Četba: Paulo Coelho – Ďábel a slečna Chantal

V pořadí šestou knihou, kterou jsem se rozhodl zapnit svůj volný čas, je opět román od Coelho, tentokráte se zabývající podstatou zla a dobra. Člověk, kterému se stalo velké zlo se tak snaží nalézt odpověď na otázku, zda má cenu na tomto světě žít tím, že chce poznat, zda je většina lidí zlých a potkat dobrého člověka je náhoda či naopak.

Celý děj knihy se odehrává na jednom místě, v jedné horské vesničce, která je dle mnohých odsouzena k zapomnění, jelikož se zde nerodí děti a není zde žádná mládež – kromě jedné dívky, slečny Chantal. Na tuto dívku narazí při cestě do této vesničky „cizinec“, který si tuto oblast vybral právě kvůli odlehlosti. Chce zde učinit svůj nápad, kterak zjistit, zda jsou na zemi pouze zlý lidé, nebo zda je zde většina zlých lidí s pár vyjímkami, či zda existují jen dobří lidé – kdysi mu zabili jeho nespravedlivě nejmilejší rodinu a proto má potřebu zjistit co mohlo vést vrahy k tomu, že zabily nevinné lidi. Aby toto zjistil vymyslí ďábelský úkol – 10 zlatými cihlami odmění vesnici, pokud v ní do týdne někdo zemře. K tomuto však potřebuje nějakého „spojence“ z vesnice, který bude schopen úkol tlumučit – vybere si právě slečnu Chantal, které ukáže, kde je poklad zakopán a slíbí ji, že pokud splní svou roli úspěšně, pak dostane jednu zlatou cihlu jen pro sebe. Ta nakonec s domluvou souhlasí, avšak pevně věří, že by obyvatelé vesničky nebyly nikdy schopni kvůli zlatu někoho se sousedů obětovat. Díky tomuto přesvědčení uzavře s „cizincem“ i dohodu opačnou, tj. že obyvatelé dostanou cihly i v případě, že se nerozhodnou někoho zabít – pak by se ukázalo, že všichni jsou dobří. Chantal má dlouhou dobu problém se odhodlat k vyřčení úkolu obyvatelům, ale jelikož dělá servírku v místním hotýlku dostane odvahu a jednoho dne všem tento úkol skutečně prezentuje. Zda nakonec vesničané na úkol přistoupí, zda ho vykonají, či zda ho odmítnou zde neprozradím. Tato kniha je jednou z nejtenčích vůbec, takže by to neměl být pro nikoho problém :-). Až na některé na můj vkus příliš dlouhé „křesťanské“ pasáže se kniha čte velice dobře a dává opět podnět k zamyšlení, tentokráte nad dobrem a zlem v našem světě.

3 komentáře u „Četba: Paulo Coelho – Ďábel a slečna Chantal“

  1. Tak jsem si přečetla Tvoje niterní recenze ke knihám od Coelho a docela mě zaujaly, tak jsem se rozhodla si jednu objednat. Jmenuje se "11 minut" a jsem moc zvědavá, jestli mě chytí… Já osobně upřednostňuji knížky od Robina Cooka.

  2. Zvědavost je uzasna lidska vlastnost a tak jsem se rozhodl si tu knihu precist. Dabel a slečna Chantal byla užaná kniha. Dekuji za dobrou volbu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..