Dobré pitivo: pivo Stella Artois

Aktualizováno … Poslední dobou velice často navštěvuji naši matičku Prahu a (nejen) v těchto končinách je na spoustě míst k dispozici belgické pivo značky Stella Artois. I já jsem tak na popud kamarádky neodolal a rozhodl se toto cizokrajné pivo zkusit. Musím říct, že i když se říká, že „české je české“, toto pivo je velice chutné a co víc velice příjemně se pije z krásných 0,33l. skleniček. Z tohoto pití se pak stává pomalu rituál a stačí prohlásit „Jdeme na Steličku“ a v spoustě lidí v mém okolí je jasné co bude následovat.

Při tvorbě nové grafiky tohoto blogu, jsem si řekl že musím dát do „titulky“ (vrchního obrázku) nějaké obrazce, které jsou nějakým způsobem se mnou spjaty a tak jsem došel i na pivo této značky. Jaké bylo mé překvapení, i když proč se člověk vůbec v dnešním globálním světě vůbec něčemu diví, že výrobce tohoto piva patří do společenství Inbev, do kterého mj. od roku 2004 patří i Pivovary Staropramen. Nezbývá než všem tuto pochutinu doporučit k ochutnání, zejména nám chutná v novém obchodním centru Chodov v restauraci BeerPoint ;-)… a už se těším na komentáře typu: „ježiši, nějaké cizí pivo, fuujjj“… ale opravdu zkuste a pak hodnoťte.

A na závěr nějaké informace k tomu zajímavému produktu přímo ze stránek Staropramenu:
Stella Artois [stela artoa] je vlajkovou lodí společnosti Inbev, jejíž součástí jsou od roku 2004 i Pivovary Staropramen. Je to pátý mezinárodně nejprodávanější ležák na světe, nejlépe prodávané belgické pivo, se kterým se můžeme setkat ve více než 80ti zemích světa. Silná mezinárodní značka konkuruje svým postavením Heinekenu, Amstelu, Carlsbergu, a má silnou pozici v segmentu prémiových piv v Anglii, USA, Kanadě a dalších zemích.

Stella Artois je elegantní, kultivovaný ležák vařený z nejlepších surovin a s obsahem alkoholu 5,2%. Ležák s charakteristickou chutí, řízem a příjemnou hořkostí, jež ho odlišuje od ostatních ležáků na světovém trhu. Pivo pro opravdové znalce – to je Stella Artois.
Historie Stelly Artois se datuje již od roku 1366. Kroniky z tohoto roku říkají, že ve městě Leuven vzkvétal nejen obchod, ale i samotné pivovarnictví. Daně městu Leuven byly placeny i pivovarem „Den Hoorn“. K prosperitě přispěla i univerzita v Leuvenu, která byla založena 1425 a jejíž studenti rychle získali pověst milovníků piva. Dne 15. června 1717 byl pivovar „Den Hoorn“ prodán Sebastienu Artois. Později se jeho nástupcem stal syn Adriaan a vnuk Leonard. Od tohoto momentu je jméno Artois spojováno s městem Leuven a jeho pivovarem. Stella získala své jméno v roce 1926, kdy pivo uvařené na počest tradičních Vánoc bylo obzvláště jiskřivé, a proto bylo pokřtěno Stella – latinský výraz pro „hvězda“. Stella se brzy stala velmi populární, a to nejen o Vánocích, ale po celý rok.

Stella Artois byla uvedena na český trh v dubnu 2001 a je nabízena ve vybraných provozovnách, které svým vzhledem odpovídají výjimečnému charakteru značky.

Doplnění 21.2.06

Dnes jsem našel protichůdný názor na pivo této značky, konkrétně na webu benesnet.cz … opět mi to připomíná situaci jako v otázce co je normální? Kdo tuto hranici určuje, většina? Podobné je to myslím i nejen u piva, těžko posuzovat názory odborníků, jelikož to co může být pro ně „kvalitní“ (převedeme-li na analogii tak „normální“), může být pro ostatní „příšerné“ (analogie „bláznivé“). Bude tedy nejlépe se řídit vlastními smysly a vybrat si tu svou hranici kvality – přeci jen je tu např. spousta lidí, kteří považují za ukázku kvality stanici TV Nova a proč jim tento názor mermomocí brát – ale to jsem již odbočil příliš. Tedy pijte, jezte, dívejte se co vám přináší největší radost, štěstí a nenechce se zmást názory, že jste „blázni“ – ona to nemusí být vůbec urážka, ba naopak výraz vaší neobyčejnosti, což se bohužel často považuje za pomalu „trestný čin“.

Doplnění 24.2.06 – perlička na závěr

Tak jsem zjistil, že shodou okolností je tento blogovací systém BLOG:CMS taktéž belgického původu, jelikož je založen na systému Nucleus, který na počátku založil – jak se píše v jednom článku, místo popíjení Stelly Artois – belgičan Wouter Demuyck.

20 komentářů u „Dobré pitivo: pivo Stella Artois“

 1. ježiši, nějaké cizí pivo, fuujjj!! no ale pamatuji si, jak u nas pred rokem tocili na nejake akci zadarmo.. kdyz zadarmo, tak proc ne..

 2. [1] teda takové zkopírování textu 😀 … ale doufám, že to nemyslíš vážně, kdyžtak tě dnes přesvědčím snad osobně !! … tak to mě mrzí, že jsem na té akci nebyl

 3. Otevřeně se hned na začátku hlásím k tomu, že jsem velký fanda této značky piva. Dokonce občas i přemýšlím o emigraci, abych k ní měla blíž. Jen bych ještě chtěla podotknout, že Stellička nejlíp chutná od Evičky:o)

 4. Stella Artois je špičkové pivo, musím s autorem souhlasit, pití ze skleniček 0,33 je opravdovým rituálem. U nás doma je vždycky po ruce, dokonce u mě vytlačilo i některé prémiové české značky jako je "byla" Plzeň či Budvar. Nejlepší na tom všem je, že když jedete kamkoli na dovolenou, ať už je to Řecko, Bulharsko nebo kamkoli jinam tohle pivo se běžně objevuje kdekoli v malých "supermárketech" a co více, jeho cena není vůbec přemrštěná, ačkoliv jsem zastáncem toho, že když někam vyrazím užívám si kolorit krajiny a jím i piju jen to co je místní u piva to vždy poruším. Stella prostě "cestuje" se mnou… a to je dobře

 5. [7] nene… zde jde čistě jen o oblibu… tak takovýto veskrze pozitivní článek… i když přiznávám, sponzorský dat bych zřejmě neodmítnul 😉

 6. Lepší pivo jsem snad nepila, kupuji si ho všude, kde je možnost, si ho koupit…jak v čepované formě, tak i ve skle…

 7. Ja z vas fakt nemuzu, uz proto ze sem Cech tak to pit nebudu… Mel sem cest to ochutnat,no, takovy nemastny neslany!!! to takova plzen nebo staropramen,to sou panecku livanecky!!! A jako pit to s tech teplejch belgickejch sklenicek na sampansky??? TSssss… My sme My a proto Staropramen z Pullitru! čest

 8. [1] ty si těžký idiot, české pivo sa dá, ale stella je stella, jí sa nevyrovná žádné české pivo ani z půlky, zkus to a pak komentuj

 9. Dobrý den, pivo je opravdu výborné. Sháním k němu ještě skleničky, nevíte někdo, kde by se daly sehnat?

 10. [14] já myslím že Aby. zkoušel, tedy jsem si tím jistý .. a tak každý má svůj "vkus", čili to co je dobré pro někoho nemusí být nejlepší pro jiného.. a z toho vznikají tyto "války" více táborů.. nicméně i ty jsou někdy přínosem 😉

 11. Stella? Cool srágora. Poctivý pivař by to nepil. Je to řídké, vodové, nemá to žádnou barvu a řídkou, rychle padnoucí pěnu, postrádá to plnost. Ti, co to pijou, si jen hrají na světáky, nevěřím, že to někomu může doopravdy chutnat. A nebo nikdy nepili pořádné pivo.

 12. [19] a to si představte, že tito světáci toto pivo pijou už do roku 1366.. to už muselo být mnoho a mnoho nepoctivých pivařů, kteří vypijou cokoliv 🙂

  A teď vážně, myslím že se těžko nejde definice "pocitivých" pivařů, kteří všichni pijou tutéž značku. Pivo je gurmánská záležitost a jako taková může každému připadat jinak. Tvrdit, že jen ta a ta značka je jediná pivní je opravdová blbost zaslepených fanatiků jedné značky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..