Existuje směnný provoz i v IT?

Něco pro člověka v oboru oficiálně nemyslitelného, ale stalo se skutečností a já nyní, ač jsem nečekal, že to někdy zažiji, pracuji na svém stávajícím projektu v dvousměnném provozu.

Od loňského září jsem na projektu ve firmě, která připravuje software (nejen) pro jednoho z našich českých operátorů a už od počátku bylo zřejmě, že to zde bude o hodně průšvizích co se termínu dodání týče. Dnes máme duben a my bychom za měsíc a pár dnů měli odevzdávat finální verzi. Vrcholné managemenstvo už vyzkoušelo všemožné způsoby jak problémy s termíny vyřešit a některé skutečně splnily svůj účel, ale pak zde by i také, které naopak zavedli ještě větší „chaos“. Dalším na řadě tak nyní byl směnný provoz.
Jednoho dne si nás takhle sezval šéf našeho piďi oddělení, že má pro nás špatnou zprávu. Už jsem si říkal cože to zase bude a on přišel s tím, že od managementu přišla „žádost“, zda bychom byli ochotni na týden přistoupit na směnný provoz, tj. ranní směnu od 6:00 do 14:30 a odpolední směnu od 13:30 do 22:00. Jelikož situace již nějakou dobu vypadala, že vyžaduje nějakou změnu, na návrh jsme přistoupili a po vzájemných debatách si rozdělili jednotlivé směny na daný týden. Podle rozvrhu mi to vyšlo z úterý na středu a ze čtvrtka na pátek vždy na odpolední následovanou hned směnou ranní. Když jsem si to spočítal, že mi tak zbude nějakých necelých pět hodin na spánek trochu jsem protestoval, nicméně jinou variantu jsme nevymysleli a já na tento provoz nakonec přistoupil.

Dnes je čtvrtek, a mám již za sebou jak variantu odpolední ranní, tak i příjemnou variantu ranní a další den odpolední. Celý systém má z mého pohledu jen jednu a nezanedbatelnou výhodu a to fakt, že člověk má najednou spoustu prostoru vyřídit si soukromé věci na úřadech nebo různých institucí, což se mi nyní sakra hodilo, vzhledem k řešení refinancování hypotéky. Nevýhodou je fakt, že člověk je z takového stylu logicky mnohem více unaven a pokud přijíždíte domů až před půlnocí, tak se se svým protějškem budete jen míjet. A jaký to mělo užitek na práci? Výhodou je fakt, že je v kanceláři o poznání klidněji a tak se některé věci lépe řeší, naproti tomu však nikdo neumí všechno a tak můžou na jedné nebo druhé směně chybět klíčoví lidé, bez kterých se řešení určitého problému může značně zaseknout. Je zde i nová režie v podobě nutnosti předávat si informace mezi jednotlivými směnami v omezeném čase.

Celkově tak nějaký přínos pozitivní myslím byl, je však otázkou, zda při množství práce a určitého stresu by takový systém mohl delší dobu fungovat. Zatím je také otázkou, zda je tento týden jediný a poslední, kdy je tento směnný provoz zařazen anebo to bude pokračovat i v týdnu následujícím. Za mě doufám že nikoliv, jelikož přeci jen je to fyzicky a psychicky mnohem náročnější. Na obrázku je vidět jednotlivé cykly únavy, jak obvykle na člověka v průběhu dne přicházejí. Z tohoto pohledu je klasická ranní směna prostě nejvýhodnější.

2 komentáře u „Existuje směnný provoz i v IT?“

  1. Za toho, kdo chvili stal, pracuje uz ten opodal. Viz Indicti Ajtaci pracuji uz dlouho na 3 smeny, nonstop.

  2. [1] no fuj 🙂 .. a my už jsme zase zpět v klasickém jednosměnném provozu a já jsem za to rád.. ten týden byl šílený… ale myslím že v ČR a u českých zaměstnanců IT to snad až tak obvykle není 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..