Miranda ICQ tentokráte po roce – kam se vývoj posunul

Doba se mění, člověk stárne a nemůže být pořád navrcholu má-li zůstat odborníkem zejména v IT musí tomu obětovat spoustu času. A tak se stalo, že již zdaleka nemám takový přehled o Mirandě jako před rokem.

První důležitou změnou související se zakázáním protokolu ICQ v práci je fakt, že jsem od té doby přestal ICQ téměř používat. Jednak mě systém pomoci transportních můstků Jabberu nenadchl, zejména kvůli chybějícími stavu invisible a také protože už v práci nebylo tolik času vykecávat. Zárvoeň nastalo poměrné dlouhé – zhruba půlroční obddobí, kdy jsem navíc neměl internet doma. Díky těmto okolnostem se má Miranda nyní momentálně docela radikálně změnila. Jak tedy vypadá a z čeho se skládá?

 • Miranda IM version 0.7.0 alpha build #35 Unicode – toto je samotné jádro bez kterého by to nešlo. Po roce došlo k nekolika sloučením dříve samostatných pluginů, které jsou nyní součástí přímo jádra a systémem správy rozšiřujících pluginů. Zároveň je jádro již plně přizpůsobeno kódování Unicode. Dalším změnou je náhrada databáze ukládání konktatků rychlejší dbx_mmap.
 • AVS 0.1.3.2 (Avatar service) & AdvAImg 0.0.1.0 (Miranda images services) – pluginy sloužicí k podpora avatarů, tedy obrázků u uživatelů
 • Modern Contact List 0.7.34.26 – stále již velmi dlouhou dobu jsem věrný tomuto pluginu starající se o zobrazování seznamu kontaktů. Obsahuje plnou podporu rozšířených statusů (ICQ) i avatarů a existuje na něj obrovské množství skinů, přičemž již ten výchozí je velice povedený.
 • Miranda nmap database driver 0.7.4.0 – plugin starající se o ukládání seznamu kontaktů a veškerého nastavení do datového souboru uživatele. Tento je náhradou předešlého db3x.
 • History++ 1.0.5.116 – bez totoho pluginu si nedokážu ani představit prohledávat starší zprávy. Je opravdu přehledný a dle mého názoru už na něm snad ani není co zlepšovat

 • IcqOscarJ Protocol 0.3.10.5 – plugin starající se o přihlašování a komunikaci prostřednictvím ICQ protokolu.
 • IEView 1.0.9.10 – vylepšení okna s přijatými zprávami a okna kam se zprávy píšou, podporuje pak např. animované smajlíky.
 • MSN 0.7.1.1 – plugin starající se o přihlašování a komunikaci prostřednictvím ICQ protokolu.
 • mToolTip 0.0.1.6 – rozšíření způsobující tzn „tooltip“ při najetí myší nad kontakt obsahující uživatelsky definované informace, např. jméno, datum přihlášení, ICQ klienta apod.
 • SmileyAdd 0.1.12.10 – podpora smajlíků na různých místech, např. pro okno se zprávami a nebo i v seznamu kontaktů.
 • tabSRMsqW 1.1.1.2 – velice důležitý plugin starající se o „chatové“ okýnka. Má podporu více záložek, tzn. v jednom okně můžete mít otevřeno více rozhovorů. Je to to nejlepší co můžete mít.
 • Variables 0.2.2.34 – podpora dynamických proměnných pro texty ostatních pluginů. Např. ve statusech atp.
 • Version Information 1.4.2.3 – plugin zapisující seznam pluginů do textového souboru, který je pak možno použít např. pro upload na www.miranda-vi.org
 • Yahoo 0.7.0.1 – plugin starající se o přihlašování a komunikaci prostřednictvím protokolu Yahoo.

Stále tak platí, že mám nad svou mirandou plný dohled, tj. vím co který plugin dělá. Radikálně jsem však omezil jejich množství na opravdové použitelné minimum, které mi vyhovuje. Doba přeplácanosti je ta tam.

Pokud bude mít někdo však nějaký dotaz, tak se určitě pokusím rád odpovědět. Jen ještě jedna změna. Začal jsem používat originální mirandu bez překladu, tzn. rady do počeštěné mirandy budou složitější.

Průběžně stále aktualizuji seznam mých pluginů (zejména verzí) na internetu, který můžete nalézt na adrese knutik.miranda-vi.org

8 komentářů u „Miranda ICQ tentokráte po roce – kam se vývoj posunul“

 1. [1] je článek moc odborný? .. a která pasáže? Snažil jsem se to psát co nejvíce srozumitelně 😉 .. a jj, klidně se ozvi.. no však už jsi to taky několikrát udělala

 2. (nejde mi reagovat na komentář kliknutím na "odpověz na komentář")
  třeba tato pasáž:
  Variables 0.2.2.34 – podpora dynamických proměnných pro texty ostatních pluginů. Např. ve statusech atp.
  ale jinak fpoho.. člověk se holt musí jen trochu zamyslet.. 🙂

 3. Vývoj se posunul natolik, že mi dodnes Miranda blbne a tak už ji pouštím pouze minimálně. Nebo mi nějak poničili můj profil – contact list..

 4. [4] co to znamená blbne mi? .. já mám na svém domácím počítači profil z roku 2005 a vše funguje jak má 🙂

 5. ted nemyslim profil na localhostu ale profil (icq contact list) na icq.com.. to neni vina mirandy, ale icq.. vzdycky mi to blbnulo.. jsem na nejakem divnem serveru.. mnohe lidi mam neustale v invisible listu (na remote icq.com) i kdyz je pres mirandu zmenim na visible aj.; o problemech s pripojovanim nemluve…

  ted jsem smazal cely miranda profil, natahl contact list z icq a mel jsem tam lidi, ktere jsem si z nej mazal snad pred peti lety jeste na stredni… uf, za roka pul uz to sve cisilko budu mit deset let..

 6. [6] to jsem tak uvažoval, že je škoda, že k tomu neznám nějaký nástroj – zatím jsem ho neobjevil – který by dokázal právě nějak toto řešit, tedy prohlídnout si přesně kontakty, které jsou na serveru a nějak je pročistit apod.

  kdyby to někdo znal, tak dejte prosím vědět, budu nejen já vděčen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..