Songbird – multiplatformní open-source hudební přehrávač

Vždy jsem linuxu záviděl přehrávače stylu Amarok, které nejsou jen obyčejným hudebních přehrávačem, ale hudební knihovnou, která se umí informace o skladbách číst z externích webových zdrojů. V loňském roce začala svítat naděje v podobě přehrávače Songbird. Několikrát jsem ho od té doby vyzkoušel, ale ukazoval se jako nepoužitelný, až dnes ve své první finální verzi se situace změnila.

Multiplatformní, multijazyčný, open-source a zdarma

Songbird je koncipován jako open-source multijazyčný a multiplatformní hudební přehrávač, který byste měli bez problému nainstalovat a spustit na operačních systémech Windows (XP/Vista), Linux (OpenSolaris, Fedora, Ubuntu, Gentoo) a Mac OS X (Intel). Kromě základní agličtiny je Songbird dostupný také v dalších 50ti jazykových mutacích, mj. také v českém jazyce.

V současnosti je dostupná první finální verze 1.0.0, která již obsahuje celou řadu funkcí, ale vývoj neusíná a stále pokračuje vysokým tempem kupředu. Celý „Roadmap“ již uskutečněného i plánovaného vývoje si můžete prohlédnout na adrese: https://wiki.songbirdnest.com/Roadmap. Další verzi tak můžeme podle plánu očekávat již v lednu příštího roku.

songbird - hlavní okno

Nejen přehrávač písniček

Songbird není jen klasickým přehrávačem skladeb, ale také a spíše knihovnou hudebních médií, která si klade za cíl být přehledným „vyhledávačem“ i v rozsáhlých audio sbírkách. Songbirdu tak stačí určit místo, kde máme uloženy naše oblíbené skladby, a ten si informace o nich uloží do své interní databáze, ve které pak můžeme jednoduše vyhledávat dle žánrů, umělců, názvu alb či názvu skladby.

Samozřejmostí stejně jako u ostatních podobných programů je nutnost mít skladby popsány tzv. „tagy“, ve kterých jsou tyto informace umístěny – autor, název skladby, album, rok vydání, žánr atp.

Kromě přehrávání skladeb z knihovny médií nabízí Songbird i klasické přehrávání formou načtení písniček z určeného adresáře a za přítomnosti dalšího doplňku i například poslech internetových rádií.

Standardní „knihovní“ vzhled přehrávače je možné Songbird přepnout i do „mini módu“, který zabírá jen napatrnou část obrazovky.

songbird - minipřehrávač

Umí být i webovým prohlížečem

Jelikož byl Songbird postaven na základu jádra Mozilly obsahuje i interní webový prohlížeč a přímo z přehrávače si tak můžete přímo zobrazovat webové stránky – renderovací jádro je totožné s prohlížečem Firefox. Tato vlastnost se nám hodí zřejména při zobrazování informací o skladbách či umělcích, které tak mohou být zobrazeny přímo v přehrávači.

songbird - webový prohlížeč

Změna vzhledu pomocí motivů

Songbird podporuje také změnu uživatelského rozhraní formou motivů jejichž velké množství můžeme najít například na https://addons.songbirdnest.com/tag/theme. Pokud tak vašemu oku neladí výchozí šedobílý motiv můžete si jej velice snadno změnit například na zcela černý.

songbird - různý vzhled

Doplňky, doplňky a zase jednom doplňky

Jedním s velkých přínosů využití jádra Mozilly je bezesporu velice podobný systém rozšířujících doplňků tak jak ho známe z webového prohlížeče Firefox nebo poštovního klienta Thunderbird, který má v případě Songbirdu svůj hlavní webový rozcestník na adrese https://addons.songbirdnest.com/.

songbird - správa doplňků

Můžeme si zde procházet doplňky dle doporučení, kategorií, značek, míry stahování či datumu nahrání. Možnosti Songbirdu lze takto pomocí doplňků značně rozšířit. I když je samotný Songbird multiplatformní nemusí být doplňky dostupné pro všechny podporované operační systémy. U každého doplňku lze tuto informaci ale jednoduše zjistit.
Pro představu si níže ukážeme alespoň pár zajímavých a užitečných doplňků dle našeho výběru:

Last.fm
https://addons.songbirdnest.com/addon/106

Přidává podporu pro publikování přehrávaných skladeb k uživatelskému profilu na serveru Last.fm.

songbird - integrace last.fm

Last.fm Album Art
https://addons.songbirdnest.com/addon/1219

Přidává podporu zobrazování obalu alba přehrávané/vybrané skladby ze serveru Last.fm.

songbird - integrace alba last.fm

SHOUTcast Radio
https://addons.songbirdnest.com/addon/1205

Přidává podporu internetových rádií pro službu SHOUTcast. Jednotlivé stanice si můžeme buďto vyfiltrovat dle žánru – Classical, Pop, Rock atp. a nebo dle vlastního textového filtru prohledávající název rádia.

songbird - integrace last.fm

mashTape
https://addons.songbirdnest.com/addon/73

Přidává panel s informacemi o právě přehrávaném umělci (interpretovi) a skladbě. Informace přicházejí z různých zdrojů pro Informace o umělci, Recenze, Novinky, Fotografie a Videa. U každé zobrazené informace lze pomocí ikonky rozeznat a navštívit zdroj.

songbird - mashtape - info o autorovi

songbird - mashtape - obrazky interpreta

songbird - mashtype - videa interpreta

Windows Media Playback
https://addons.songbirdnest.com/addon/24

Přidává podporu přehrávání chráněných Windows Media Audio (WMA) souborů do Songbirdu.

SongSnarl
https://addons.songbirdnest.com/addon/222

Přidává podporu zobrazování dialogu informující o aktuálně hrající skladbě. Tento dialog je zobrazen při změně hrající skladby v Songbirdu. Ale pozor! Tento doplněk vyžaduje pro správnou funkčnost přítomnost programu Snarl (https://www.fullphat.net/).

songbird - upozorňovač snarl

Songbird v současné verzi již není jen jakýmsi pokusem o katalog médií jak tomu bylo v prvních beta verzích, ale plně použitelným a značně rozšiřitelných programem, který je možno bezproblémově provozovat na různých platformách operačních systémů a navíc zcela zdarma i s podporou českého jazyka. Songbird může čekat velice zajímavá budoucnost a bude zajímavé sledovat, jakou v oblasti katalogů hudebních médií zaujme pozici. Nakročeno má více než dobře.

Tento článek si můžete přečíst také na živě.cz kde jsem jej také publikoval s drobnými úpravami.

4 komentáře u „Songbird – multiplatformní open-source hudební přehrávač“

  1. Ono to Živě.cz je vůbec moc pěkný web, kéž by mi taky někdy něco vydali :-(. Teď je z tebe skutečná celebrita :).

  2. [2] i ty jeden šprýmaři 🙂 … já tady dělám takovou hezkou reklamu a ty si tady takhle střílíš … taková celebrita jako pan redaktor jistě nebudu 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..