Načasování vypnutí počítače

Jsou situace při kterých buďto potřebujeme počítač vypnout až po doběhnutí určité činnosti a nebo jen chceme usínat např. při hrajícím rádiu. Pár programů načasované vypnutí přímo obsahují, ale pokud tomu tak není, musíme si pomoci externím programem.

Představme si dvě modelové situace. První, při které budeme chtít, aby se nám automaticky vypnul počítač po 1h, přičemž se chceme dívat na film. Druhá situace bude mírně odlišná. Chceme aby se nám počítač vypnut po 1h, ale zároveň se automaticky snižovala hlasitost hudby, tak aby se nám příjemně usínalo. Na každou tuto situace se bude hodit jeden ze dvou níže představených programů. Oba programy jsou nekomerční a tedy pro soukromé použití zdarma.

Sweet Sleep – usínání při hudbě

První program je od českého autora a obsahuje opravdu minimum možností. Jeho doménou je však možnost nastavení postupného snižování hlasitosti, čímž se stává jedinečným a výborně použitelným právě například pro usínání při muzice. Umožňuje nastavit dobu, kdy bude hlasitost na 100%, pak období po které se má hlasitost snižovat a na jakou hodnotu a konečně i délku poslední fáze, která udává jak dlouho bude ještě počítač běžet ve snížené hlasitosti. Ovládání je tak jednoduché a intuitivní, avšak je škoda, že těch možností nastavení není více a proto si představíme ještě program druhý.

odkaz na homepage programu

AMP WinOFF – program mnoha možností

Druhý program bohužel nedisponuje funkcí postupného snižování hlasitosti, tak jako tomu je v případě Sweet Sleep, ale zato obsahuje opravdu nepřeberné množství všemožných nastavení, až by jich mohlo být i méně.

Mezi základní možnosti programu patří:

 • vypnutí systému v nastaveném čase – nastavíme hodinu, minutu a datum vypnutí
 • vypnutí systému dle zatížení procesoru – počítač se automaticky vypne např. při zatížením menší než 1% trvající déle než 10minut.
 • vypnutí systému za definovaný počet minut – počítač se vypne po uplynutí nastavených minut

Kromě nastavení těchto akcí, které způsobí započetí vypínání počítače, můžeme také nastavit „způsob vypnutí“ a to:

 • shut down – klasické vypnutí
 • log off – odhlášení uživatele
 • restart – restart počítače
 • suspend – přepnutí počítače do tzn. spacího režimu
 • hibernate – hybernace počítače
 • lock computer – uzamčení počítače

Drobnou nevýhodou pro české uživatele může být chybějící počeštění programu, kterou však program dohání množstvím voleb a faktem, že je zdarma.

odkaz na homepage programu

Programů zaměřených na automatické vypínání počítače je mnoho, a já si z té záplavy vybral právě tyto díky svým funkcím a možnostem. Rád ale v komentářích uvítám další inspirace.

6 komentářů u „Načasování vypnutí počítače“

 1. Bohužel jsem teď na vylepšování SweetSleepu neměl moc času, ale určitě na něm v brzké době plánuji zase dělat… Budu rád i za případné návrhy jaké funkce dodat. Zatím připravuji možnost výběru, co se má po uplynutí intervalu stát (vyp, hybernace, logout…) a prodloužení odpočtů.
  A děkuji za pěknou recenzi 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..