Vánoce 2008 začínají

U nás doma je vše připraveno a první Vánoce doma na Kladně mohou začít. Letos je to snad poprvé, kdy se mi všechno podařilo zajistit ve velkém předstihu a tak jsem byl úplně ušetřen předvánočního šílenství, i když se mi zdá, že letos nebylo tak velké jako v předchozích letech.

Přípravy na letošní Vánoce pro nás letos začaly téměř přesně před čtyřmi týdny, kdy jsme si v sobotu koupili tradiční vánoční věnec se čtyřmi svíčkami. A zde se musím trochu pozastavit nad tím, že kupodivu na Moravě je tato tradice téměř na vymření a tak jsou to první vánoce, kdy jsem se této tradice zůčastnil. Ve všech třech předchozích nedělích jsme tak vždy zapálili jednu svíčku navíc a dnes tři dny před Vánoci již hoří všechny čtyři.

Velice oblíbená tradice je pečení cukroví, čehož jsem nebyl za posledních několik let nikdy ušetřen, resp. se k pečení vždy hrnu s nadšením sám. Kolikrát si říkám, že mě ta samotná pomoc při pečení baví více, než pak následná konzumace, ale je zajímavé porovnávat chuti od ostatních „pekařů“. Letos bude zdobit stůl hned šest netradičních kousků druhů cukroví.

K Vánocům neodmyslitelně patří také vánoční stomeček. Naštěstí máme balkón a tak jsme zakoupili již před dvěma týdni krásný smrček, který jsme dnes s velkými obavami umístili do obývacího pokoje. A proč obavy? Jednoduše naše kočka domácí Diblík skáče na cokoliv co se dá nějak rozpohybovat a vánoční stromek s ozdobami je přímo ideální hračka. Uvidíme tak jak dlouho stromek a ozdoby vůbec vydrží.

Svíčky zapáleny, stromeček je ozdoben a svítí, cukroví napečeno a dárky zabaleny. Nyní již zbývá než si vychutnat skutečně vklidu poslední zbývající dny a těšit se na štědrovečerní večeři a dárky pod stromečkem. Přeji všem veselé a klidné vánoce 2009 2008!

3 komentáře u „Vánoce 2008 začínají“

  1. Ahoj, kdyz to s tim vencem bylo poprve, tak doufam ze jsi ty zapalene svicky hned nesfoukaval! To neni jak o narozeninach 🙂

    Tesim se na tradicni fotky netradicnich sesti kousku cukrovi na stole (z sesti kousku teda nepriberete, jen sest kousku je tak akorat pro kocku 🙂 ).

    Preji pekne Vanoce, v dusi klid, mir a hlavne lasku.

    (Vanoce 2008 samozrejme – Jirko ty jsi pil, kdyz jsi ten clanek psal!)

  2. [1] tak teď vzpituju svědomí, v jakém že stavu jsem to byl, když jsem to psal 🙂 … to je tak, když se píšou články jen tak narychlo… když ono na každém roku už je nějaký ten nápis roku 2009, tak jsem se do něj nějak už přenesl… a u toho cukroví je toho více, kdybychom to všechno snědli, tak bychom určitě ztloustli 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..