Život: Jak jsme spouštěli web www.ism-nike.cz

Dnes nastal historický okamžik pro firmu mého kamaráda a pro mě další zápis v podobě dokončených webových prezentací. Tento článek je i vysvětlením proč jsem poslední měsíce byl tak dlouho v práci a nevěnoval se tolika lidem.

Kde to začalo?
Myšlenka udělat webovou prezentaci přišla snad někdy během loňského léta, kdy se mě několikrát Evžen – to je onen kamarád – zeptal, zda bych zvládl pro ně udělat webík. Inu měl jsem již nějaké zkušenosti z minulosti a tak jsem se rozhodl proč ne. Proběhlo pár telefonátů, pár setkání, které směřovali až ke schůzce s ředitelem firmy, kde jsme si zhruba na základě Evženových informací ujasnili jak by ona prezentace mohla vypadat a dali si nereálný termín do konce září 2006, na což jsem upozornil již na této schůzce větou – „Beru to jako informaci, že by prezentace měla co nejdříve.“.

Začátek prací
Už po započetí bylo jasné, že termín je absolutně nereálný a to hned z několika důvodů, které byly na obou stranách – u mě nedostatek volného času, nedostupný internet a na straně druhé nepřipravané podklady a spousty neujasněných funkčností. Do toho se ke konci roku začali navalovat různé akce pořádané Evženou firmou a tak jsme začali opět pracovat až po novém roce.

Pokračujeme po novém roce

Po novém roce se opět vše rozjelo a já už začínal mít pomalu hotovou kostru webíku a začal naplňovat pomalu obsah. Zde jsem si opět užil zpracováváním množstvím fotek a textů a mezitím se nám nabalovaly nové funkčnosti, úpravy a změny. Původní odhad počtu stránek, funkčnosti a od toho se i odvíjející ceny se tak ke konci vyšplhal až k částce o 60% vyšší.

Ukončení prací
Jelikož se požadavky stále dále a dále nabalovaly musel jsem dát nekompromisně termín, kdy práce ukončím a s dalšími budu pokračovat až po spuštění pokud by přímo neměly ovlivňovat domluvenou funkčnost. V posledních dnech jsme tak vyladili texty, dopasovaly některé obrázky a optimalizovali zejména pro Internet Explorer abychom mohli dnes 2.2.2007 web slavnostně přenést do ostrého provozu ke spokojenosti věřím obou stran.

Cože ona prezentace vlastně obsahuje?

Celá prezentace je postavena na jisté obecné kostře (společná menu, lišty), která pak obaluje různorodé stránky – homepage, seznam aktualit, archiv, galerii, kalendář, tématické sekce… Součástí prezentace je i podrobná 9ti stránková technická specifikace jednotlivých částí (modulů) webu, vč. rozepsané cenové kalkulace.

Co se skrývá „pod kapotou“?
Webová prezentace je „postavena“ na skriptovacím jazyce PHP za přímé podpory databáze MySQL a modulů Exif PHP, MySQL PHP a mod_rewrite Apache. Prezentace je tak tvořena dynamickým obsahem, který je uložen v databázi. Web je plně multijazyčný – v době spuštění byly připraveny materiály pouze pro češtinu – a obsahuje tzn. pěkné URL, které dodávají webu hierarchičnost i do URL a jsou dobré pro SEO (optimalizace pro vyhledávače).

Zhodnotíme to
Myslím, že práce z mé strany se povedla, i když jsem si zejména ke konci užil mnoho připomínek. Výsledek můžete zkouknout na adrese www.ism-nike.cz (design je z větší části přáním zákazníka). Do budoucna bude s kamarádova firmou naše spolupráce jistě pokračovat, jednak na udržování a zpracování obsahu webu a také již je naplánován další webík, tenkrotráte pro jednoho sportovce. Tvorbou tohoto webu jsem tak získal pěkný základ pro další weby a pracovně tento framework pojmenoval MICIK podle přezdívky naší perské kočičky. Tento článek je tak i určitou reklamou mých schopností a pokud byl další zájemce o webovou prezentaci, nechť se mi ozve.

Malé poděkování na závěr: děkuji tímto kamarádovi Abymu, který mi několikrát poskytl všemožné i nemožné rady 😀 k tvorbě webu. Budiž mu jako poděkováním vyzvednutí jeho systému BOBIK.

6 komentářů u „Život: Jak jsme spouštěli web www.ism-nike.cz“

  1. Musim tedy tady pred sirokou verejnosti uznat, ze system MICIK ma nesporne vysoce profesionalni relacni DB model, kteremu BOBIKova DB struktura nesaha ani po kotniky jen co je pravda.

    Hmm… Ale ten vyrez kodu; ja myslel, ze MICIK je objektovy 😀 a pritom tam vidim nejake globalni promenne…

  2. [1] Děkuji za pochvalu DB modelu, ten samozřejmě nemohl být ani špatný, když se databázemi primárně živím že ano a tak trochu mě v tomto MySQL limituje svými možnostmi.

    A MICIK objektový není – zatím. Všechno má svůj čas a vzhledem k tomu, že již nyní je dodržován např. model striktního oddělení dat od vzhledu, bude později přechod na objektový model nenásilný a přirozený ;-).

  3. To je strasne.. Tak jsem se dival na tu Bobikovu databazi, jak by se dala vylepsit a tedy ac jsem premyslel jak jsem premyslel na vyssi cislo nez 7 tabulek jsem se nedostal i v te nejbujnejsi fantazii :D.. Ono take Bobik nema doposud DB administraci, alebrz IP administraci z textoveho allow souboru a taktez je jednouzivatelsky zeano.

  4. Ovsem tedy dival jsem se tady na toho tveho Hulana… On nechava indexovat roboty i dynamicke stranky (uvodni a pak strankovane, ktere se preci po case meni).. To tedy Bobik nedela! Bobik nechava roboty indexovat pouze cele clanky!!! Protoze pak staci dat neco do Googla a vyjede mi zaindexovany obsah ze stranky 16 v rubrice XYZ a ten obsah je pritom uz zcela jiny (a jaksi pokud me trebas zrovna Google indexuje tak jednou tydne, tak zu je to dosti zavazne). A take je hezci ten vystup, Google proste najde jen tech 200 clanku s peknymi nadpisy a na vse jine kasle. Tak :D..

  5. [4] no tak hulan je hulan… stejně se časem dostanu k tomu, že si udělám vlastní blogovací systém.. jen si na to musím udělat čas… jinak je to tedy máš správněji dle mě ty.. uznávám.. BOBIK má již nyní některé přednosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..