Jaké šumivé víno je pro vás nejlepší na Silvestra?

Je to pár dnů co skončily Vánoce a již zítra je tedy další důvod k oslavě, tentokráte spojený s příchodem Nového roku. Ten letošní bude navíc zajímavý tím, že se před půlnoc bude přidávat jedna sekunda navíc. A jaké šampaňské si pro tuto příležitost vybrat?

K Vánočnímu stolu jsme si koupili Bohemia Sekt Prestige Brut, který nám však vůbec nechutnal – není divu, jelikož jsme zastánci spíše sladkých vín. Jelikož to bylo jedno z dražších šumivých vín rozhodli jsme se dále neriskovat a o značení šumivých vín si něco zjistit.

Šumivé víno se vyrábí se prvotním nebo druhotným alkoholickým kvašením vín, které splňují podmínky minimálně pro výrobu jakostního vína.

U šumivých vín narozdíl od normálních povětšinou nenalezneme ročník, jelikož zde neplatí, že ročníková vína jsou kvalitnější. Stejně jako u klasických vín rozlišujeme šumivá vína bílá, červená a růžová.

Freixenet Carta Nevada

Dalším členěním je dle obsahu cukru na:

  • přirozeně tvrdé / brut nature (do 3g/l cukru)
  • zvláště tvrdé / brut extra (0 – 6 g/l cukru)
  • tvrdé / brut (9-15 g/l cukru)
  • zvláště suché / extra dry (12-20 g/l cukru)
  • suché / sec (17-35 g/l cukru)
  • polosuché / demi-sec (33-50 g/l cukru)
  • sladké / doux (více jak 50g/l cukru)

Přeji dobrý výběr všem. Na našem silvestrovském stole bude nachystáno šumivé víno Freixenet Carta Nevada Semi-Seco o kterém se píše: „Zástupce v našich zemích velmi oblíbených polosuchých sektů. Klasická Cava v odrůdovém složení 33% Macabeo, 33% Xarel-lo a 33% Parellada. Slámově žlutá barva, čisté a jemné perlení. V chuti je lahodné, svěží, ovocně zakulacené. „Dosage“ se provádí stejným vínem, zrajícím 12 měsíců v sudech.“

Upozornění na závěr. Nejsem žádným odborníkem na vína a tudíž nejsem kompetentní odpovědět oborné dotazy. Smyslem tohoto článku je pouze základní orientace v šumivých vínech dle jedné z nejdůležitějších složek chuti a to obsahu cukru.

Pokud máte svou oblíbenou značku nebo druh šumivého vína pak se o ni můžete podělit s ostatními v komentářích.

Jedna myšlenka na “Jaké šumivé víno je pro vás nejlepší na Silvestra?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..