostlin, spání téměř výhradně venku, neochota platit za cokoliv turistického atp. Prezentace tak z cestopisného hlediska zajímavá byla, nicméně si nejsem jistý zda úplně patří na takovýto typ akce, jelikož fotografie zde byly spíše okrajovou záležitostí. V porovnání ale s ostatními přednáškami, ale i přesto tato vychází nadprůměrně.

Hodnocení: 7/10

Aleš Radikovský: Adobe Lightroom 3

U této přednášky mám asi největší problém ji objektivně zhodnotit, jelikož Lightroom je téma, kterému se věnuji delší dobu opravdu hodně a tak je i paradoxně problém se někde dozvědět něco nového. Pro nováčky přednáška asi může být zajímavá, i když mi přijde, že já bych se v ní spíše ztratil než něco pochopil. Lightroom prostě za hodinu vysvětlit nejde a možná by bývalo bylo lepší se věnovat stejně jako v případě přednášek k Photoshopu jen nějaké části.

Hodnocení: 6/10


Bezpečná archivace dat

Nakonec opět prezentace firmy vyrábějící nějaké jakoby bezpečnější DVD média. Toto byla už opravdu pořádná nehoráznost, pojmenovat přednášku jako Bezpečná archivace dat a pak zde prezentovat jen jeden produkt, což ale beru jako chybu pořadatelů. Po 10minutách jsem tedy raději odešel – btw. na tuto přednášku jsme byli v málem sále čtyři, čili jsem svým odchodem pěkně zamával počtem posluchačů.

Hodnocení: 0/10

Soutěže

Stejně jako i loni se konaly tři soutěže se stejnými tématy jako na podzim. První byla anketa, druhá na téma „Fotografování zátiší“ a poslední „Úpravy fotografií“. Vyhlášení bohužel probíhalo stejným stylem jako loni, který se mi vůbec nelíbí a tak jsem se tentokráte hlasování nezúčastnil. Myslím, že by pořadatelé udělali lépe, kdyby vyhlásila porota všechny tři místa a nenechávala poněkud chaoticky o jednom místě hlasovat návštěvníky.

Celkové zhodnocení

Říkám si, jestli pořadatelé nejsou až moc drzí, když si za prezentace firem, což byla letos minimálně polovina přednášek skryta za různé obecné názvy, nechají zaplatit i od posluchačů. Ono je přeci jen rozdíl, když člověk jde na předváděčku a nebo na přednášku na obecné téma, kde by se podle mého názoru měly konkrétní značky zmiňovat pouze okrajově. Z tohoto pohledu musím říct, že letošní jarní ročník byl v tomto ještě o dost horší než předchozí a zdá se mi, že se brzy ze Setkání fotografů stane jedna obrovská reklamní akce, kterážto si nezaslouží takový název. Hodně mě i mrzí, že jsem opět stejně jako na podzim musel udělit i jednu 0/10, i když opakuju je to spíše hodnocení pro pořadatele než samotného prezentujícího.

Nad účastí na dalším pokračování tak budu zase a ještě více váhat. Naštěstí pro tentokráte to pro mě zachránila zejména přednáška Petra Bambouska, která kdyby nebyla tak snad odcházím opravdu velice rozladěn a s pocitem, že jsem vyhodil peníze za vstupné. Možná ale za oněch 250kč (resp. 350Kč) očekávám až příliš mnoho, nicméně klidně si rád připlatím, pokud zmizí marketingový typ přednášek, bez pořádného obsahu.

Na váškách s účastí jsem zřejmě nebyl jen já, jelikož návštěvníků bylo pocitově výrazně méně než na podzim a zejména odpolední přednášky se nesly v poloprazdném sále. Pokud to takhle půjde dál, tak si dokážu představit, že tato akce nepřežije.

O minulém listopadovém Setkání fotografů si můžete přečíst v článku „Setkání fotografů 2010 – jaké to bylo a hodnocení přednášek„.

Setkání fotografů 2010 – jaké to bylo a hodnocení přednášek

Celý sobotní den jsme strávili na Setkání fotografů na pražském Chodově. Nečekal jsem od toho příliš, ale ve výsledku jsem byl natolik překvapen, že jsem se rozhodl okomentovat přímo jednotlivé přednášky. Podotýkám, že podobnou akci jsem navštívil poprvé, čili nemám s čím přímo srovnávat.

Kromě tématických přednášek ve dvou sálech, které popíšu níže, probíhaly i tzv. Poradny a Workshopy. Poradny byly, stejně jako přednášky, v ceně vstupného a Workshopy se platily. Ve vstupním „sále“ pak byly prezentace několika firem nějak souvisejících s focením. A nyní již k hodnocení přednášek, které jsem stihl návštivit:

Luděk Bouška: Nejčastější chyby při fotografování

První přednášku jsme začali v malém sále. Luděk Bouška ji pojal stylem: „Řekněte mi s čím máte největší problémy a já vám řeknu jak je vyřešit.“ což bylo možná trochu riskantní, ale nakonec se diskuze poměrně rozjela. Znalosti lektora byly na velmi dobré úrovni a tak dokázal odpovědět víceméně na všechny otázky. V odpovědích jsem nezaznamenal žádnou výraznější nepřesnost. Možná ale návštěvníci čekali spíše něco jiného. Vzhledem ke krátkému času byla celá přednáška hodně rozstříštěna a věnovala se spousta věcem okolo fotografování bez uceleného konceptu. Tady by byl určitě prostor pro zlepšení.

Hodnocení: 7/10

Kamil Varga: Retuše fotografií v Adobe Photoshop CS5

Druhá přednáška byla v sále velkém. Kamil Varga se předvedl jako velice vtipný a zábavný přednášející. Předvedl nové vlastnosti Photoshopu CS5 – zejména odstraňování předmětů a dopočítávání chybějících částí fotografie a také se věnoval retuším portrétu, odstraňování vrásek a změny barevného tónů vlasů, očí a zubů. Přednáška byla na vysoké úrovni a žádnou nepřesnost jsem nezaznamenal. Nemám co bych tomuto vytknul.

Hodnocení: 10/10

Petr Stejskal: Nezbytné doplňky fotografa

Zpět do malého sálu. Čekal jsem od toho spoustu zajímavých podnětů, ale hned po prvních pár minutách bylo jasno. Bohužel se totiž jednalo spíše o prezentaci jedné firmy, kde navíc jejich přednášející byli neskutečně špatní. Z této přednášky jsem odešel.

Hodnocení: 1/10

Pavel Krásenský: Makrofotografie

Zpět do velkého sálu. Pavel Krásenský je nejen výtečný fotograf makro a mikro světa všemožného hmyzu, ale také o něm ví spoustu informací. Velice zajímavá prezentace plná množství nádherných fotek a zajímavých informací ze světa zvířat. Uteklo to neskutečně rychle. Velice vtipná, zábavná a celkově výborná přednáška.

Hodnocení: 10/10

Tomáš Hrubý: Moderní trendy ve zpracování RAW a organizaci dat

Pendlování pokračuje aneb opět do malého sálu a opět velice výborná přednáška, na které se mi líbilo zejména to, že se nevěnovala jen jednomu programu. Došlo na srovnání hned několika podobných aplikací, zejména Adobe Lightroom vs. Apple Aperture vs. Zoner Photo Studio. I když jsem v Lightroomu už opravdu hodně zběhlý, dozvěděl jsem se díky tomuto srovnání nemálo nových informací. Výborná přednáška, i když přednášející možná až moc chválil produkty Applu. S jeho výrokem, že Apple MacBook Pro je velmi levný notebook díky jeho parametrům nemohu úplně souhlasit, ale tak inu pokud se mu to líbí tak proč ne.

Hodnocení: 10/10

Martin Kozák: Sportovní fotografie

Pendlování se nezastavilo a opět přesun do velkého sálu, kde nás čekal Martin Kozák. Sám na úvod přiznal, že je značně nervózní a že je to jeho první prezentace, což šlo i na samotné přednášce poznat. Vrchovatě to ale dohnal zkušenostmi a obrázky, které prezentoval. Jednoduše úžasné a velice jsem si to užíval už i proto, že spousta věcí je na sportu velice podobná focení koncertů.

Hodnocení: 10/10

Andrej Macenauer: Krajinářská fotografie, Šumava

Poprvé jsem zůstal ve velkém sále a bohužel se konala neskutečná nuda. Fotit krajinky mě baví a tak jsem si od této přednášky sliboval mnoho, nicméně ta se možná až příliš točila kolem Šumavy a velice brzy mě to prostě přestalo bavit. Navíc bohužel fotografie mi připadaly spíše až podprůměrné, čili ani zde to prezentující u mě nedohnal. Pro mě tak jedno velké zklamání a po sérii třech neskutečně úžasných přednášek, toto byl velký skok dolů.

Hodnocení: 3/10

Jan Dobrovodský: RAW v Adobe Photoshop CS5

Držte si klobouky, řítíme se do propasti. Ano, takhle by se dala popsat předposlední přednáška, tentokráte v malém sále. Už jsem si myslel, že mě nic horšího než předchozí krajinářská fotografie nepotká, ale to, co převedl pan Dobrovský, byl jeden velký průšvih. Jeho přednáška o RAWu a zpracování v Adobe Photoshopu byla plná neúplností a nepřeností. Celkově to na mě působilo, jako by snad šlo o záskok na poslední chvíli a prezentující se na přednášku připraval den dopředu, kdy viděl Photoshop poprvé. Pokud tomu tak nebylo, tak snad jako jediné vysvětlení může být nezkušenost s prezentací, ale zde se mi opět nabízí srovnání s Martinem Kozákem, který sice prezentoval poprvé, ale i přesto měla přednáška šťávu. S hrůzou jsem žasl, když přednášející přiznal, že je dokonce lektrorem jedné školy digitální fotografie a šéfredaktorem serveru. Uff, no to byl šok a já z této přednášky docela znechuceně odešel.

Hodnocení: 0/10

Petr Koritina: Začínáme s digitální zrcadlovkou

Z malého sálu jsem utekl do velkého, kde ještě probíhala přednáška Začínáme s digitální zrcadlovkou. Petr Koritina ji pojal jako ukázku začátečnických chyb na konkrétních fotografiích a trochu mi přišlo, že občas měl ten pojem „začátečnická chyba“ posunut až trochu moc vysoko. Nicméně i přesto, a pro mě i proto, byla přednáška zajímavá. Našel se i jeden pán, který se domáhal srování „zrcadlovek“ a „kompaktů“, čehož se nedočkal a to je podle mě správně. Pokud začínám se zrcadlovkou, tak je na nějaké srovnání přeci jen pozdě. To si měl pán zjistit než si ji koupil.

Hodnocení: 8/10

Soutěže

Na závěr ještě pár slov k soutěžím na Setkání fotografů 2010. Proběhly tři: Cena setkání fotografů (aneb anketa, kterou každý dostal ke vstupence), Fotografování zátiší a poslední Úpravy fotografie. Soutěže to byly na první pohled zajímavé a ceny mnohdy velice lákavé: několik fotoaparátů Canon Powershot, Adobe Photoshop CS5 či Zoner Photo Studio 13, nicméně u dvou kreativních soutěží mě překvapila kvalita přihlášených fotografií, která byla hrozná. Tady by asi nejeden podotkl „Když jsi tak chytrý, tak proč jsi to nezkusil sám?“ a já k tomu dodávám, protože jsem nečekal tak nízkou úroveň. Samotné vyhlášení vypadalo jako by se konalo poprvé (možná tomu tak skutečně bylo, to nemohu posoudit) a hlasování diváků v sále o třetím místu bylo chvílemi bohužel až trapné. Škoda, jelikož jinak byla akce alespoň na oko výborně organizačně zvládnutá.