Život: Ceny místenek u ČD

Jelikož jedu dnes odpoledne domů na moravu stavil jsem se ráno na pražském hlavním nádraží, abych si zde zakoupil místenku do vlaku, ale ze zlou jsem se odporoučel.

Na Moravu nejezdím často, ale už párkrát se mi stalo, že jsem nenašel volné místo a tak jsem byl nucen i celou cestu stát. Inu řekl jsem si, že toto změním a rozhodl jsem se koupit si místenku do vlaku, která měla stát 30Kč. Jaké překvapení mě pak na nádraží čekalo, když mi pán u pokladny oznámil, že pokud nemám InRail kartu (dříve Z-karta, zákaznícká), tak mě bude místenka stát 86Kč. Na to nešlo reagovat jinak, než poděkovat s tím že místenku nechci a odporoučet se z hlavního nádraží a v duchu nadávat co je to za podnik ty České Dráhy. Později jsem se na internetu dozvěděl, že cena 86Kč platí na všech rychlících, IC a EC, které zajíždění do některé cizí země, takže se to týka většiny rychlíků jedoucí na moravu. Byl jsem nadšen kilometrickou bankou, kterou už ČD zavedli před hodně lety a rád ji při cestě na moravu používám (není pak potřeba platit příplatek IC/EC), ale poslední dobou ČD zavádějí opravdu podivný systém cen. Poslední dobou čím dál více platí, že kdo nemá onu InRail kartu, která už také nestojí 100Kč, ale 600Kč, tak se mu cesta vlakem výrazně prodraží.

Aktualizace 11.4.2011

Jelikož jsem shodou okolností teď o víkendu kupoval místenku na vlak IC Praha musím uznat, že cena již krapet šla dolů a aktuálně vás místenka bez InKarty přijde na rovných 70Kč, což je tedy úpřímně stále docela hodně.

8 komentářů u „Život: Ceny místenek u ČD“

  1. neremcej a buď rád, že pojedeš a že Tě vůbec laskavě do toho vlaku vezmou 🙂 to víš, firma se státní účastí… těším se na článek: "Jak jsem se "dodrkotal" vlakem až na Moravu" 🙂

  2. nj to sou ti rozmazlení pražáci :/ … po 3 roky pravidelně pendluju mezi Prahou a Moravou, nikdy jsem si místenku nekoupil a že bych si v Praze nesed se mi stalo jenom 1x!!! btw. bylo to těsně před Vánocema, takže hafo lidí jelo domů, logicky…

  3. [2] velkou roli hraje kdy člověk přijde k vlaku.. pokud má kilometrickou banku, tak má tu "výhodu" (která se může právě otočit v nevýhodu) že může vlak "dobíhat". Možná i proto se mi párkrát podařilo takhle nastoupit a vlak byl již plný kolikrát až do Olomouce…
    Ale tedy nevím jestli je člověk hned rozmlsaný, pokud chce mít místenku, aby měl jistotu že si sedne. On snad každý člověk chce ve vlaku sedět pokud jede dále…

  4. Jojo rozmazlená pražská pakáž co ani neumí mluvit pořádně český :D:D:D:D.. já jel před šesti lety na stojáka z přímaček a to prosím až z Ústí nad Labem.. Stále jsem 6 hodin v uličce u hajzlu ;)…

    Ale jinak. Praha – Brno jezdilo Pendolíno za 260,- a teď z toho uděli ti blbci SC Pendolíno Bratislava – Brno – Pardubice – Praha a jelikož už to není EC ale blbé SC, tak to stojí 400!!!! Ano! Z Brna 400!!! Oni se úplně zbláznili. Je to o deset minut rychlejší než autobus, který ovšem stojí 180!!! A pak se diví, že jim těmi smradlavými vlaky (běžný rychlík) nikdo nejezdí..

  5. [4]Cestování vlakem bude mnohem pohodlnější pokud vlaky budou poloprázdné a o tohle dráhy usilují. Pořád je co zlepšovat. O výdělek vůbec nejde, protože se ztráta vždy doplní.

  6. [5] když nejde drahám o výdělek, proč jsou tedy dražší?? 😀 Proč stát strká peníze z mých daní do prodělkových českých drah, které jsem já osobně za posledních 10 let využila jen jednou a to vlastně byl cíl rodinného výletu – projet se vlakem… možná je to proto, že v naší obci nemáme vlakovou zastávku a kdykoli chci jet vlakem, musím se k nádraží dopravit autobusem, tak proč nejet autobusem dál a levněji?

  7. [6] a ta cena to je velice specifické… někde vyjde levněji vlak a někde autobus, ale je pravda, že u linek, kde by dráhy mohly profitovat nasazují zbytečně vysoké jízdné a poloprázdné vlaky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..