Setkání fotografů 2010 – jaké to bylo a hodnocení přednášek

Celý sobotní den jsme strávili na Setkání fotografů na pražském Chodově. Nečekal jsem od toho příliš, ale ve výsledku jsem byl natolik překvapen, že jsem se rozhodl okomentovat přímo jednotlivé přednášky. Podotýkám, že podobnou akci jsem navštívil poprvé, čili nemám s čím přímo srovnávat.

Kromě tématických přednášek ve dvou sálech, které popíšu níže, probíhaly i tzv. Poradny a Workshopy. Poradny byly, stejně jako přednášky, v ceně vstupného a Workshopy se platily. Ve vstupním „sále“ pak byly prezentace několika firem nějak souvisejících s focením. A nyní již k hodnocení přednášek, které jsem stihl návštivit:

Luděk Bouška: Nejčastější chyby při fotografování

První přednášku jsme začali v malém sále. Luděk Bouška ji pojal stylem: „Řekněte mi s čím máte největší problémy a já vám řeknu jak je vyřešit.“ což bylo možná trochu riskantní, ale nakonec se diskuze poměrně rozjela. Znalosti lektora byly na velmi dobré úrovni a tak dokázal odpovědět víceméně na všechny otázky. V odpovědích jsem nezaznamenal žádnou výraznější nepřesnost. Možná ale návštěvníci čekali spíše něco jiného. Vzhledem ke krátkému času byla celá přednáška hodně rozstříštěna a věnovala se spousta věcem okolo fotografování bez uceleného konceptu. Tady by byl určitě prostor pro zlepšení.

Hodnocení: 7/10

Kamil Varga: Retuše fotografií v Adobe Photoshop CS5

Druhá přednáška byla v sále velkém. Kamil Varga se předvedl jako velice vtipný a zábavný přednášející. Předvedl nové vlastnosti Photoshopu CS5 – zejména odstraňování předmětů a dopočítávání chybějících částí fotografie a také se věnoval retuším portrétu, odstraňování vrásek a změny barevného tónů vlasů, očí a zubů. Přednáška byla na vysoké úrovni a žádnou nepřesnost jsem nezaznamenal. Nemám co bych tomuto vytknul.

Hodnocení: 10/10

Petr Stejskal: Nezbytné doplňky fotografa

Zpět do malého sálu. Čekal jsem od toho spoustu zajímavých podnětů, ale hned po prvních pár minutách bylo jasno. Bohužel se totiž jednalo spíše o prezentaci jedné firmy, kde navíc jejich přednášející byli neskutečně špatní. Z této přednášky jsem odešel.

Hodnocení: 1/10

Pavel Krásenský: Makrofotografie

Zpět do velkého sálu. Pavel Krásenský je nejen výtečný fotograf makro a mikro světa všemožného hmyzu, ale také o něm ví spoustu informací. Velice zajímavá prezentace plná množství nádherných fotek a zajímavých informací ze světa zvířat. Uteklo to neskutečně rychle. Velice vtipná, zábavná a celkově výborná přednáška.

Hodnocení: 10/10

Tomáš Hrubý: Moderní trendy ve zpracování RAW a organizaci dat

Pendlování pokračuje aneb opět do malého sálu a opět velice výborná přednáška, na které se mi líbilo zejména to, že se nevěnovala jen jednomu programu. Došlo na srovnání hned několika podobných aplikací, zejména Adobe Lightroom vs. Apple Aperture vs. Zoner Photo Studio. I když jsem v Lightroomu už opravdu hodně zběhlý, dozvěděl jsem se díky tomuto srovnání nemálo nových informací. Výborná přednáška, i když přednášející možná až moc chválil produkty Applu. S jeho výrokem, že Apple MacBook Pro je velmi levný notebook díky jeho parametrům nemohu úplně souhlasit, ale tak inu pokud se mu to líbí tak proč ne.

Hodnocení: 10/10

Martin Kozák: Sportovní fotografie

Pendlování se nezastavilo a opět přesun do velkého sálu, kde nás čekal Martin Kozák. Sám na úvod přiznal, že je značně nervózní a že je to jeho první prezentace, což šlo i na samotné přednášce poznat. Vrchovatě to ale dohnal zkušenostmi a obrázky, které prezentoval. Jednoduše úžasné a velice jsem si to užíval už i proto, že spousta věcí je na sportu velice podobná focení koncertů.

Hodnocení: 10/10

Andrej Macenauer: Krajinářská fotografie, Šumava

Poprvé jsem zůstal ve velkém sále a bohužel se konala neskutečná nuda. Fotit krajinky mě baví a tak jsem si od této přednášky sliboval mnoho, nicméně ta se možná až příliš točila kolem Šumavy a velice brzy mě to prostě přestalo bavit. Navíc bohužel fotografie mi připadaly spíše až podprůměrné, čili ani zde to prezentující u mě nedohnal. Pro mě tak jedno velké zklamání a po sérii třech neskutečně úžasných přednášek, toto byl velký skok dolů.

Hodnocení: 3/10

Jan Dobrovodský: RAW v Adobe Photoshop CS5

Držte si klobouky, řítíme se do propasti. Ano, takhle by se dala popsat předposlední přednáška, tentokráte v malém sále. Už jsem si myslel, že mě nic horšího než předchozí krajinářská fotografie nepotká, ale to, co převedl pan Dobrovský, byl jeden velký průšvih. Jeho přednáška o RAWu a zpracování v Adobe Photoshopu byla plná neúplností a nepřeností. Celkově to na mě působilo, jako by snad šlo o záskok na poslední chvíli a prezentující se na přednášku připraval den dopředu, kdy viděl Photoshop poprvé. Pokud tomu tak nebylo, tak snad jako jediné vysvětlení může být nezkušenost s prezentací, ale zde se mi opět nabízí srovnání s Martinem Kozákem, který sice prezentoval poprvé, ale i přesto měla přednáška šťávu. S hrůzou jsem žasl, když přednášející přiznal, že je dokonce lektrorem jedné školy digitální fotografie a šéfredaktorem serveru. Uff, no to byl šok a já z této přednášky docela znechuceně odešel.

Hodnocení: 0/10

Petr Koritina: Začínáme s digitální zrcadlovkou

Z malého sálu jsem utekl do velkého, kde ještě probíhala přednáška Začínáme s digitální zrcadlovkou. Petr Koritina ji pojal jako ukázku začátečnických chyb na konkrétních fotografiích a trochu mi přišlo, že občas měl ten pojem „začátečnická chyba“ posunut až trochu moc vysoko. Nicméně i přesto, a pro mě i proto, byla přednáška zajímavá. Našel se i jeden pán, který se domáhal srování „zrcadlovek“ a „kompaktů“, čehož se nedočkal a to je podle mě správně. Pokud začínám se zrcadlovkou, tak je na nějaké srovnání přeci jen pozdě. To si měl pán zjistit než si ji koupil.

Hodnocení: 8/10

Soutěže

Na závěr ještě pár slov k soutěžím na Setkání fotografů 2010. Proběhly tři: Cena setkání fotografů (aneb anketa, kterou každý dostal ke vstupence), Fotografování zátiší a poslední Úpravy fotografie. Soutěže to byly na první pohled zajímavé a ceny mnohdy velice lákavé: několik fotoaparátů Canon Powershot, Adobe Photoshop CS5 či Zoner Photo Studio 13, nicméně u dvou kreativních soutěží mě překvapila kvalita přihlášených fotografií, která byla hrozná. Tady by asi nejeden podotkl „Když jsi tak chytrý, tak proč jsi to nezkusil sám?“ a já k tomu dodávám, protože jsem nečekal tak nízkou úroveň. Samotné vyhlášení vypadalo jako by se konalo poprvé (možná tomu tak skutečně bylo, to nemohu posoudit) a hlasování diváků v sále o třetím místu bylo chvílemi bohužel až trapné. Škoda, jelikož jinak byla akce alespoň na oko výborně organizačně zvládnutá.

Jedna myšlenka na “Setkání fotografů 2010 – jaké to bylo a hodnocení přednášek”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..