MacOs Sierra – ve Finderu složky při řazení nazačátku

Ve světě Windows máme pro práci se soubory Průzkumník, v MacOS je to Finder. Mezi jeden z nejviditelnějších rozdlílů patří způsob řazení souborů a adresářů. Ve Windows jsou poměrně logicky na začátku adresáře a až poté následující soubory. MacOS dá vše dokupy a seřadí – míchají se tak adresáře a soubory dohromady.

S MacOS již pracuji několik let, ale v míchání souborů a adresářů dohromady stále žádný benefit nevidím. A až donedávna jsem to tak musel řešit pomocí různých rozšiření pro Finder – např. XtraFinder, Total Finder atp.snimek-obrazovky-2016-10-03-v-18-15-30

Naštěstí v novém MacOS Sierra se ukrývá jedna téměř neviditelná změna v nastavení a to konečně možnost mít adresáře při řazení úplně nazačátku. Ve výchozím nastavení je tato volba stále vypnuta.

snimek-obrazovky-2016-10-03-v-18-17-54Po zatržení volby „Při razení podle názvu umístit složky na začátek“ tak vidíme adresáře jako první až pak následují soubory.

Pokud ještě MacOS Sierra nemáte, ale chtěli byste mít adresáře taky na začátku, pak nezbývá než použít např. nějaké ze změných rozšíření do Finderu.

TweetDeck – na Facebook, Twitter a MySpace rychle a pohodlně

Zřejmě jste se ani vy neubránili nějaké to sociální síti a mikroblogingu. I já na FB a Twitter přispívám a za poslední dobu i častěji než zde na blogu. V tomto článku se Vám pokusím představit aplikaci, díky níž se pro Vás může stát přístup na Twitter, Facebook a nebo MySpace pohodlnějším a zřejmě díky němu ušetříte i spoustu drahoceného času.

Klasický přístup na služby Facebook, Twitter a MySpace je přes webový prohlížeč. Tato možnost však sebou nese jednu nepříjemnost a to tu skutečnost, že pokud chcete být opravdu „v obraze“, pak musíte webové stránky těchto služeb manuálně aktualizovat a sledovat zda zde nepřibyla nějaká nová zpráva. Naštěstí, i když to zřejmě spousta lidí vůbec netuší, existují aplikace, které vás o těchto změnách budou informovat a co více, prostřednictvím kterých můžete i na zmíněné služby přímo přispívat.

Dnes již je množina „sociálních“ klientů poměrně obsáhlá a tak si každý může vybrat to co mu nejvíce vyhovuje. Já si oblíbil aplikaci TweetDeck, která používá pro svůj běh framework Adobe Air. Tento fakt přináší jednu minimálně komplikaci a jeden benefit. Komplikací je nutnost před použitím programu tento framework doinstalovat – instalace však není vůbec složitá. Naopak předností je multiplatformnost, díky niž si většinu aplikací pro Adobe Air spustíte pod Windows, Linuxy či Mac OS.

Tweetdeck v akci – hlavní okno s dvěmi sloupci – v pravém Twitter v levém Facebook
<%image(20091124-tweetdeck-01-main.png|520|513|)%>

Tweetdeck v akci – totéž v Ubuntu není problém
<%image(20091124-tweetdeck-01-mainlinux.png|520|518|)%>

Kam se s tím připojím?

Výše uvedený text již napovídá, že TweetDeck se umí připojit k sociální síti Facebook, Twitter a MySpace. Já aktivně používám pouze první dvě zmíněné, čili zde dále budu popisovat jen je.

Nastavení účtů – Facebook, Twitter a MySpace
<%image(20091124-tweetdeck-02-add_account.png|520|491|)%>

Nejjednoduší připojení je na Twitter, kde v nastavení TweetDecku vyhledáme záložku Accounts (Účty), zvolíme Add New Account (Přidat Nový Účet) a pak u ikonky Twitteru klikneme na Add Your Twitter Account (Přidej tvůj Twitter účet). Jediné co dále budeme muset udělat je vyplnění Twitter Username (Twitter Uživatelské Jméno) a Twitter Password (Twitter Heslo).

Poněkud složitější je připojení na Facebook, kde opět v nastavení přidáme nový účet, ale tentokráte u ikonky Facebook klikneme na Add Your Facebook Account (Přijde tvůj Facebook Účet). Díky tomu nám naběhne webová stránka s přihlášením k Facebooku, kde je potřeba vyplnit stejné údaje jako bychom se připojovali na FB prostřednictvím webového prohlížeče. V dalším kroku se nám FB zeptá, zda chceme povolit aplikaci TweetDeck přístup na FB.

Co vše to umí?

Možnosti aplikace jsou vždy šité na míru konkrétní službě, tj. jiné možnosti budete mít v případě Twitteru, Facebooku a MySpace. Obecně pro všechny služby TweetDeck umí stahovat nové zprávy, upozorňovat na ně hezkým dialogem a naopak zveřejňovat nové stavy přímo z aplikace.

Přidání nového statusu je jednoduché
<%image(20091124-tweetdeck-04-status.png|520|80|)%>

Pro Facebook můžete jednotlivé stavy komentovat, či označovat „Líbí se mi“, psát na zeď autora a nebo mu poslat zprávu.

Možnost komentování
<%image(20091124-tweetdeck-05-comment.png|250|233|)%>

Pro Twitter můžete posílat soukromé zprávy (tzv. Direct Message), reagovat na stavy (tzv. reply message), u stavů velice jednoduše přidat i obrázek, který se nahraje na jednu z preferovaných služeb – já používám aktuálně TwitPic, či vložit odkaz, který bude automaticky zkrácen – opět je možnost vybrat si z více služeb, já jsem zvolil bit.ly.

Co to naopak neumí?

Abychom jen nechválili, je potřeba zmínit alespoň pár funkcí, která přes TweetDeck neuděláte. V případě Twitteru o nic moc nepřicházíte, ale u Facebooku už je tomu jinak. V aplikaci nemůžete pochopitelně hrát flashové hry, žádat nebo přijímat přátelství, přidávat se do skupin a samozřejmě vám aplikace ani nic nenabízí – ať už to jsou přátelé které byste mohli znát či jen různé skupiny. Přicházíte také o integrovaný chat, což je snad ale docela okrajová aktivita.

Je potřeba si proto všechny plusy i mínusy použití TweetDecku uvědomit, mít je na vědomí a v případě potřeby kombinovat přístup přes webový prohlížeč a TweetDeck. Tak či onak by pro vás použití TweetDecku měl být přínosem. Já si na pohodolnost ovládání sociálních služeb zvyknul a téměř již přístup přes webové prohlížeč nepoužívám.

A perlička na závěr – aktuálně se připravuje implementace dalšího čtvrtého „protokolu“ nebo chcete-li sociální sítě a to konkrétně Linked In. Otázka tedy, jak moc to bude používané, jelikož i přesto, že jsem i na této síti zaregistrován, neumím si představit reálné využití. Přeci jen tam něco edituju jen když změním práci a to zase není naštěstí až tak často.

Odkazy
framework Adobe Air
aplikace TweetDeck

Songbird – multiplatformní open-source hudební přehrávač

Vždy jsem linuxu záviděl přehrávače stylu Amarok, které nejsou jen obyčejným hudebních přehrávačem, ale hudební knihovnou, která se umí informace o skladbách číst z externích webových zdrojů. V loňském roce začala svítat naděje v podobě přehrávače Songbird. Několikrát jsem ho od té doby vyzkoušel, ale ukazoval se jako nepoužitelný, až dnes ve své první finální verzi se situace změnila.

Multiplatformní, multijazyčný, open-source a zdarma

Songbird je koncipován jako open-source multijazyčný a multiplatformní hudební přehrávač, který byste měli bez problému nainstalovat a spustit na operačních systémech Windows (XP/Vista), Linux (OpenSolaris, Fedora, Ubuntu, Gentoo) a Mac OS X (Intel). Kromě základní agličtiny je Songbird dostupný také v dalších 50ti jazykových mutacích, mj. také v českém jazyce.

V současnosti je dostupná první finální verze 1.0.0, která již obsahuje celou řadu funkcí, ale vývoj neusíná a stále pokračuje vysokým tempem kupředu. Celý „Roadmap“ již uskutečněného i plánovaného vývoje si můžete prohlédnout na adrese: https://wiki.songbirdnest.com/Roadmap. Další verzi tak můžeme podle plánu očekávat již v lednu příštího roku.

songbird - hlavní okno

Nejen přehrávač písniček

Songbird není jen klasickým přehrávačem skladeb, ale také a spíše knihovnou hudebních médií, která si klade za cíl být přehledným „vyhledávačem“ i v rozsáhlých audio sbírkách. Songbirdu tak stačí určit místo, kde máme uloženy naše oblíbené skladby, a ten si informace o nich uloží do své interní databáze, ve které pak můžeme jednoduše vyhledávat dle žánrů, umělců, názvu alb či názvu skladby.

Samozřejmostí stejně jako u ostatních podobných programů je nutnost mít skladby popsány tzv. „tagy“, ve kterých jsou tyto informace umístěny – autor, název skladby, album, rok vydání, žánr atp.

Kromě přehrávání skladeb z knihovny médií nabízí Songbird i klasické přehrávání formou načtení písniček z určeného adresáře a za přítomnosti dalšího doplňku i například poslech internetových rádií.

Standardní „knihovní“ vzhled přehrávače je možné Songbird přepnout i do „mini módu“, který zabírá jen napatrnou část obrazovky.

songbird - minipřehrávač

Umí být i webovým prohlížečem

Jelikož byl Songbird postaven na základu jádra Mozilly obsahuje i interní webový prohlížeč a přímo z přehrávače si tak můžete přímo zobrazovat webové stránky – renderovací jádro je totožné s prohlížečem Firefox. Tato vlastnost se nám hodí zřejména při zobrazování informací o skladbách či umělcích, které tak mohou být zobrazeny přímo v přehrávači.

songbird - webový prohlížeč

Změna vzhledu pomocí motivů

Songbird podporuje také změnu uživatelského rozhraní formou motivů jejichž velké množství můžeme najít například na https://addons.songbirdnest.com/tag/theme. Pokud tak vašemu oku neladí výchozí šedobílý motiv můžete si jej velice snadno změnit například na zcela černý.

songbird - různý vzhled

Doplňky, doplňky a zase jednom doplňky

Jedním s velkých přínosů využití jádra Mozilly je bezesporu velice podobný systém rozšířujících doplňků tak jak ho známe z webového prohlížeče Firefox nebo poštovního klienta Thunderbird, který má v případě Songbirdu svůj hlavní webový rozcestník na adrese https://addons.songbirdnest.com/.

songbird - správa doplňků

Můžeme si zde procházet doplňky dle doporučení, kategorií, značek, míry stahování či datumu nahrání. Možnosti Songbirdu lze takto pomocí doplňků značně rozšířit. I když je samotný Songbird multiplatformní nemusí být doplňky dostupné pro všechny podporované operační systémy. U každého doplňku lze tuto informaci ale jednoduše zjistit.
Pro představu si níže ukážeme alespoň pár zajímavých a užitečných doplňků dle našeho výběru:

Last.fm
https://addons.songbirdnest.com/addon/106

Přidává podporu pro publikování přehrávaných skladeb k uživatelskému profilu na serveru Last.fm.

songbird - integrace last.fm

Last.fm Album Art
https://addons.songbirdnest.com/addon/1219

Přidává podporu zobrazování obalu alba přehrávané/vybrané skladby ze serveru Last.fm.

songbird - integrace alba last.fm

SHOUTcast Radio
https://addons.songbirdnest.com/addon/1205

Přidává podporu internetových rádií pro službu SHOUTcast. Jednotlivé stanice si můžeme buďto vyfiltrovat dle žánru – Classical, Pop, Rock atp. a nebo dle vlastního textového filtru prohledávající název rádia.

songbird - integrace last.fm

mashTape
https://addons.songbirdnest.com/addon/73

Přidává panel s informacemi o právě přehrávaném umělci (interpretovi) a skladbě. Informace přicházejí z různých zdrojů pro Informace o umělci, Recenze, Novinky, Fotografie a Videa. U každé zobrazené informace lze pomocí ikonky rozeznat a navštívit zdroj.

songbird - mashtape - info o autorovi

songbird - mashtape - obrazky interpreta

songbird - mashtype - videa interpreta

Windows Media Playback
https://addons.songbirdnest.com/addon/24

Přidává podporu přehrávání chráněných Windows Media Audio (WMA) souborů do Songbirdu.

SongSnarl
https://addons.songbirdnest.com/addon/222

Přidává podporu zobrazování dialogu informující o aktuálně hrající skladbě. Tento dialog je zobrazen při změně hrající skladby v Songbirdu. Ale pozor! Tento doplněk vyžaduje pro správnou funkčnost přítomnost programu Snarl (https://www.fullphat.net/).

songbird - upozorňovač snarl

Songbird v současné verzi již není jen jakýmsi pokusem o katalog médií jak tomu bylo v prvních beta verzích, ale plně použitelným a značně rozšiřitelných programem, který je možno bezproblémově provozovat na různých platformách operačních systémů a navíc zcela zdarma i s podporou českého jazyka. Songbird může čekat velice zajímavá budoucnost a bude zajímavé sledovat, jakou v oblasti katalogů hudebních médií zaujme pozici. Nakročeno má více než dobře.

Tento článek si můžete přečíst také na živě.cz kde jsem jej také publikoval s drobnými úpravami.