Pečení vánočního cukroví

Poslední týden před vánoci je tady a krom shonu za posledními dárky to pro spoustu lidí znamená i čas zadělání těst a pečení vánočního cukroví. Já stejně jako předešlé roky byl opět u toho a alespoň v podobě asistenta si tuto pro mě velice zábavnou činnost vychutnal.

Původně jsme s Jarkou chtěli péct již minulý víkend, ale nakonec jsme víkend programem tak zaplnili, že na pečení čas prostě nezbyl, zato jsme obstarali alespoň suroviny na perníčky i když za mnohem delší čas než jsme původně předpokládali. Ono jen sehnat hladkou mouku a moučkový cukr se ukázalo jako v této době občas složitý úkol a to jsem si říkal, že abychom ušetřili čas tak navštívíme menší obchody, kde nejsou takové fronty. Nejprve Albert, pak Lídl a nakonec i Penny Market. Poučení pro příště – raději jet rovnou do Tesca, kde by jistě vše měli.

Nejprve bylo potřeba zadělat na těsto, které si pak mělo cca. jeden den odpočinout. Já „dostal“ za úkol těsto s oříšky a pečlivě podle návodu nejprve smíchal všechny ingredience – mouku, cukr, vajíčka, ořechy a jedlou sodu a postupně z něj vyhnětal krásné těstíčko. Jarka mezitím udělala zbývající dvě na perníčky a slepence. Vše putovalo do lednice a pro sobotu bylo hotovo.

V neděli jsme těsto vyndali a nejprve se vrhnuli na rohlíčky, mašličky a trubičky (podle použité formy) na které se použilo ono mé ořechové těsto, které jsem pak vymáchal v roztopené čokoládě. Další na řadu přišli slepence, které jsme pak pomocí marmelády po obědě slepovali k sobě a konečně poslední byli perníčky. Jako zlatý hřeb večera pak následovalo zdobení perníčků, kdy už jsem po nějaké době pomalu nevěděl jaké motivy na ně kreslit a přitom jsem chtěl mít každý jiný a tak jsme se nakonec rozhodl pro abecedu. Písmenek je hodně a je to svým způsobem snad i originální.

Tím bylo naše první společné pečení vánočního cukroví dokonáno (a já v posledních letech vždy asistoval někomu jak tak uvažuji) a výsledek mohl putovat na balkón. Snad budou mít všichni konzumenti stejnou radost z našeho díla jako jsme měli my. A já mám po dnešku navíc nakoupeny i dárky a tak skutečně letos Vánoce mohou přijít.

Přeji všem hezké svátky, bohatého ježíška a milé lidi kolem sebe.

8 komentářů u „Pečení vánočního cukroví“

 1. super, jste šikovní, fakt…. u nás vánoce ještě nemůžou začít, protože nemáme promazáno… takže naplno hotovo zatím jen 3 druhy (z těch cca 8 pečených), k tomu přibudou ještě tak 3 druhy nepečených…

 2. Především je nutno pochválit Knutíkovi velmi pěkný sporák s digestoří! ta fotka vypadá jak z vemsírné lodi. Moje Mora nemůže být konkurencí :)..

  Jinak já se tu trochu vykecám, jelikož na blog nemám čas. Dnes jsem byl po 7 letech na prohlídce u doktora (vstupní) a musel jsem si tedy v mnohém vymýšlet, aby mě neměli za naprostého idota. Dva dny jsem kvůli tomu pojídal jen pomeranče a pil jen vodu a stejně jsem nepřečetl dva řádky textu. Nemám rád doktory, ale nebýt CP, asi bych se na prohlídku dostal až ve třicítce ;).. Teď ještě sehnat zubaře a oční…

 3. [4] ti doktoři ti dali ale zabrat 😀 .. ale to jsem opravdu zvědavý na ty tvé korektury, když už napsat takový krátký komentář je problém.. no budeš se muset na to trochu více soustředit 😉

 4. Já se nyní především odnaučuji klišoidní zakázané výrazy.. A zjišťuji, že celý můj blog je z klišovýrazů a o to je to těžší ;)).. A za chvíli na to kašlu, dopíšu článek a jdu domů.. Zítra jdeme tady vedle na motokáry ;)..

  Jinak k těm klišovýrazům, právě jsem dopsal pěkné makro a to mi každý takový klišovýraz podtrhne jako chybu :)).. Bude se to jmenovat Bobik KlišKiller :DDD

 5. poslušně hlásím a slibuji, že se příštího pečení zúčastním…
  fíííha, vy jste toho ale napekli…to na ten squash fakt budem muset začít chodit a to co nejdřív!!! 😀

  PS: schovejte mi na ochutnání, ju? 😉

 6. [7] jasně 🙂 … myslím že toho máme tolik, že to vydrží i přes nový rok… a s tím squashem samozřejmě počítáme 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..