Film Avatar 3D – je opravdu tak vyjímečný?

Opačnou pověstí než posledně zmiňované 2012 byl opředen jeden z posledních kousků světové kinematografie Avatar a tak jsme tomuto „šílenství“ taky nakonec podlehli a film v 3D provedení shlédli. Splnil všechny očekávání?

Ještě než jsme vyrazili do kina, podívali jsme se do české filmové databáze, které bylo tehdy naprosto ohromující. Již po pár dnech v kinech měl film hodnocení tak výborné, že se umístil v TOP 200 na 5 místě. Podařilo se nám ještě v neděli ráno najít dvě volná místa už v docela hodně zaplněném sále zličínského Cinema City a nezbývalo než se těšit.

V kině se v duchu Avataru nenesly jen velké poutače, ale také jeden z druhu občerstvení měl přívlastek Avatar, součástí něhož byla i svítící koule Coca Cola Zero – btw. zajímavá věc, když ji hodíte svítí modře a po dopadnutí někdy změní barvu a někdy ne.

Jelikož jsme si vybrali 3D variantu dostali jsme do příchodu do kina speciální brýle. Usadili jsme se do pohodlných sedaček v naprosto vyprodaném sále a mohli se těšit na 160 minut napětí.

Ani pořádně nevím proč, ale čekal jsem klasický animovaný 3D filmy, ale tenhle se už ze začátku nesl ve znamení klasických živých herců, vše však pro mě v premiéře v 3D. Jsou zde pasáže, kde onen 3D efekt jde vidět opravdu hodně a dodává kýžený další rozměr, nicméně nejsou to zdaleka všechny scény. A nyní už zpět k samotnému filmu.

Jedná se zejména o sci-fi takže děj začíná ve vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo objevilo novou planetu a snaží se z ní těžit nerosty. Největší zdroj těchto nerostů se však nechází přímo v centru místních ne příliš přátelských domorodců a tak vědci vymyslí lest v podobě Avatarů, což jsou jakýsi mutanti zdejších lidí a člověka – ze zdejších lidí mají vzhled, ale jsou řízeni myslí člověka, bez kterého jsou jen nehybnou tělesnou schránkou. Jelikož je ve filmu i nemálo romantiky a jak už to ve filmech podobného žánru bývá, hlavní hrdina se zamiluje do jedné z místních domorodkyň. Ten pak musí bojovat s dvěmi světy a problémem do kterého vlastně patří a za který bojovat. Vše postupně plyne k velké bitce, v níž mezi sebou stojí právě lidé a zdejší domorodci a v které si film sklouzává do akčního filmu se vším všudy. Na to jak to všechno nakonec dopadne si musíte zajít do kina.

Z celého filmu tak lze vyzvednout zejména:

 • opravdu geniální 3D zpracování neanimovaného filmu
 • multižánrovost, kdy se v sobě zkloubí sci-fi, romatika a notná dávka ačního filmu
 • zajímavý příběh ze vzdálené budoucnosti.

Kdo tedy váhá, rozhodně doporučuji. Za velmi dlouhou dobu to byl pro mě neprosto nejlepší film a ono obrovské pozitivní hodnocení tak není náhodou.

81551_3ed192

6 komentářů u „Film Avatar 3D – je opravdu tak vyjímečný?“

 1. Hodně je o Avataru vidět i slyšet… jen se chci zeptat, není 160 minut na 3D film hodně, nebolí z brýlí oči? Jak jsi si zvykly na tak dlouhý film plný 3D efektů?
  Jinak děkuji za článek a jdu číst další… konečně mám chvilku na tvůj blog a přeji ti pěkný nový rok 🙂

 2. [1] myslím že není… ono bych řekl, že výrazný 3D efekt je tak ani ne v slabší polovině filmu.. takže si oči asi i odpočinou… možná to byl i záměr, každopádně v těch záběrech to nějak výrazně nechybělo 🙂 … takže ano, dá se to bez problémů zvládnout…

  jinak děkuji za přání, musím se tak trochu omluvit, že tady na blogu nemám PFko, ale nějak jsem to letos časově nezvládl.. možná ho tam ještě zpětně dodám 🙂

 3. [3] podle mého názoru si myslím že spíše ne… přeci jen i když je tam spousta i romantiky a toho hezkého, tak je ve filmu i spousta střílení.

 4. Tak Avatar je prej inspirován filmem Vládcové Marsu, viděl ho někdo? A propó, Avatar nic novýho nepřines, jen dokázal dobře prodat 3D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..