Život: Reklamujeme zboží po záruční lhůtě – foťák Sony DSC-F828

Chtěl jsem vrátit můj starší foťák Sony DSC-F828, leč skončilo to neúspěchem, a mě tak zbyly jen oči pro pláč i s ohledem za jakých okolností a po jakém úsilí se toto stalo. Tento článek pak myslím bude pro mnohé poučením, kterak nedopadnout jako já a z mého příběhu se dokáží poučit.

K vrácení fotoaparátu výrobci mi bylo řečeno, že je potřeba buďto tři stejné závady a nebo čtyři rozdílné. Mě „potkaly“ závady různé a proto musel foťák do servisu 4x. První tři opravy proběhly bez problémů, hluboko v záruční lhůtě a bez jakýchkoliv nestandardních záležitostí. Čtvrtá reklamace „vyšla“ bohužel na období, kdy již v autorizovaném servise Sony v Ostravě nepracoval můj kamarád a tak mi bylo v rámci urychlení reklamace doporučeno dát foťák přímo do servisu Sony v Praze.

Epizoda 1 – Foťák do servisu odvezu sám

Jak už to tak bývá, rozhodl jsem se, že fotoaparát zanesu do servisu sám, leč bohužel centrální Sony servis se nyní nachází až ve vzdáleném Chodově – téměř na konečné metra C – a tak se mi bohužel ani v rámci jedné ze svých služebních cest nepodařilo do těchto končin v přijatelném čase dorazit. Rozhodl jsem se proto, že tento způsob není moc perspektivní a napadlo mě proto přenechat tento „úkol“ některému z mých pražských přátel.

Epizoda 2 – Foťák do servisu odveze kamarádka

Rozhodl jsem se pro kamarádku, jednoho z mých největších přátel, kterážto má i nejvíce času. Při jedné z mých posledních cest, kdy jsem se rozhodl tento úkol někomu předat, jsem proto nechal fotoaparát u kamarádky u které v Praze přespávám. Do konce záruky v té době zbývaly nějaké čtyři týdny. Bohužel se začalo – zprvu velmi pozvolna – ukazovat, že jsem si „nevybral“ tu správnou osobu, která je schopna tento úkol svědomitě dovést do zdárného konce. Nejprve trvalo několik dní, než si fotoaparát u kamarádky vyzvedla a dovezla k sobě a pak bohužel ani za 2 týdny nebyla schopná dopravit fotoaparát do onoho místa na Chodově. Dohodl jsem se proto, že si foťák vezmu zpět a reklamaci vyřídím sám, leč bohužel onen jeden pátek jsem se nedočkal všeho co bylo k zanesení fotoaparátu potřeba.

Epizoda 3 – Zachraňujeme co můžeme na poslední chvíli

Zůstal jsem tedy v Praze neplánovaně o jeden den déle, zrušil schůzku s kamarádem v Olomouci, a vše začal v řešit v sobotu. Nejprve bylo potřeba opatřit si zbývající věci k reklamaci a poté jsem se domluvil s pracovním kolegou z naší pražské pobočky, že mu foťák předám v Kobylisech. Předání se díky bohu uskutečnilo bez komplikací a kolega skutečně fotoaparát hned v pondělí zanesl přímo do Sony k poslední čtvrté reklamace v domnění, že je vše tak jak má být a po opravě jsem měl fotoaparát připravený opět funkční u něj v kanceláři.

Epizoda 4 – Zanesení k vrácení do prodejny

Zatím se zdá, že mě menší či větší problémy pronásledovaly neustále, ale to největší a nejhorší bylo teprve přede mnou. Při poslední služební cestě do Prahy jsem se rozhodl, že tentokráte vše dotáhnu už do definitivního konce. Fotoaparát jsem v kanceláři kolegy vyzvedl a vydal se se všemi potřebným doklady do Holešovic do firmy, kde byl fotoaparát zakoupen. Po chvilce čekání v reklamačním oddělení jsem se konečně dostal na řadu. Chvíli pan v příjmu váhal a pořád studoval materiály a poté odešel někam dozadu. Vrátil se asi za 3 minuty s tím, že mi oznámil, že poslední reklamace nebyla v záruční době a že je mu to hrozně líto, ale fotoaparát nelze v takovém případě převzít zpět. Až zde jsem si uvědomil, že onen pátek byl opravdu osudným a v pondělí, kdy kolega odnesl foťák do servisu byl již skutečně mimo reklamační dobu. Jakékoliv argumenty byly tak zbytečné, jelikož jsem věděl, že fotoaparát bude prodejce stejně posílat do Sony.

Epizoda 5 – Zpět do Sony s prosíkem

Požádal jsem proto jsem pracovního kolegu a společně jsme se vypravili s prosíkem přímo do servisu Sony. Přijal nás vcelku příjemný pán, a my ho poprosili zda-li by nemohl datum na poslední opravě posunout o jeden den. Ten chvíli hleděl do počítače, ale pak prohlásil, že je mu líto, ale k tomu on nemá pravomoce a systém mu to neumožňuje. Dal nám však telefonní kontakt na ředitele onoho servisu a že toho máme zkusit požádat. Zkusili jsme mu tedy zavolat, ale ten byl již zpočátku nepříliš vlídný a po přibližně 5minutovém rozhovoru zhasla poslední kapka naděje. Na druhou stranu musím říct, že argumenty nám předložil opravdu pádné tedy, že poslední opravu nám udělali z dobré vůle zdarma i přesto, že byl fotoaparát jeden den po záruční době a nyní nám přeci nebudou vracet ještě peníze.

Závěr – Velmi drahé poučení do života

Celá tato příhoda s reklamací mě vyšla „vcelku draho“, jelikož fotoaparát měl fakturační hodnotu 32tis. (tuto sumu bych dostal nyní po úspěšném vrácení prodejci) a momentální nominální cca. 12tis (tuto sumu mohu dostat pokud bych chtěl nyní foťák prodat) a po odečtení těchto dvou cen docházím k cifře 20tis. o kterou jsem díky tomuto defakto přišel – ovšem samozřejmě lze se na to podívat i ze stránky druhé, že mě žádná z reklamací nic nestála a mám stále funkční foťák. Plyne z toho však jedno velké poučení. Je nejlepší si vše zařídit sám a nebo pokud to není možné, dát k vyřízení osobě, na kterou je dlouhodobé spolehnutí. Já toto bohužel u oné kamarádky netušil a tak pro mě toto zjištění mělo svým způsobem asi jeden z největších vlivů, proč ona příhoda s foťákem skončila tak jak skončila – kolega to vyjádřil slovy „to je pech“. Jsem to hold smolař, nebo je mi to přáno, jelikož po tom co mi v létě na jednom festivalu ukradli fotoaparát v hodnotě 27tis, je toto druhá příhoda, která má však lepší konec – zůstal mi plně funkční fotoaparát, který však momentálně nesplňuje mé požadavky. Co naplat, budu s ním nějakou dobu „spokojeně“ žít dál a všem přeji, aby spolehlivost svých přátel stihli objevit mnohem dříve a nebo za přijatelnějších okolností než já.

4 komentáře u „Život: Reklamujeme zboží po záruční lhůtě – foťák Sony DSC-F828“

  1. Sice mi musel celou problematiku vysvetlit jak malemu diteti na ICQ, ale uz vicemene chapu, o cem tento clanek je :).

  2. [1] ano, bohužel je to vcelku komplikované téma, ale snažil jsem se to ještě na základě abyho dotazů doplnit… no snad to již nyní každý pochopí 😉 … malé děti nemusí 😀

  3. To je teda hodně drsný. Vim ,že s křížkem po funuse, ale na Chodově jsem se oběvovala dost často ale nic o fotaku se ke mě nedoneslo. Tak pro příště.

  4. Mám taky tento foťák. Kupovaný koncem roku 2004, tedy zhruba před 5 lety. Nafotil zhruba 14 tisíc snímků a teď začal zlobit. Děla bílé vypálené fotky, někdy jsou na fotkách bílé pruhy, jindy je fotka černá a jen okraje předmětů jsou ohraničeny barevnými linkami. Prostě chaos. Nějakou dobu to dělal jen při ohnisku nad 100mm. Tď? už fotí dobře jen na 28mm a při jakékoli změně ohniska zlobí. Video ale natáčí dobře na jakékoli ohniskové vzdálenosti. Protože jsem byl doposud s foťákem max. spokojen, poslal jsem jej dnes do opravny do Prostějova. Doufám, že se podaří problém vyřešit a nebude to drahé. Měl jste někdo taky podobnou závadu? Kolik Vás stála a co bylo příčinou? A co autor článku – jaké jste měl vlastně závady a kolik snímků jste nafotil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..