TweetDeck – na Facebook, Twitter a MySpace rychle a pohodlně

Zřejmě jste se ani vy neubránili nějaké to sociální síti a mikroblogingu. I já na FB a Twitter přispívám a za poslední dobu i častěji než zde na blogu. V tomto článku se Vám pokusím představit aplikaci, díky níž se pro Vás může stát přístup na Twitter, Facebook a nebo MySpace pohodlnějším a zřejmě díky němu ušetříte i spoustu drahoceného času.

Klasický přístup na služby Facebook, Twitter a MySpace je přes webový prohlížeč. Tato možnost však sebou nese jednu nepříjemnost a to tu skutečnost, že pokud chcete být opravdu „v obraze“, pak musíte webové stránky těchto služeb manuálně aktualizovat a sledovat zda zde nepřibyla nějaká nová zpráva. Naštěstí, i když to zřejmě spousta lidí vůbec netuší, existují aplikace, které vás o těchto změnách budou informovat a co více, prostřednictvím kterých můžete i na zmíněné služby přímo přispívat.

Dnes již je množina „sociálních“ klientů poměrně obsáhlá a tak si každý může vybrat to co mu nejvíce vyhovuje. Já si oblíbil aplikaci TweetDeck, která používá pro svůj běh framework Adobe Air. Tento fakt přináší jednu minimálně komplikaci a jeden benefit. Komplikací je nutnost před použitím programu tento framework doinstalovat – instalace však není vůbec složitá. Naopak předností je multiplatformnost, díky niž si většinu aplikací pro Adobe Air spustíte pod Windows, Linuxy či Mac OS.

Tweetdeck v akci – hlavní okno s dvěmi sloupci – v pravém Twitter v levém Facebook
<%image(20091124-tweetdeck-01-main.png|520|513|)%>

Tweetdeck v akci – totéž v Ubuntu není problém
<%image(20091124-tweetdeck-01-mainlinux.png|520|518|)%>

Kam se s tím připojím?

Výše uvedený text již napovídá, že TweetDeck se umí připojit k sociální síti Facebook, Twitter a MySpace. Já aktivně používám pouze první dvě zmíněné, čili zde dále budu popisovat jen je.

Nastavení účtů – Facebook, Twitter a MySpace
<%image(20091124-tweetdeck-02-add_account.png|520|491|)%>

Nejjednoduší připojení je na Twitter, kde v nastavení TweetDecku vyhledáme záložku Accounts (Účty), zvolíme Add New Account (Přidat Nový Účet) a pak u ikonky Twitteru klikneme na Add Your Twitter Account (Přidej tvůj Twitter účet). Jediné co dále budeme muset udělat je vyplnění Twitter Username (Twitter Uživatelské Jméno) a Twitter Password (Twitter Heslo).

Poněkud složitější je připojení na Facebook, kde opět v nastavení přidáme nový účet, ale tentokráte u ikonky Facebook klikneme na Add Your Facebook Account (Přijde tvůj Facebook Účet). Díky tomu nám naběhne webová stránka s přihlášením k Facebooku, kde je potřeba vyplnit stejné údaje jako bychom se připojovali na FB prostřednictvím webového prohlížeče. V dalším kroku se nám FB zeptá, zda chceme povolit aplikaci TweetDeck přístup na FB.

Co vše to umí?

Možnosti aplikace jsou vždy šité na míru konkrétní službě, tj. jiné možnosti budete mít v případě Twitteru, Facebooku a MySpace. Obecně pro všechny služby TweetDeck umí stahovat nové zprávy, upozorňovat na ně hezkým dialogem a naopak zveřejňovat nové stavy přímo z aplikace.

Přidání nového statusu je jednoduché
<%image(20091124-tweetdeck-04-status.png|520|80|)%>

Pro Facebook můžete jednotlivé stavy komentovat, či označovat „Líbí se mi“, psát na zeď autora a nebo mu poslat zprávu.

Možnost komentování
<%image(20091124-tweetdeck-05-comment.png|250|233|)%>

Pro Twitter můžete posílat soukromé zprávy (tzv. Direct Message), reagovat na stavy (tzv. reply message), u stavů velice jednoduše přidat i obrázek, který se nahraje na jednu z preferovaných služeb – já používám aktuálně TwitPic, či vložit odkaz, který bude automaticky zkrácen – opět je možnost vybrat si z více služeb, já jsem zvolil bit.ly.

Co to naopak neumí?

Abychom jen nechválili, je potřeba zmínit alespoň pár funkcí, která přes TweetDeck neuděláte. V případě Twitteru o nic moc nepřicházíte, ale u Facebooku už je tomu jinak. V aplikaci nemůžete pochopitelně hrát flashové hry, žádat nebo přijímat přátelství, přidávat se do skupin a samozřejmě vám aplikace ani nic nenabízí – ať už to jsou přátelé které byste mohli znát či jen různé skupiny. Přicházíte také o integrovaný chat, což je snad ale docela okrajová aktivita.

Je potřeba si proto všechny plusy i mínusy použití TweetDecku uvědomit, mít je na vědomí a v případě potřeby kombinovat přístup přes webový prohlížeč a TweetDeck. Tak či onak by pro vás použití TweetDecku měl být přínosem. Já si na pohodolnost ovládání sociálních služeb zvyknul a téměř již přístup přes webové prohlížeč nepoužívám.

A perlička na závěr – aktuálně se připravuje implementace dalšího čtvrtého „protokolu“ nebo chcete-li sociální sítě a to konkrétně Linked In. Otázka tedy, jak moc to bude používané, jelikož i přesto, že jsem i na této síti zaregistrován, neumím si představit reálné využití. Přeci jen tam něco edituju jen když změním práci a to zase není naštěstí až tak často.

Odkazy
framework Adobe Air
aplikace TweetDeck

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..