Komentáře na blogu už opět funkční včetně češtiny

Několik měsíců mě trápil na blogu problém s komentáři, které měly po přidání zmršenou češtinu. Vyzkoušel jsem kde co, ale stále problém nebyl vyřešen. Dneska jsem si k tomu tedy sedl a pustil se do vyřešení se vší silou a podařilo se. A co tedy nakonec pomohlo?

Problém nastal po migraci z hostingu pipni.cz na klenot.cz.

Nejprve jsem měl podezření na problémy v MySQL databázi, které mohli vzniknout při migraci DB a tak jsem zkoušel různě přepínat výchozí kodování databáze (pomocí ALTER DATABASE xxx DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_czech_ci). Toto však nepomohálo a tak jsem své podezření překlopil na PHP.

V PHP jsem nejprve zkontroloval nastavení hlaviček na UTF-8, což bylo vpořádku. Zvláštní bylo to, že data to zobrazovalo správně, čili to vypadlo na problém někde v napojení na DB. Našel jsem si nějaké články o nastavení UTF-8 na propojení PHP a MySQL a našel, že je potřeba po úspěšném připojení na DB přidat příkaz SET CHARACTER SET ‚utf8‘. Ten jsem také do zdrojových kódů přidal, ale ouha problém stále stejný. Už jsem to málem vzdal, když jsem našel ještě jeden starší článek, kde se používalo SET NAMES ‚utf8‘. Jelikož jsem zjistil, že ona migrace hostingu znamenala ponížení verze PHP z 5.x na 4.x svitla naděje, že by „nové“ PHP příkaz SET CHARACTER nemuselo znát. záchrana všeho tak byl nakonec řádek SET NAMES ‚utf8‘.

Řešení takto sepsané je na pár minut, ale někdy zjisit příčinu je na několik hodin. No každopádně jsem rád, že už vše funguje a velký problém migrace tohoto blogu je vyřešen.

2 komentáře u „Komentáře na blogu už opět funkční včetně češtiny“

  1. Zdravím, jednou si takhle brouzdám po internetu a narazím na váš blog. Koukám svatba na zámku, Nové Hrady, Vysoké Mýto … "Vysoké Mýto? To zní povědomě. Ajo, vždyť tam vlastně bydlím!:-)", tak bych se chtěl jen tak optat, jestli jste někde tady také z okolí, všiml jsem si také, že asi programujete, což dělám také (viz má homepage), tak jestli by jste mě nechtěl prosím třeba kontaktovat (nikde jsem tu na vás kontakt nenašel, nebo jsem ho prostě přehlédl. Sbírám kontakty na lidi z okolí, co mají co dočinění s programingem a tak, tak budu rád, když se ozvete.

  2. [1] no vidíte pravda, já tu na sebe moc kontaktů nemám a možná z pár članků to zřejmě nejde ani správně vydedukovat… aby taky jo, když jsem se během těch 4 let co tady tento blog občasně píšu už 2x přestěhoval.. ale zpět k tomu Vysokému Mýtu .. skoro se tomu nechce věřit, ale měla tam svatbu má kolegyně z pražské práce, čímž jsem vám rovnou prozradil kde pracuju… takže bohužel z okolí Vysokého Mýta nejsem… a původem jsem od Ostravy 🙂 … každopádně díky za komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..