Sw: Kalendář našich koncertů pomocí Last.fm

V pořadí druhý článek pojednávající o skvělém webu last.fm bude tentokráte o tom, jak si pomocí tohoto webu spravovat seznam koncertů na které se chystáme a jak „šmírovat“ naše kamarády kamže se chystají.

Základem všeho úspěchu je nutné mít na webu last.fm registraci. Pokud ji máme a přihlásíme se do svého profilu pak oné možnosti správy se skrývají pod záložkou Events. Po kliknutí se nám výběr již proběhnutých akcí, které jsme si v minulosti přidali, dále seznam koncertů na které se teprve chystáme a je to také výchozí místo z kterého můžeme vytvářet nové koncerty a nebo se na koncerty „přihlašovat“.

Přihlašujeme se ke koncertu

První a nejjednodušší možnost je přidat se již k existujícímu koncertu, který si můžeme opět vyhledat následujícími způsoby:

  • koncert objevíme v boxíku Events, popř. záložce Events některého z našeho kamarádů, popř. i u cizí osoby
  • koncert objevíme u kapely, interpreta v seznamu jeho plánovaných a již přidaných koncertů
  • koncert objevíme v kalendáři doporučovaných akcí – tento seznam je vytvářen na základě výběru města a vzdálenosti jeho okolí, které nás nejvíce zajímá
  • koncert zahlédnemě někde jinde, při procházení webu last.fm

Jakmile koncert objevíme v jedné z výše uvedených možností pak si na něj klikneme a uvnitř stačí zmáčknout tlačítko „I’am attending“, kterým se na koncert přihlásíme – samozřejmě není to nic závazného pokud vás pak kamarádi nesežerou 😀 a volbu můžeme kdykoliv vzít zpět.

Vytváříme koncert

Druhou variantu musíme zvolit v případě, že jsme koncert na který se chystáme na last.fm nenašli. V záložce Events zvolíme u naší osoby zvolíme „add another here“ a vyplníme údaje ve formuláři. Nejprve datum konání, popř. i čas konání pokud ho známe, dále místo konání – zadáme název klubu popř. místa a naskočí nám seznam z kterého můžeme vybrat správný klub/místo či popř. pokud v seznamu chybí pak ho přidáme a posledním požadovaným atributem jsou kapely/interpreti, kteří na akci vystoupí – prvně přidaný se bere jako hlavní, ostatní jako ostatní :-).

Jakmile je koncert přidaný postupuje již stejně jako v možnosti první, tj. na koncert se přihlásíme.

Máme hotovo a co dál?

Koncerty na které jsme se přihlásili můžeme vidět u naší osoby v záložce Events, popř. v boxíku Events na našem profilu. Tyto informace tak můžeme sledovat i u ostatních našich známých lidiček a kapel. Jakmile je akce jako proběhnutá, můžeme k ní napsat nějaký článek, či alespoň napsat krátký text do boxíku shoutcast.

Pro mě je to bezersporu přínosná věc, jelikož již nemusím všem neustále hlásit, kde se chystám a zároveň mám i já přehled o ostatních – samozřejmě jen pokud tyto informace vyplňují.

Tento článek byl napsán na popud slecny_blazen, protože neví jak si koncerty přidávat a on by se určitě najde i někdo další. Tak tedy, už víte jak na to 🙂

Sw: Více Last.fm profilů na jednom PC?

Tento článek nebude zajisté pro nějaké guru uživatele, ale jedná se o popis situace, která může v praxi nastat. Tak tedy pojďme si říct, jaké máme možnosti.

Součástí tohoto článků nebude recenze samotného last.fm. Tuto jsem zatím nevyplodil, ale můžete se podívat i když na poněkud starší na blogu kamaráda abyho zde.

Situace první: používáme každý svůj windows přihlašovací profil

V tomto případě je situace jednodušší, jelikož si pod svým windowsovským profilem nastavíme vše jednou a pak se již nestaráme.

Tak tedy prvním předpokladem je mít nainstalován software last.fm, který nalezneme na tomto odkazu. Jakmile máme software nainstalován pak nezbývá než vyplnit registrační údaje – předpokladem je mít již provedenou registraci na last.fm, která se provádí zde. Nyní si spustíme zadání registračních údajů pomocí menu „users/add user“ a vyplníme uživatelské jména a heslo – máme zde i odkazy na registraci na last.fm, případně zaslání zapomenutého hesla. Tím je vše připraveno a můžeme spustit náš oblíbený audio program, který last.fm podporuje – např. Winamp

Situace druhá: více uživatelů v jednom windows profilu

Předpoklady jsou stejné jako v případě prvním, tj. doporučuji shlédnout předchozí část a poté můžeme přistoupit k samotné registraci uživatelů.

Jediné co je potřeba udělat je pomocí programu last.fm zaregistrovat pomocí pomenu „users/add user“ uživatele dva a více a pak se lze mezi nimi kdykoliv přepnout. Tím docílíme, že aktuálně hrající písně se budou zapisovat k aktivnímu uživateli. Pro rychlejší orientaci, který uživatel je vybrán, lze měnit i barevnost ikonky last.fm v liště, tj. každý uživatel může mít jinou barvu.

Většina uživatelů „sáhne“ zřejmě po variantě první, ale např. na pracovním počítači se varianta druhá náramně hodí :-). Teď víte jak na to tak vzhůru do toho a ať nám to všem příjemně hraje v uších a podělíme se prostřednictvím last.fm o náš styl i s ostatními.