Miranda IM: TV program – plugin mTV

Je to už dvě léta co jsem napsal, jak se ukázalo, populární článek „Miranda a její pluginy“, který od té doby přečetlo téměř 10tis. lidí. V jednom komentáři se objevil problém s pluginem mTV a já se ho dnes rozhodl vyřešit a povedlo se!

Nejprve pár řádků k motivaci proč se vůbec po podobném rozšíření (pluginu) poohlížet? Základní důvody mohou být dva. Jednak chceme mít rychlý přístup k TV programu bez nutnosti spouštět webový prohlížeč a dalším důvodem může být možnost časového upozornění na začátek našeho oblíbeného pořadu, seriálu či filmu. Proč tedy nevyužít právě Mirandu, samozřejmě pokud ji používáme, a pomocí rozšíření mTV tuto funkcionalitu umožnit.

Máme Mirandu a co dále potřebujeme?
O vše potřebné se z programové části postarají dvě rozšíření.

  • mTV – původní plugin z roku 2006 polského autora Krzysztofa Przybyła, který je základem a jádrem všeho okolo televizního programu. Stará se na jedné straně o připojení k vzdáleným serverům ze kterých v zadaných intervalech požadovaná data stahuje a na druhé také o uživatelské rozhraní pomocí kterého získaný program nabídne nám, jakožto uživatelům Mirandy.
  • mTV Helper – rozšiřující nebo by se také dalo říct podpůrný plugin českého autora yaho, který řeší jeden ze základních problému původního pluginu a to uložení názvu vzdálených serverů s programem přímo v dll knihovně rozšíření. V českém prostředí se tento problém konkrétně týká server sms.cz, který měl v dobách tvorby původního pluginu mTV program umístěn na adrese 365dni.sms.cz, ale nyní je na adrese tv.sms.cz. Nový plugin mTV Helper umí prostřednictvím nového dialogu přidat TV program, který se zjišťuje i z této nové adresy.
  • ikonky proto_mtv – rozšířující ikonky pro TV program. Tyto ikonky nejsou přímo nutné pro správnou funkci TV programu, ale umožní nám vizuálně jednotlivé položky TV programu rozlišit od klasických kontaktů v seznamu kontaktů.

Instalace TV programu do Mirandy
Instalace výše uvedených pluginů je velice jednoduchá a nevymyká se nikterak instalaci jakýchkoliv jiných klasických pluginů pro Mirandu. Oba pluginy si tedy stačí stáhnout z internetu na disk a rozbalit do adresáře plugin naší instalace Mirandy. Volitelně si můžeme stáhnout i speciální TV ikonky, které uložíme do adresáře Icons.

Konfigurace TV programu
Při prvním spuštění Mirandy po instalaci pluginů budeme muset změnit výchozí nastavení pro vzdálený server, z kterého se má získavat program. Toto provedeme v menu „Options“ volba „Plugins->mTV“ záložka „General“ položka „Download program for newly added channels from“ a vybereme původní server 365dni.sms.cz. Dále si můžeme nastavit interval, jak často se program bude aktualizovat – volba „Update check every“ v sekundách – a dobu pro kterou chceme program získat dopředu – volba „Download data for“ ve dnech. Na další záložce „Look & feel“ si můžeme zvolit vzhled přehledu programu.

Přidáváme jednotlivé TV stanice

Jednotlivé TV stanice jsou v Mirandě jakožto položka v seznamu kontaktů. Každou stanici, pro kterou nás bude zajímat TV program tak musíme postupně přidat pomocí volby v hlavním menu „Add new channel“. Zobrazí se nám dialog s dvěmi možnostmi. První se nám nabízí seznam dostupných TV stanic a v druhém řádku skupina seznamu kontaktů do které chceme TV stanici přidat. Vybereme si tedy z obou seznamů a stisknutím „Add“ nám do seznamu kontaktů přibude nová položka, která by se zanedlouho měla přepnout do stavu Online. Doporučuji si založit v seznamu kontaktů pro TV program založit novou skupinu.

Používáme nové možnosti TV programu Mirandy
Po všech předchozích krocích bychom měli mít v Mirandě vše okolo TV programu nastavené a můžeme začít naplno využívat možnost tohoto rozšíření, které nám nabízí zejména následující funkce:

  • zobrazení aktuálního programu TV stanice – pokud máme v Mirandě nainstalován plugin Tipper nebo mToolTip, můžeme při najetí myší v seznamu kontaktů nad konkrétní stanici vidět ve „Status Message“ aktuální běžící program (je potřeba mít v nastavení mTV záložce „General“ zatrhlou volbu „Show current TV program as status msg“). Další možností zjištění aktuálního programu je dvojitý klik na příslušnou stanici, kdy se nám ukáže celý program aktuálního dne s vyznačením již proběhlých, budoucích programů a právě běžícího programu. Poslední možností je zapnutí tzv. „second line“ v seznamu kontaktů (v případě že používáme plugin „Modern Contact List“) a zatrhnutí zobrazování „away message“ na tomto řádku.
  • zobrazení aktuálního programu všech TV stanic v našem seznamu – v hlavní menu zvolíme volbu „TV review“ a bezprostředně vidíme přehled všech aktuálně běžících programů.
  • zobrazení programu TV stanice daného dne nebo dnů následujících – máme dvě možnosti. Buďto si zobrazíme pouze program konkrétní stanice dvojklikem v seznamu kontaktů, nebo si zobrazíme dialog „TV review“, kde se můžeme mezi jednotlivými stanicemi a dny přepínat.
  • přidání upozornění na program – opět máme dvě možnosti, viz. předchozí bod. Konkrétní program přidáme do seznamu k upozornění zatržením zatrhávajícího rámečku (checkboxu) u pořadu.
  • zobrazení seznamu naplánovaných upozornění na programy – pomocí hlavního menu a volby „TV review“ vybereme volbu „Sheduled shows“.

Soubory ke stažení
archív obsahující mTV, mTV Helper a ikonky pro TV

3 komentáře u „Miranda IM: TV program – plugin mTV“

  1. Jenom mě vrtá hlavou proč ten polskej autor nepředělá ty adresy, aby se to nemuselo, takhle nemotorně obcházet .. nebo pokud už na tom nedělá, alespoň by mohl někde zanechat zdrojové kódy .. jinak prosím o osvětlení problému proč se to řeší takhle složitě.

  2. Po přidání programů nejsou online, a když na ně kliknu, tak se objeví chybová hláška Program pro vybraný TV kanál není k dispozici… 🙁 Neví někdo čím to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..