Pomalá Samba (SMB) na Macu

Je tomu už pár měsíců co jsem doma vyměnil kompletně infrastrukturu na 1Gbit LAN a pořádně jsem ji mohl využít až s nákupem NASky (Synology DS216play), která má dostatečně silný CPU aby „gigabit“ zvládla a zároveň disponuje síťovou kartou stejné rychlosti.

Čas plynul a já NASku začal používat jako primární zdroj fotek i při editaci, tj. na počítači mám skutečně jen katalog Lightroomu s náhledy a fotky jako takové jsou fyzicky na NAS serveru. Na tohle použití jsem nepociťoval problémy, až jednoho dne jsem si říkal, že si změřím rychlost kopírování a ouha, „problém“ byl na světě.

Ukázalo se, že z OSX je rychlost kopírování někde mezi 20-40MB/s, což je od teoreticky proklamovaných 100MB/s poměrně daleko. O to větší překvapení bylo, když jsem zjistil, že z Windows to skutečně touto rychlostí frčí a tak nastálo bádání čím by to mohlo být.

Rychlost kopírování SMB v OSX před
Rychlost stahování z NASky před úpravou

Pokus první – nastavování samby na NASce

Od všemožných rad na přepnutí SMB2 na SMB3 v Synology konzole a povypínání různých věcí, které však mému problému vůbec nepomáhali jsem se dostal k doporučení zavrhnout SMB a použít starý AFP, což skutečně pomohlo, ale zase z počítače s Windows byla NASka nepoužitelný (pokud jsem SMB vypnul) a nebo jsem se musel ručně v OSX připojit na AFP namísto SMB (nedovedu si představit, že bych to takhle delší dobu dělal).

Nakonec jsem nastavení Synology nechal takto (Menu Ovládací panel -> Souborové služby):

Nastavení SMB v NAS Synology
Nastavení SMB v NAS Synology

Pokus druhý – nastavování v OSX (Macu)

Hledal jsem tedy dále až jsem našel nanápadný návod na změnu SMB klienta na straně OSX a to zadáním následujících příkazů v terminálu:

sudo -s
echo "[default]" > /etc/nsmb.conf
echo signing_required=no >> /etc/nsmb.conf

Poté už jen restartovat a hurá – 100MB/s při kopírování je v OSX i přes SMB protokol.

Rychlost kopírování SMB v OSX po
Rychlost stahování z NASky po úpravě

Nutno, ale poznamenat, že u tohoto řešení je bezpečností varování:

Sounds like its the new default of signing being on for the SMB Client. This was done to prevent our SMB Client from being used to attack SMB Servers using the “badlock” exploit.

Poslech z Google Music na OSX pohodlně

Když necelé dva roky zpět spustil i v naši vlasti Google službu pro neomezený poslech hudby přes internet s měsíční zkouškou zdarma, řekl jsem si že do toho půjdu a hudbu takhle poslouchám dodnes.

Jedna z mých úchylek na počítači je, že mám raději aplikace než zřejmě modernější způsob „vše přes browser“. Díky tomu se mi několikrát při poslechu hudby stalo, že jsem si zavřel prohlížeč jelikož jsem dosurfoval, a ejhle ona se vypla i hudba 🙂 Nějakou dobu jsem to řešil poslechem přes tablet nebo telefon, kde má Google poměrně hezké aplikace, ale na počítači jste prostě odkázáni jen na prohlížeč.

Velice jsem proto kvitoval, když jsem objevil Radiant Player – užasný přehrávač Google Music hudby pro OSX, který je (zatím) zdarma.

Radian Player - moje knihovna
Radian Player – moje knihovna

Aplikace navíc není jen úplně triviálním prohlížečem, který by jen zobrazil totéž co na klasickém browseru, ale kromě nabídky základní funkcí, které jsou víceméně kopií toho co můžete vidět na webu nám aplikace přináší i pár nemalých benefitů, které Vám níže trochu představím.

Ikonka v horní liště – miniplayer

Nepředstavuje jen pouhou ikonku, ale i možnost ovládát přehrávání či „likovat“ oblíbenou hudbu.

Radian Player - miniplayer
Radian Player – miniplayer

Ikonka v dolní liště

Opět se nejedná o pouhou ikonku, ale můžeme dělat totéž co výše a pár věcí navíc prostřednicvím klasické menu nabídky.

Radian Player - panel aplikací
Radian Player – panel aplikací

Ovládání pomocí „Media“ kláves

Tohle je snad pro mě největší plus, jelikož mohu takto přímo z klávesnice pozastavovat přehrávání či přeskakovat písničky pomocí tzn. „Media“ kláves – viz. obrázek a příslušná sekce.

OSX - mediální klávesy
OSX – mediální klávesy

Propojení s Last.fm

Radiant Player - nastavení Last.fm
Radiant Player – nastavení Last.fm

Kdož má účet už v poněkud historické službě Last.fm, která může sloužit jako jakýsi archív a statistika co jste poslouchali, pak je napojení na tuto službu velice jednoduché.

Radiant Player - prozkoumat
Radiant Player – prozkoumat
Radiant Player - rádio
Radiant Player – rádio

Jestliže máte u Googlu hudbu předplacenu a nebo máte případně na Google Music nahránu i hudbu svou, pak rozhodně po tomto přehrávači šáhněte. Myslím, že budete nadšeni a nebude vás to stát navíc ani korunu -> Radiant Player

Autor se navíc při nedávném velkém redesignu ukázal jako schopný velice pružně reagovat na změny ze strany Googlu a do pár dnů aplikaci předělal tak aby opět fungovalo.