Blog: Copak takhle poslouchávám za muziku

Před nedávnem jsem se zaregistroval na webu Last.Fm (o kterém časem snad napíšu i nějaký článeček) a přidal si do svého hudebního přehrávače WinAmp plugin, který umožňuje předávat informace o tom co takhle poslouchávám. A jelikož mám svůj blog a někteří již to na svých webech přehledy co poslouchají mají, rozhodl jsem se, že se na to taky blíže podívám.

Bylo to ve čtvrtek 12. ledna, kdy jsem provedl svou registraci na Last.Fm a instalaci pluginu do WinAmpu. Od té doby se mi již na onom webu nashromáždily určité víceméně reprezentativní údaje o tom cože to poslouchám. Pokud chce člověk využít tyto přehledy někde jinde má v podstatě jak to udělá. Buďto použije již předpřipravané, tj. včetně designu, a kousek kódu vloží do svého webu. Druhou možností je získání „holých“ dat a jejich následné zpracování a zformátování ve vlastní režii. Jelikož jsem svým způsobem programátor zvolil jsem logicky variantu druhou i když je mnohem pracnější.

Krok první: Jakže to vlastně do toho mého blogu zakomponuji?

Původně to vypadalo vcelku jednoduše. Kamarád Aby. mi v rámci jeho volného času napsal v PHP dvě funkce, které se staraly o naplnění získaných dat (ve formátu TXT a XML) do pole s kterým pak mohu dále pracovat. Další postup jsem pak viděl tak jak jsem to udělal v případě implementace přehledu pro blog Terezzky, ale ouha… Blog:CMS, který používám to takto jednoduše ani náhodou neumí. Prozkoumal jsem tuny dokumentace, abych zjistil, že jedinou schůdnou cestou bude zřejmě napsání si vlastního pluginu (rozšíření) pro tento blogovací systém.

Krok druhý: Tvorba pluginu pro blogovací systém Blog:CMS

Nastalo studium jak se vlastně takové pluginy píšou (samozřejmě dokumentace opět v angličtině) a inspirování se již existujícími. Jak vše na začátku vypadá hrozně složitě, tak to tak zlé nebylo a v konečném důsledku jsem byl rád za toto řešení, jelikož jsem takto napsal univerzální plugin pro kohokoliv kdo používá stejný blogovací systém jako já, bez nutnosti aby napsal jakýkoliv kód v PHP a plně nastavitelné v administraci (viz. přiložený obrázek). Zbývalo již jen plugin nainstalovat a s radostí otestovat.

Krok třetí: Nějak by to mělo také vypadat

Posledním krokem bylo „nabarvení“ výsledku, který vytvořený plugin generuje do požadovaného vzhledu. Z důvodu, že se chystám celý blog „přebarvit“ do zřejmě oranžovo/šedé barvy tak jsem si s tím moc nehrál, nicméně nebylo to nic složitého a konečný „produkt“ byl na světě.

Zhodnocení

Celá tato „sranda“ mi zabrala přibližně 3 hodiny času. Pokud by se zde našel někdo kdo používá stejný blogovací systém jako já, pak mu rád plugin podaruji :-), ať z něj nemám užitek jen já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..