Film Avatar 3D – je opravdu tak vyjímečný?

Opačnou pověstí než posledně zmiňované 2012 byl opředen jeden z posledních kousků světové kinematografie Avatar a tak jsme tomuto „šílenství“ taky nakonec podlehli a film v 3D provedení shlédli. Splnil všechny očekávání?

Ještě než jsme vyrazili do kina, podívali jsme se do české filmové databáze, které bylo tehdy naprosto ohromující. Již po pár dnech v kinech měl film hodnocení tak výborné, že se umístil v TOP 200 na 5 místě. Podařilo se nám ještě v neděli ráno najít dvě volná místa už v docela hodně zaplněném sále zličínského Cinema City a nezbývalo než se těšit.

V kině se v duchu Avataru nenesly jen velké poutače, ale také jeden z druhu občerstvení měl přívlastek Avatar, součástí něhož byla i svítící koule Coca Cola Zero – btw. zajímavá věc, když ji hodíte svítí modře a po dopadnutí někdy změní barvu a někdy ne.

Jelikož jsme si vybrali 3D variantu dostali jsme do příchodu do kina speciální brýle. Usadili jsme se do pohodlných sedaček v naprosto vyprodaném sále a mohli se těšit na 160 minut napětí.

Ani pořádně nevím proč, ale čekal jsem klasický animovaný 3D filmy, ale tenhle se už ze začátku nesl ve znamení klasických živých herců, vše však pro mě v premiéře v 3D. Jsou zde pasáže, kde onen 3D efekt jde vidět opravdu hodně a dodává kýžený další rozměr, nicméně nejsou to zdaleka všechny scény. A nyní už zpět k samotnému filmu.

Jedná se zejména o sci-fi takže děj začíná ve vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo objevilo novou planetu a snaží se z ní těžit nerosty. Největší zdroj těchto nerostů se však nechází přímo v centru místních ne příliš přátelských domorodců a tak vědci vymyslí lest v podobě Avatarů, což jsou jakýsi mutanti zdejších lidí a člověka – ze zdejších lidí mají vzhled, ale jsou řízeni myslí člověka, bez kterého jsou jen nehybnou tělesnou schránkou. Jelikož je ve filmu i nemálo romantiky a jak už to ve filmech podobného žánru bývá, hlavní hrdina se zamiluje do jedné z místních domorodkyň. Ten pak musí bojovat s dvěmi světy a problémem do kterého vlastně patří a za který bojovat. Vše postupně plyne k velké bitce, v níž mezi sebou stojí právě lidé a zdejší domorodci a v které si film sklouzává do akčního filmu se vším všudy. Na to jak to všechno nakonec dopadne si musíte zajít do kina.

Z celého filmu tak lze vyzvednout zejména:

  • opravdu geniální 3D zpracování neanimovaného filmu
  • multižánrovost, kdy se v sobě zkloubí sci-fi, romatika a notná dávka ačního filmu
  • zajímavý příběh ze vzdálené budoucnosti.

Kdo tedy váhá, rozhodně doporučuji. Za velmi dlouhou dobu to byl pro mě neprosto nejlepší film a ono obrovské pozitivní hodnocení tak není náhodou.

81551_3ed192