Refinancujeme hypotéku – část první – proč?

Jelikož více jak poslední měsíc několikrát týdně řeším věci ohledně refinancování hypotéky, rozhodl jsem se o mém konkrétním „příběhu“ napsat. V první části se dozvíte zejména důvody, které mě vedly k úvaze o změně.

Je tomu již téměř rok, kdy jsem si přes jednu realitní společnost koupil byt. Vzhledem k tehdejším mým příjmům a času který jsem na vyřízení úvěru měl nakonec zvolil (100%) Hypotéku České spořitelny, kterou mi tehdy kompletně vyřídila ona realitní společnost. Já donesl z mého pohledu tehdy opravdu jen pár dokladů – mám dojem, že snad pouze doklad o příjmech – a o vše ostatní se musím říct bravůrně postarala realitka. Ještě před koupí bytu jsem tak měl odsouhlasenou hypotéku na 2mil. korun a já mohl konečně zase vklidu spát. Tehdy i díky velkým rozdílům v sazbách při různých délkách fixace (doba po kterou je garantována úroková sazba úvěru) a možnosti po uplynutí fixace hypotéku předčasně splatit (a např. refinancovat), jsem si zvolil nejmenší možnou fixaci, tedy na jeden rok.

Zda ona volba roční fixace byla vzhledem k tehdejším podmínkám dobrý krok je nyní diskutabilní, nicméně mi to nabídlo tu možnost nyní po roce se poohlídnout i po jiných produktech a bankách. Úrokové sazby bohužel vyletěly docela vzhůru a o původních 3,99 si mohu již nechat jen zdát a i z tohoto důvodu a díky již mým vyšším příjmům jsem se rozhodl značně redukovat délku úvěru z původních 30let alespoň na cca.20let.

Jaké jsem měl tedy možnosti?

  • zůstat u České spořitelny s tím že se mi původní úroková sazba 3,99% p.a. se mi zvýší na 5,14% p.a.
  • zvolit hypotéku u jiné banky s tím, že určitá část bank již nabízí hypotéky bez vstupního poplatku s úrokovou sazbou cca. 5 až 6% p.a.
  • zvolit si úvěr u stavební spořitelny – kombinace překlenovacího úvěru (úroková sazba cca. 5,1%) a standardního úvěru (úroková sazba cca. 3,5%) – údaje konkrétně pro Raiffeisen stavební spořitelnu, která mi byla doporučena


Proč jsem si nakonec zvolil úvěr ze stavebního spoření?

Všechny údaje se týkají Raiffeisen stavební spořitelny a tarifu S061

  • výhodná úroková sazbu úvěru ze stavebního spoření jen 3,5% p.a.
  • úroková sazba překlenovacího úvěru 5,10 % p.a.
  • úvěr lze splácet dlouhodobě, ale i splácení úvěru urychlit – jsou určeny pouze doporučené minimální částky splácení – pokud máte volné peníze, můžete je kdykoliv použit na splacení úvěru
  • možnost kdykoliv úvěr splatit bez jakýchkoliv sankcí

V další části si povíme něco jaké dokumenty je potřeba si pro vyřízení stavebního spoření přichystat, jaké nástrahy na nás čekají a co vše je potřeba speciálního udělat v případě, že se jedná o refinancování úvěru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..