Je tomu pár týdnů co jsem stal před otázkou v nadpisu tohoto článku a o své nabité postřehy bych se rád podělil. Jak tedy postupovat pokud si doma chcete taky vytvořit bezdrátovou síť?
Než půjdeme do obchodu
Nejprve je potřeba si rozmyslet kolik počítačů budeme propojovat a co všechno by taková síť měla obsahovat. Má situace byla vyloženě modelová a podobnou bude řešit jistě většina, tak tedy dva počítače v jednom bytě a jedno připojení pomocí kabelového modemu, přičemž každý počítač může být v jiném pokoji a „centrála“ sítě bude hned u kabelového modemu. S uvedené situace vyplývá, že jsem potřeboval jednu „centrálu“ sítě a dvě síťové bezdrátové karty do počítačů vše s tím nejzákladnějším dosahem signálu.
Zařízení první – „centrála“ neboli router
Prvním zařízením, které bylo potřeba vybrat byl bezdrátový router, který se postará o určité přemostění mezi internetovou síti a nově vznikající sítí domácí. Mé požadavky na další funkce byly možná mírně specifické, ale většinou jsou již obsaženy i v těch nejlevnějších routerech. A nemalou roli samozřejmě hrála i cena a značka. Nakonec jsem si vybral pěkný malý router firmy Ovislink s označením WT-2000R, který jsem zakoupil v CzechComputer. Mezi základní funkce routeru patří funkce brány do sítě WAN (zde napojujeme „internet“), 4portový Ethernet Switch (pro připojení 4 počítačů kabelem) a v neposlední řadě také 2,4GHz Access Point pro bezdrátovou síť. Kromě těchto základních funkcí umí router i další vychytávky jako např. firewall, filtrování dle MAC adres, šifrování, tvorbu tunelů a další věcičky. Celý router je navíc velice snadno konfigurovatelný přes webové rozhraní.
Zařízení druhé – bezdrátové síťové karty do počítačů
Dalším z rozhodnutí bylo vybrat síťové karty pro bezdrátovou síť. Vzhledem k již předem vybranému routeru to nebylo rozhodnutí složité, tedy volil jsem stejnou značku a vybral si opět firmu Ovislink a karty s označením WT-2000PCI a zakoupit také u společnosti CzechComputer.
Konfigurace
Tím bylo vše z oblasti hardwaru a zbývalo již „jen“ vše zapojit a nakonfigurovat. Na začátku doporučuji zapojit router k počítači přes pevný kabel – tím máme jistotu, že se na něj připojíme bez konfigurace – a do prohlížeče zadáme adresu https://192.168.1.254 a uživatelské jméno „admin“ heslo „airlive“. Můžeme použít i rychlý wizard, jelikož na základní odzkoušení není opravdu potřeba nic složitě nastavovat. V dalším kroku nainstalujeme síťové karty z přiložených CD a pokud po restartu nenajdou žádnou bezdrátovou síť, tak se pokusíme nastavit IP adresu ručně. Jako IP adresu volíme nějakou z rozsahu 192.168.1.XXX a jako bránu nastavíme adresu routeru, tedy 192.168.1.254. V dalším kroku pak již můžeme zapnout získání adresy pomocí DHCP, jelikož i takovou funkci router má a pomocí webového rozhraní případně nastavit ip adresy jaké se mají jednotlivým počítačům dle MAC adresy síťového adaptéru přidělovat.Doporučuji také zapnout u WiFi zapnout přístup do sítě jen povoleným MAC adresám – aby se vám do sítě nepřipojil nějaký soused 🙂 – a také zvolit nějaký z nabízených způsobů šifrování.
Tím bychom měli mít nastavenu komunikaci mezi počítači a routerem a poslední věcí je připojení kabelu internetu. Ten stačí pouze zapojit, IP adresu si router získá sám a provede i vše ostatní a pokud není problém někde jinde vše by již mělo fungovat. Je to opravdu triviální.
Mě osobně zabralo nejvíce času nastavit u první síťovky nalezení bezdrátové sítě – doporučuji si v prvotní fázi dát počítač blízko routeru, abychom vyloučili problém se signálem. Kdo má notebook ocení výhody bezdrátové sítě ještě mnohem více, ale i u stolního počítače je příjemné, že se po zemi nemusí nikde potulovat kabely a počítač můžete za čas bez problémů přemístit.
muj PalackehoNET bezi s sifrovanim WPA, jsem bezpecnejsi :D.. schema site: gigabit cesnet => wifi bridge => wifi bridge => wifi router =WPA=> Belkin USB wifi 802.11g "klicenka" => NOTEBOOK 😀
no jinak mezi temi dvema bridge APckama je vzdalenost cca 300m a na teto vzdalenosti se kvalita signalu cca 5x zhorsi na cilovych 5/8Mbps.. brno je plne radioveho sajrajtu…
ty jsi se nějak teď s těmi články rozjel… i když některé názvy jsou pro mě neznámé, ráda se něco nového dozvím…
[3] stačí napsat které názvy a já je tady rád doplním, či popř. u nich alespoň uvedu odkaz někam, kde jsou osvětleny 😉 … ale musím ještě nastudovat to šifrování. To má aby pravdu, že mé zvolené WEP není v dnešní době nejlepší variantou.
Ahoj Knute aliasi Vyorisi,mas to docela dobre udelane,dostla jsem tip na to od Kotise.Totiz o necem uplne stejnem rozmyslim doma v Brne.Dik za rady.Kdyz budu mit nejaky problem tak se ozvu.Peter Jankura alias Jankys.
[5] jasně.. klidně se ozvi 🙂
ovislink never more 🙂
mužu mít jedno pc zapojeno na wifi routeru kablem adruhe bezdrátově
[8] ano ano.. dokonce jsou dělat taková zvěrstva, že je možné mít jeden počítač připojený jak přes WiFi tak drát, ale to asi nemá nějaké praktické opodstatnění. Do routeru můžete navíc napojit další aktivní prvky, jako např. switch a rozšířit si tak počet možných připojených zařízení.
Toto jsem vše zvládla, jak ale ještě zesílit signál, abych se mohla pohybovat s notebookem v prvním patře rodinného domu?
Děkuji
D.Valvodová
[10] Pokud mate router i s odjimatelnou antenkou tak muzete koupit nejakou vetsi… takove ty prutovky vetsinou siri signal jen v jednom smeru, cili pokud je mate nasmerovanu nahoru tak bude bohuzel poradny signal
jen v jednom patre… my jsme to resili na baraku tak,
ze jsme dali do dalsiho patra dalsi wifi, ale mame tam opravdu silne zdi.
Ahoj, potrebuji vedet jakej ma dosah ten router chtel bych s ntb zhruba 20 m od routeru na zahradu pres 3 steny takze se chci zeptat jestlli to nebude pomaly. A taky potrebuju vedet jestli je nutnost mit ty antenky do budoucna bych to chtel jedno pc kablem ntb wifinou a druhe pc taky wifinou. Takze jestli nekdo vi co s tim pisnete mi na mail. dekuji
Ahoj, velice mě tento článek zaujal, ale je fakt, že jsem naprostý laik. Pokud si podobnou wifi síť zřídím, znamená to, že mi odpadnou měsíční platby za net?jakou rychlostí se zhruba pohybuje download?pokud mi jde o ntb,který má připojení pro wifi, tak kupování karty pro připojení se mne netýká, že ne?
Moc děkuju za odpověď.
[12] tri steny a jeste na zahradu tj. pres venkovni zed, to bych spise videl radeji na antenku ven.
[13] platby ze internet vam zrejme neodpadnou, tedy pokud nemate v okoli nejaky free wifi internet… pomoci wifi budete mit zejmena tu vyhodu, ze muzete mit internet i tam, kam vam nevedou kabely pocitacove site.. kdyz to prezenu tak napriklad i na zachode 😀 … cili samotneho pripojeni k internetu se to nemusi vubec tykat.. ja sam mam pripojeni pevne, od UPC, a wifi az jako vnitrni sit doma.
Na zabezpečení soukromé WiFi sítě zkuste program WiSE na mém webu 🙂