SW: Komunikujeme prostřednictvím Mirandy, aneb co se udělo za 4 měsíce

Ano, je to už 4 měsíce co jsem sepsal svůj poslední článeček o tomto z mého pohledu naprosto bezvadném prográmku pro instant messaging. A cože se od této doby na poli Mirandy událo se pokusím shrnou v tomto článku.

Stal jsem se Miranda Guru ?
Nejvíce mě těší, že se mi za dobu oné 1/3 roku podařilo opět přesvědčit nějaké další uživatele k přechodu na Mirandu a že jich nebylo málo. Vzhledem k mým opravdu již bohatým zkušenostem jsem se tak mohl doufám právem jmenovat do role Miranda Guru, což sebou nese i nemalé množství dotazů od méně protřelých uživatelů tohoto kecátka. Až na malé vyjímky se mi však zatím daří poradit s problémy ať už bleskurychlou odpovědí a nebo postupným zjišťováním důvodu “závady”. Svou Mirandu jsem za ono období “vytunil” opravdu snad již k dokonalosti a zbavil všech nepotřebných pluginů.

Cože tedy používám, aneb vznikl nový web, který to vše prozradí
Několik týdnů zpět – již si nepamatuji kolik přesně, ale není to nikterak podstatné – se na českém internetu objevil nový web s prapodivnou adresou https://vi.cass.cz/. Jeho obsah se stále vyvíjí, ale hlavní záměr je určen, tj. zhromažďovat na jednom místě informace o použitých pluginech Mirandy jednotlivých uživatelů Mirandy a umožňovat uživatelům mezi sebou tyto pluginy porovnávat, ať už globálně a nebo pouze s konkrétním jiným uživatelem. Jako určitý bonus je u každého uživatele uveden jeho profil s osobními informaci, z nichž jsou tuším všechny nepovinné a záleží tak na každém jak velice touží se prezentovat. Jsem tak částečně ušetřen sestavování článků se seznamem pluginů, jelikož již mi stačí odkázat na tento web. Co však zde chybí pro začínající uživatele je nějaký popis co který plugin umí. Aktualizace údajů o vaší Mirandě se provádí pomocí generování souboru s verzemi pluginů, který lze vygenerovat přímo z Mirandy v případě že disponujete pluginem VersionInfo, načež tento soubor stačí uploadovat prostřednictvím webového rozhraní onoho webu.

Stále nové a nové verze…
Vývoj Mirandy – a tím myslím jak samotného jádra, tak i jednotlivých pluginů – se ani během letních měsíců příliš nezastavil a nové verze přicházejí téměř denně. Samotná Miranda (jádro) se posunula do verze 0.5, což může vypadat jako malý posun, nicméně vzhledem k číslování je tento posun zásadní. Mezi nejvýznamnější změny patří plná podpora kódování Unicode napříč programem – pro lepší multijazykovou podporu, podporu rozšířených statusů jako v ICQ5 (vyžaduje seznam kontaktů clist_mw, clist_nicer a nebo clist_modern), odmítnutí autorizace (odstranění ze seznamu kontaktů jiného človíčka), vylepšení stability a další větší či menší drobnosti. Zásadní změny doznala také samotná knihovna protokolu ICQ, kterážto ve verzi 0.3.7.0 přínáší oddělení ikon rozšířeného statusu do samostatné knihovny, lepší podporu rozšířených statusů, lepší podporu přenosů souborů a další. Posledními pluginy o kterých se zmíním je History++, který doznal neskutečného pokroku a stává se geniální historií a také tabSRMSG, který dospěl konečně do verze 1.X – opět největší změnou je plná podpora Unicode kódování.

A co bude dál?
Těžko říci. Miranda je vyvíjena neskutečným množstvím nadšenců, i když i zde existuje určitá elita, která má nastarosti ty nejdůležitější pluginy, a tak nexistuje žádný oficiální „Road map“ (výhled do budoucnosti) s připravovanými funkcemi. Tyto „To Do“ (co zbývá udělat) jsou tak většinou jen občas přiloženy u samotných pluginů. Nicméně léto se nám posunulo za svou polovinu a s příchodem září lze očekávat, že spousta vývojářů opět zasedne za své stroje a množství nových verzí se tak opět ještě o něco zvýší.

Shrnutí na závěr

Uplynulé 4 měsíce byly nemálo bouřlivé jako kterékoliv bouřlivé. Ve svém okolí pozoruji čím dál častější „nasazení“ Mirandy, což mě velice těší. Ať už jste nebo ještě nejste uživateli doporučuji každopádně nyní vyzkoušet poslední verzi 0.5 a protokol ICQ 0.3.7.0 je téměř nutností ,vzhledem k úpravám přímo na ICQ serveru. Inspiraci jaký plugin použít lze pak nalézt buď v mém předchozím článku na tomto blogu a nebo v seznamu pluginů na výše uvedeném novém webu. A na úplný závěr si dovolím určité shnutí klíčových vlastností Mirandy:
– není potřeba instalovat, všechny „osobní“ informace jsou umístěny v datovém souboru
– malá velikost samotného programu a obvykle menší paměťové nároky než klasické ICQ5
– podpora protokolu ICQ, MSN, Yahoo, Skype a dalších prostřednictvím tzv. pluginů
– ICQ: podpora avatarů (obrázků uživatelů), rozšířených statusů, seznamu kontaktů i skupin na serveru a přenosu souborů (zatím spolehlivě pouze mezi dvěmi klienty Mirandy)
– možnost sledovat televizní program, předpověď počasí a nebo RSS zprávy přímo v seznamu kontaktů
– obrovské možnosti „přemalování“ klienta prostřednictvím tzv. skinů, možnosti nastavit ikony vč. rozšířených statusů, možnost vlastních smajlíků (i animovaných)
– a další vlastnosti skrývajících se v obrovských možnostech nastavení téměř každé maličkosti…

A ještě jeden bonus na závěr
Jako třešničku na dortu si nechávám zveřejnění seznamu TOP 5 lidí, kteří mě nejvíce zaměstnávají během pracovní doby a já jím tímto opravdu děkuji – a myslím to upřímně – že mi zpříjemňují pracovní dny. Vzhledem k tomu, že jsem v práci právě 4 měsíce, je tato statistika za ono období o kterém píši.

9 komentářů u „SW: Komunikujeme prostřednictvím Mirandy, aneb co se udělo za 4 měsíce“

  1. [2] Naděnko a pročpak se ti nelíbí být v tomto první? I Abyho to zamrzelo, když se mi se smutným hlasem večer svěřoval 😀

    [3] tak omyl – Gaia tam zcela jistě je.. tedy pokud už nedohrála… no nicméně článek o DJ Soda a DJ Loutka si nechám zatím asi pro sebe, jelikož by k tomu bylo potřeba asi docela hodně vět, aby to vůbec někdo pochopil 😀 .. zatím chápeme jen my zůčastnění oné hospůdky a taky kdo nezažil Gaiu nepochopí 😀

    Ou a co se tady vůbec o tom bavíme zrovna u tohoto článku 😀 … sakra, sakra.. asi by to ten článek chtělo 😉

  2. [4] mno právě, kvůli abymu.. že je mu to líto, že není první, a to býval.. 🙂 nevím nevím, zda nejsi ty první u něj… 😉

  3. [5] včera mi statistiku ukazoval, takže jsem první.. jen o tom teď někdy není zmínka na blogu 😉

  4. [7] a tady pozor… v poslední Mirandě jsem zjistil, že lze posílat soubory na jinou Mirandu bez okolků… takže i tato nevýhoda je již pouze částečná 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..