Výpadek sítě Skype „vyřešen“ (odhalen)

Před několika dny spousta z vás začila situaci, kdy po několik hodin (přibližně dva dny) nefungovalo přihlášení do sítě Skype sloužící pro instant messaging a volání prostřednictvím internetu. Nyní už je jasné co problém způsobilo – přičiny byly hned dvě.

Pro pochopení výpadku je potřeba si nejprve uvědomit jak síť Skype funguje. Narozdíl od většiny „kecátek“ nevyužívá přístup přes centrální servery, ale „servery“ se stávají přímo uživatelské stanice uživatelů Skype, kteří tak většinou nevědomky distribuují dále potřebná data – těmto počítačům se říká tzv. superuzly, k jejichž vytvoření musí být počítač zapojen do sítě internet napřímo a s veřejnou IP adresou.

Prvním důvodem je aktualizace windows (windows update) ze strany Microsoftu na velkém množství počítačů v krátkém čase, který navíc vyžadoval restart počítače. Update není zase tak neobvyklá činnost, kdyby se tak nestalo v relativně krátkém čase a kdyby neexistoval ještě druhý důvod výpadku.

Druhý důvod je na straně samotného Skype, který v sobě už delší dobu obsahuje chybu v tzv. síťovém alokačním algoritmu a která nebyla doposud vyřešena.

Snad tedy Skype co nejdříve chybu odstraní a k podobným výpadkům již nedojde.

Oficiální vyjádření na Skype.com
přesný technický popis jak skype funguje na Skype.com

3 komentáře u „Výpadek sítě Skype „vyřešen“ (odhalen)“

  1. Zdravím,
    mám problém.Kdo mě ho pomůže vyřešit.

    Po nainstalování SKYPE se chci přihlásit.Udám jméno a heslo.Místo abych se přihlásil,se mě objeví upozornění,že cituji:Skype se nemůže připojit.Zkontrolujte připojení.Konec citátu.To jsem udělal a nic.Internet mě funguje i meilovky odesílám a přijímám bez problémů.

  2. [1] já jsem už Skype nějak přestal využívat, jelikož ho jednoduše už nepotřebuji, čili netuším zda se jedná o nějaký globální problém, ale obecně bych zkusil změnit nastavení portu na který se skype připojuje.. jak na to jsem psal v článku Blokovaný port 80 jiným programem – Skype.. čili toto by mohlo být řešení.

  3. Zdravim mam problem….. byla bourka a me to vyplo PC kdyz sem mel zaply skype a ted kdyz se chci prihlasit pise mi to NEUSPESNE PRIPOJENI KE SKYPE DATABAZI,PRAVDEPODOBNE JE SSKYPE JIZ PUSTEN A DATABAZI POUZIVA…… newim co stim :o(( diky za odpovedi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..