SQLyog – GUI aplikace pro správu a práci s DB systémem MySQL

festival

Dnes si představíme jeden z opravdu použitelných GUI prográmků pro hojně rozšířený databázový systém MySQL. Jedná se o program jakési Indické společnosti Webyog Softworks, který se jim však povedl a pro osobní použijí je k dispozici v omezené verzi zdarma.

Program Webyog je nabízen ve dvou základních variantách – verzi Enteprise a Community. Verze Community je tedy jakási ořezaná verze, která však bude většině méně náročných uživatelů pracujícím s databázovým systémem MySQL vyhovovat. A co tedy ona verze umí (nejdůležitější funkce)?

  • zobrazení a úprava DB objektů MySQL nad konkrétní databází – tabulky (tables), indexy (indexes), spouštěče (triggers), pohledy (views), funkce (functions) a uložené procedury (stored proces) – některé z těchto objektů jsou podporovány jen v určitých verzích MySQL, obecně je většina dostupná od verze 4.1 a výše.
  • provádění dotazů (query) nad vybranou databází s možností si výsledek (result) setřídit podle libovolného vypsaného sloupce kliknutím a export dat (formát CSV, HTML, XML, Excel XML, SQL). Dotazů je možno spustit více najednou a jednotlivé výstupy jsou pak zobrazeny separátně.
  • správa uživatelů – přidávání, úprava uživatelů databázového serveru a správa přístupu do jednotlivých databází a tabulek
  • záloha datababáze (backup database) formou uložení do SQL souboru a možnost obnovy databáze z SQL souboru. Lze určit co vše chceme vyskriptovat (jen tabulky, pohledy atp., popř. včetně dat)
  • kopie databáze na jiný server – provede kopii kompletní databáze na jiný SQL server
sqlyog

Jak vidíme z výše uvedeného přehledu je toho opravdu hodně a začínajícím uživatelům může chybět jen zejména Query builder, který by jim pomohl se sestavením SQL dotazu. Kompletní přehled rozdílů mezi oběma verzemi je k vidění na internetových stránkách.

sqlyog

Pokud tedy pracujete s databázovým serverem MySQL a máte možnost vzdáleného připojení z externího počítače pak je SQLyog pro vás dobrou volbou. V případě, že takovou možnost nemáte, pak je pro práci s MySQL možno použít velmi rozšířené webové rozhraní phpMyAdmin, které však v některých případech nemůže poskytnou stejný komfort práce jako GUI aplikace.

Odkazy:
SQLyog homepage
SQLyog download

Pozn. autor článku je databázovým Guru pracující řadu let s databázovými systémy MSSQL, MySQL a Oracle.

2 komentáře u „SQLyog – GUI aplikace pro správu a práci s DB systémem MySQL“

  1. Ano je to pekny programek, ale bohuzel ne zcela dobre prsacuje se znakovou sadou Windows-1250 :).. A ja v nem mam jednu databazicku..

  2. [1] aha, aha.. zajímavý poznatek.. pravda, že já měl většinou "opačný" problém, tedy že byl problém se znakovou sadou UTF-8, čili tedy problém nebyl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..