Užitečné prográmky: XnView, Miranda a WinAmp

Často se mě různí lidé ptají, jaký používám prográmek na to či ono. Jelikož jsem od přírody nakloněn free řešení, tedy softwaru zdarma, pokusím se nyní představit první tři adepty z této kategorie a to (nejen) prohlížeč obrázků XnView, kecátko (ICQ, MSN, Skype) Miranda a v neposlední řadě přehrávač zvuků a videa Winamp.

XnView
Grafický prohlížeč souborů umožňující prohlížení obrázků (i v slideshow), jejich úpravy velikosti, otočení, základní obrazové korekce, dávkové přejmenování souborů a hlavně všechny úpravy lze dělat i dávkově, tzn. najednou pro více obrázků . Umí i náramně pracovat s Exifem obrázku. Kdysi jsem používal komerční ACDSee, ale tehnhle prográmek jej úplně nahradil a nemám snad co bych mu vytknul. Pro ty co navíc nedisponují skvělou znalostí angličtiny je navíc další dobrá zpráva, že program je téměř kompletně v češtině.

web: www.xnview.com

Miranda
Kecátko neomezených možností. Miranda je kontroverzní program. Znám spoustu lidí co jsou do ní zapáleni a nedají na ni dopoustit, ale i takové co nadávají na její princip. A jaký že ten princip je? V základní instalaci dostanete plně funkční, ale velmi jednoduché kecátko pro základní sadu protokolů – ICQ, MSN, Yahoo, Jaber…. – ale program toho ještě moc neumí. Výhodou tohoto je zejména rychlost a velikost v paměti, kdy „prázdná“ Miranda má malé paměťové a diskové nároky. A tady nastává spor. K tomu, abyste Mirandu „vyšperkovali“ je potřeba znát ty správné pluginy – rozšíření, na což někteří nemají nervy a nebo chuť. Na druhou stranu pokud se v tom člověk začně nějakou dobu „hrabat“ tak brzy zjistí, že to tak hrozné není a nebo je tu druhé možnost, mít nějakého známého, který vám správné pluginy doporučí. Tak jako tak může Miranda vypadat jako má na přiloženém obrázku.

web: www.miranda-im.org

WinAmp
Poslední z trojice představených programů je WinAmp. Multimediální přehrávač, který není potřeba nějak dlouze představovat, většina ho již určitě zná a již používá. Umí přehrávat snad všechny zvukové záznamy: mp3, wma, ogg, mid, wav ,… ale také videa, vč podpory titulků. Co však již všichni neví je podpora „modern“ skinů v nové pětkové verzi. Dlouhou dobu jsem tuto verzi v klasickém „starém“ skinu až jsem jednoho dne narazil na skin ClearOne a to je přesně to co jsem potřeboval.

Opravdu minimalistický vzhled zabírající pouze malinkou část obrazovky, který je navíc průhledný a má ještě jednu výtečnou vlastnost – přidává vyskakovací okénko, které informuje o tom, která píseň právě začala a pak už není důvod mít otevřené jakékoliv okno. Navíc tento informační boxík umí načítat z adresáře i obrázky obalů CD.

web: axialix.home.insightbb.com/Winamp/index.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..