Všechno začalo jak už to poslední dobou bývá nevinně a skončilo tak, že jsme v osm hodin večer zajeli koupit příjimač pozemního digitálního vysílání – DVB-T a já tak mohu napsat svých prvních pár poznatků z této v našich končinách vcelku nové technologie.
Jak to všechno začalo?
Pro ty, která zajímavá opravdu jen technologie DVB-T v praxi doporučuji následující „omáčku“ bleskurychle přeskočit až k odstavci „Instalace DVB-T“.
Při nákupu potravin v Delvitě mi zavrněl telefon a kuk ona to slečna domácí – rozumněj Svišť – s nápadem: „co kdyby ses stavil cestou do videopůjčovny a půjčil něco na večer“. Nápad se mi líbil a tak jsem se vydal na průzkum okolí metra Budějovická. Bohužel hledání skončilo nezdarem a jediný „stánek“ podobného ražení byla prodejna CD/DVD, kde mi však pan prodavač nebyl schopen s mým problémem pomoci. Vydal jsem se tedy s nepořízenou k domovu, kde mě ve schránce čekala notná zásoba letáků – Tesco, Hypernova, Carrefour, Kika a ElectroWorld.
Před přípravou večeře jsme se dohodli, že se zajdeme projít po sáhodlouhé ulici Antala Staška a zjistíme, zda se na oné nevyskytuje kýžená půjčovna. Nicméně netrvalo dlouho a při „četbě“ reklamních letáků jsme několikrát narazili na nabídku příjmače DVB-T – v souvislosti s mistrovstvím ve fotbalu za dveřmi se není ani čemu divit, jelikož je zde potenciální okruh zájemců o ČT4 Sport, která vysílá právě jen digitálně. Jelikož jsme již nad touto „krabičkou“ uvažovali dříve – kdož byl u nás na TV ví, že ČT2 a Prima disponují několika duchovými kopiemi obrazu a není vyjímkou ani vypadnutí zvuku – a leták ElectroWorldu sliboval velice pěknou cenu, rozhodli jsme se toto vybavení si pořidit slovy: Svišť: „Co kdybychom si to zajeli koupit?“, Já: „Jedeme. Už se oblíkáš?“.
Nakupujeme v ElectroWorldu
Nejbližší ElectroWorld se nachází už v pro nás nechvalně známé obchodní zóně Průhonice (6km dálnice D1) a tak jsme to neměli daleko. Jak už to tak bývá, došlo k obhlédnutí i věcí jiných: telefonů, ledniček, audiosoustav a kamer. Po nalezení správného koutku s příjmači jsme si zavolali pana prodavače, aby nás uvedl do problému těchto příjmačů. No bylo nám sděleno, že zásadní rozdíly jsou pouze v počtu vstupů a výstupů a pak podpoře češtiny, tj. zda je menu v češtině a zda podporuje české znaky v teletextu. Díky těmto parametrům jsme změnili naši původní „volbu“ z letáku na příjmač TechniSat DigitMod T1, který byl sic o něco dražší – cca. 1800 Kč, ale je roztomile malý a podporuje češtinu jak v menu, tak i v teletextu. Dostali jsme tedy krabičku a mohli se jít ještě trochu porozhlédnout po ostatních věcech.
Více nás zaujala až nabídka toustovačů a jelikož je to silně spotřební zboží na kterém snad není co zkazit, kromě teflonového povrchu u dražších modelů, rozhodli jsme se jeden takový přístroj si také pořídit a proč ne zrovna ten nejlevnější za 299Kč. Snad tento výdobytek jistě činské výroby splní svou funkci a brzy se nerozpadne.
Úplně poslední zastávka se konala u bedny s filmovými DVDčky v ceně od 99 – 299Kč. My jsme nakonec po důkladném výběru vybrali nějakou romatickou komedii v ceně 299Kč – název si teď bohužel nemohu vybavit a odebrali se k pokladně. Zde jsme ještě obdrželi za nákup lísteček k slosování s tipem na výsledek našeho fotbalového týmu.
Drobná zastávka v Hypernově
Jelikož nové věci se mají hned vyzkoušet, zamířili jsme ještě o pár metrů vedle do Hypernovy, abychom nakoupili toustový chleba, sýr a nějaké ty salámy. Zde jsem u pokladny zjistil, že Hypernova nebere stravenky a tak ještě že jsem měl u sebe dostatek drobných.
Instalace DVB-T
Po příjezdu domů se Svišť hned vrhla do rozbalování příjmače a na mě tak „zbyl“ jen toustovač, který jsem měl zapojený do pár sekund. Pohodlně jsem se usadil a čekal na onen zázrak. Po zapojení kabelů si Svišť také sedla, manuál odhodila vdáli a začala „konfigurace“. Nejprve nastal výběr jazyka, státu, časového pásma a pak již přístroj sám vyhledal dostupné kanály. V posledním kroku pak měl tendenci se sám aktualizovat, leč tento krok se nějak dlouhou dobu neměl kupředu a tak jsme jej zrušili. A co dál? To je vše. Byli jsme překvapeni jak jednoduché je ladění oproti klasické analogové televizi. Automaticky se všechny nalezené kanály uložily, pojmenovaly a přístroj dokonce disponuje funkcí, která ukazuje název právě hraného pořadu s začátkem a koncem.
Cože se v technologii DVB-T nabízí v Praze ?
Nabídka je skutečně oproti analogové rozsáhlá. Tak tedy k dispozici jsou všechny ČT, tj. ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport, dále Prima, Nova, hudební kanál Óčko, 24CZ, TOP a slovenská TA3. Možnost je příjmat také rádia a opět všechny ČRo, Evropu 2, Proglas a Classic. Většina programů je dostupná jak s informací o aktuálním a následujícím programu tak s teletextem.
Multiplex A – ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Nova
Multiplex B – Prima, TOP, 24CZ, TA3
Kvalita obrazu DVB-T
Pro příjem jsme použili stejnou anténu jako v případě analogu, tj. tu co máme na střeše. Výsledek je úžasný. Původní „duchovitý“ obraz je nahrazen krásným celistvým u které se jen občas vyskytne nazvěme to „plavání barev“, které je však postřehnutelné jen při pohledu zblízka a je možná i způsobené ne úplně silným signálem – přístroj ukazoval kolem 60%.
Závěrem
Celá koupě přístoje se jeví jako jedna z nejlepší co jsme udělali. Za pár korun jsme docílili výborného obrazu a větší nabídky programů. I my tak můžeme nyní vklidu vyčkat fotbalového šílenství a vklidu si ho užít na programu ČT4 Sport. Kdož bydlí v dosahu pozemního digitálního vysílání nebude litovat a ostatní se mohou těšit, až bude signál dostupný po většině území naší české vlasti.
Článek jako takový je značně netechnický. Je to způsobeno zejména faktem, že ono rozhodnutí „jít“ do této technologie bylo impulzivní a já tak neměl čas toto nastudovat. Zvolili jsme tedy druhý spotřební přístup a myslím, že to v tomto případě nebyla špatná volba.
Velice pěkné recenze námi koupeného přístoje se nachází na serveru parabola.cz a digizone.cz, které jsme samozřejmě před koupí nečetli.
No pokud si ty mapky pokryti clovek spoji (multiplex A) multiplex a zjednodusene, tak to vubec nevypada spatne…