Setkání fotografů 4/11 – jak to proběhlo

Po půlroce se opět na Chodově v KC Zahrada konalo Setkání fotografů a já i když jsem po zveřejnění programu hodně váhal, nakonec jsem vypravil.

Stejně jako loni na zájemce o fotografování čekal celý den tématických přednášek ve dvou sálech, které jsou popsány níže, celá řada Poraden a Workshopů a v neposlední řadě prezentace několika firem ve vstupní hale, kterých se mi zdálo méně než loni.

Hodnocení přednášek

Jedná se o můj názor z pohledu člověka, který navštívil Setkání fotografů podruhé, několik let se věnuje fotografii a není tedy úplným začátečníkem.

Kamil Varga: Retuše fotografií v Adobe Photoshop CS5

První přednášku jsem začal ve velkém sále, kde přednášel Kamil Varga. Posledně jsem byl z jeho přednášky nadšený, nicméně ta byla i tentokráte bohužel téměř nachlup stejná, takže jsem si to mohl zopakovat, ale nic moc nového jsem se nedozvěděl a tudíž se to i těžko hodnotí. To že se ale přednáška po půlroce vůbec nezměnila, i použité fotky byly stejné, musím ohodnotit nějakými body dolů, jelikož nepředpokládám že jsem jediný, který na Setkání fotografů chodí častěji. Jelikož v té době ještě nic neprobíhalo v malém sále, nebylo ani z čeho vybírat.

Hodnocení: 8/10

Vítězslav Válka: Jak uspět při prodeji fotek

I na druhou přednášku jsem zůstal ve velkém sálu, kde bylo dále na pořadu hodně zajímavé téma „Jak uspět při prodeji fotek“. Bohužel, a jsem na to opravdu dost alergický, se z přednášky vyklubala prezentace jedné české fotobanky, což celý dojem u mě hodně pokazilo. Zazněly i nějaké informace k prodeji – jakým tématům se věnovat a kterým se vyhnout, na jaké velikosti fotografie připravit, ale celkově mi to přišlo nějak nezajímavé. To jsem četl už několik mnohem lepších tištěných článků.

Hodnocení: 3/10

Antonín Charvát: Správné zobrazení fotografických dat na monitorech

Přesun do malého sálu a opět reklamní prezentace jedné značky výrobců monitorů. Pán byl sice velice dobře připraven a ledasco objasnil, ale stále a stále dokola propagoval ty své monitory, což mi na tomhle typu akce opravu vadí, pokud na to nejsem dopředu připraven – z názvu přednášky to opravdu nešlo poznat.

Hodnocení: 6/10

Tomáš Hrubý: Od RAW k digitální temné komoře

Zpět do velkého sálu kam se tentokráte z loňského malého přemístil Tomáš Hrubý se svou přednáškou o zpracování RAW souborů. Prezentace byla velice podobná opět té loňské, ale následující živá ukázka již byla improvizací, takže byla hodně jiná než loni. Za tu prezentaci tedy musím srazit jeden bodík, ale celkově jinak opět bezvadné.

Hodnocení: 9/10

Petr Bambousek: Život zvířat na Floridě

Vrchol dne. Stejně jak mě na minulém Setkání fotografů oslovila přednáška od Martina Kozáka o sportovní fotografii, tak tentokráte mě opravdu hodně potěšila prezentace Petra Bambouska o focení zvířat a dokonce ji i překonala. Obsahově byly fotografie stejně jako u Martina Kozáka na prvotřídní úrovni. Co však bylo ještě lepší, byla samotná prezentace jak po stránce obsahové tak i po stránce prezentační. Dokonalé bylo prokládání fotografií s autentickým zvukem vyfotografovaných zvířat – člověk si rázem ještě více připadal jako by tam byl – a Petr Bambosek i perfektně prokládal jednotlivé fotografie příběhem z focení. Opravdu zábavné a myslím, že u takové prezentace se musel bavit skutečně každý.

Hodnocení: 10/10

Topí Pigula: Yucatán

Po Floridě další z „cestopisných“ přednášek, tentokráte z Mexika. Narozdíl od Petra Bambouska není Topí Pigula až tak fotograf jako spíše cestovatel a dobrodruh což se odráží i na jeho fotografiích. Ty jsou tak spíše reportážního typu a kochat se jimi člověk asi příliš nebude. Dohání to však až sparťanskými příhodami a zážitky někdy až na hranici civilizovaného chování – ochutnávání různých druhů rostlin, spání téměř výhradně venku, neochota platit za cokoliv turistického atp. Prezentace tak z cestopisného hlediska zajímavá byla, nicméně si nejsem jistý zda úplně patří na takovýto typ akce, jelikož fotografie zde byly spíše okrajovou záležitostí. V porovnání ale s ostatními přednáškami, ale i přesto tato vychází nadprůměrně.

Hodnocení: 7/10

Aleš Radikovský: Adobe Lightroom 3

U této přednášky mám asi největší problém ji objektivně zhodnotit, jelikož Lightroom je téma, kterému se věnuji delší dobu opravdu hodně a tak je i paradoxně problém se někde dozvědět něco nového. Pro nováčky přednáška asi může být zajímavá, i když mi přijde, že já bych se v ní spíše ztratil než něco pochopil. Lightroom prostě za hodinu vysvětlit nejde a možná by bývalo bylo lepší se věnovat stejně jako v případě přednášek k Photoshopu jen nějaké části.

Hodnocení: 6/10


Bezpečná archivace dat

Nakonec opět prezentace firmy vyrábějící nějaké jakoby bezpečnější DVD média. Toto byla už opravdu pořádná nehoráznost, pojmenovat přednášku jako Bezpečná archivace dat a pak zde prezentovat jen jeden produkt, což ale beru jako chybu pořadatelů. Po 10minutách jsem tedy raději odešel – btw. na tuto přednášku jsme byli v málem sále čtyři, čili jsem svým odchodem pěkně zamával počtem posluchačů.

Hodnocení: 0/10

Soutěže

Stejně jako i loni se konaly tři soutěže se stejnými tématy jako na podzim. První byla anketa, druhá na téma „Fotografování zátiší“ a poslední „Úpravy fotografií“. Vyhlášení bohužel probíhalo stejným stylem jako loni, který se mi vůbec nelíbí a tak jsem se tentokráte hlasování nezúčastnil. Myslím, že by pořadatelé udělali lépe, kdyby vyhlásila porota všechny tři místa a nenechávala poněkud chaoticky o jednom místě hlasovat návštěvníky.

Celkové zhodnocení

Říkám si, jestli pořadatelé nejsou až moc drzí, když si za prezentace firem, což byla letos minimálně polovina přednášek skryta za různé obecné názvy, nechají zaplatit i od posluchačů. Ono je přeci jen rozdíl, když člověk jde na předváděčku a nebo na přednášku na obecné téma, kde by se podle mého názoru měly konkrétní značky zmiňovat pouze okrajově. Z tohoto pohledu musím říct, že letošní jarní ročník byl v tomto ještě o dost horší než předchozí a zdá se mi, že se brzy ze Setkání fotografů stane jedna obrovská reklamní akce, kterážto si nezaslouží takový název. Hodně mě i mrzí, že jsem opět stejně jako na podzim musel udělit i jednu 0/10, i když opakuju je to spíše hodnocení pro pořadatele než samotného prezentujícího.

Nad účastí na dalším pokračování tak budu zase a ještě více váhat. Naštěstí pro tentokráte to pro mě zachránila zejména přednáška Petra Bambouska, která kdyby nebyla tak snad odcházím opravdu velice rozladěn a s pocitem, že jsem vyhodil peníze za vstupné. Možná ale za oněch 250kč (resp. 350Kč) očekávám až příliš mnoho, nicméně klidně si rád připlatím, pokud zmizí marketingový typ přednášek, bez pořádného obsahu.

Na váškách s účastí jsem zřejmě nebyl jen já, jelikož návštěvníků bylo pocitově výrazně méně než na podzim a zejména odpolední přednášky se nesly v poloprazdném sále. Pokud to takhle půjde dál, tak si dokážu představit, že tato akce nepřežije.

O minulém listopadovém Setkání fotografů si můžete přečíst v článku „Setkání fotografů 2010 – jaké to bylo a hodnocení přednášek„.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..