Zkouška přechodu na Mac OS X Snow Leopard

Asi každý kdo se ve světě počítačů pochybuje měl někdy chuť vyzkoušet i nějaký jiný systém než u nás tolik zaběhlý Microsoft Windows a ani já nejsem vyjímkou. V minulosti jsem již několikrát více či méně úspěšně používal různé mutace Linuxu – od Mandrivy, přes Slackware až po dnes již nejoblíbenější Ubuntu. Ne že by samotný Linux již nebyl dostatečně uživatelsky komfortní – tady uběhl veliký kus kupředu – ale vždy nárážím na jeden a tentýž nepřekonatelný problém a tím je software. Ano jsou oblasti ve kterých již existující plnohodnotné „náhrady“ – vzpomenu například aplikace OpenOffice, Firefox, Thunderbird či Chrome – ale ty snad budou dostačovat uživateli, který s počítači přímo nepracuje – zejména mi chybí produkty Adobe. Z těchto důvodů jsem se tak vždy opět vrátil zpět k Windows.

S příchodem Windows 7 člověk dostává opravu velice kvalitní operační systém, ke kterému nemám žádné větší výhrady a velice komfortně se s ním pracuje. Paradoxně důvodem proč jsem se rozhodl zkusit přejít na Mac OS X jsou stejně jako v případě Linuxu aplikace. Ne že by pro Windows nebylo dostatek opravdu kvalitních aplikací, to právě naopak, nicméně jde mi spíše o takové ty menší aplikace, kterých je možná právě díky rozšíření Windows nepřeberné množství až se v tom člověk začne ztrácet a jednoduše už mě nebaví zkoušet desítky aplikací abych si nějakou vybral.

A tady mírně odbočím do oblasti mobilních telefonů u kterých se aplikuje myšlenka, která se mi hrozně líbí a tou je centrální databáze aplikací. Nejsem si jistý kdo s tímto přišel první, mám dojem že snad právě Apple na svém iPhone, nicméně to již nyní není důležité. Každopádně dnes je již takováto databáze aplikací standardní součástí jak iOS (operační systém pro mobilní zařízení Applu) tak v podobě Androidu Marketu od Googlu. Myslím, že se zapojil i Microsoft, nicméně hlavními průkopníky jsou Apple a Google. V případě Applu se mi líbí i myšlenka, že veškeré aplikace musí pro zařazení do katalogu Apple schvalovat a jsou tím snad potlačeny nefunkční či nějak jinak nedokonalé aplikace. Chápu, že je to svým způsobem trochu buzerace pro autory a Apple to také tuším nedělá zadarmo, nicméně z pohledu konzumenta to beru jako přínos.

V poslední aktualizaci Mac OS X Snow Leopard 10.6.6 Apple přidal tzn. App Store, což není nic jiného než identický systém databáze aplikací pro Mac OS X. Jednotlivé aplikace tak můžeme hledat buďto podle kategorií a nebo klíčových slov a u každé může být přidáno hodnocení uživatele. Ohromnou výhodou je i jednoduchost nákupu – tedy pokud se jedná o placenou aplikací, jsou zde taktéž i aplikace zdarma – a následné instalace do počítače. Navíc na kterémkoliv počítači kde se přihlásíte pod svým Apple ID budete mít možnost tyto aplikace jedním kliknutím nainstalovat. App Store by se měl starat i o automatické aktualizace nainstalovaných programů, tedy jen těch nainstalovaných přes App Store, nicméně toto ještě nemám ověřeno.

Tím jsem nastínil důvod přechodu a nyní již k samotným postřehům. Ještě ale přeci jen jedna poznámka k lokalizaci do češtiny, jelikož ta zatím neexistuje -tedy myšleno pro systém, pro samotné aplikace to samozřejmě neplatí, tam záleží na autorovi zda náš rodný jazyk začlenil.

První na co člověk narazí je ve světě Windows „Průzkumník“, neboli v případě Mac OS X aplikace „Finder“. Samotný průzkumník ve Windows je často zatracován a ani já z něho nejsem nějak nadšený a ve světě Windows spíše používám Total Commander – zajímalo by mě nakolik je to ovlivněno ještě érou DOSu, kde jsem si na takovýto styl práce se soubory navykl v M602. Finder tak je spíše velice podobný Průzkumníkovi, tj. pracujete vždy v jednom okně jen s jedním adresářem. Dá se na to zvyknout, ale přeci jen se mi zdá že v Total Commanderu udělám věci rychleji. Co je však na Finderu hezké je levý panel, ve kterém jsou přehledně všechny disky, okolní počítače, připojené USB disky a CD/DVD média (včetně ISO obrazů) a historie hledání. Celkově mi tak přijde Finder povedenější než Průzkumník a to i ve srovnání s Windows 7.

Další s čím člověk ve systému často pracuje je tz. taskbar, neboli pruh úloh. Tady se s příchodem Windows 7 situace hodně vyrovnala, četl jsem i zvěsti že Microsoft se nechal inspirovat právě Mac OS X. V případě Windows 7 beru jako plus fakt, že již v základním systému pokud najedete na ikonku v taskbaru tak se vám zobrazí náhled okna spuštěné aplikace a máte aplikací spuštěnou vícekrát tak uvidíte pod jednou ikonkou více oken. Tato seskupování má i Mac OS X, ale standardně nenabízí právě tyto náhledy. Pokud však po nich toužíte a to se týká i uživatelů starších Windows pak existují aplikace třetích stran. V případě Mac OS X je to například HyperDock, který se nyní nabízí za necelých $10 USD, čili nějakých 170Kč. Na to kolik toho aplikace umí to není úplně málo na druhou stranu přínos těchto náhledu je veliký.

Poslední věc kterou již v tak dost dlouhém článku zmíním bude ovládací panel neboli v případě Mac OS X „System Preferences“ – z toho jsem jednoduše nadšen. Najdete zde snad vše potřebné a je to velice přehledné. Nedovolím si odpustit opravdu velkou výtku pro Windows 7, ve kterých se ovládací panel stává čím dál více nepřehlednější i pro mě a to si nedokážu představit, že ho má používat člověk méně gramotný s počítači.

Toto byl tedy úvodní článek pojednávající zejména o důvodu proč Mac OS X zkusit a základním přehledu systému. Postupem času se budu snažit ukázat i nějaké konkrétní aplikace.

Jedna myšlenka na “Zkouška přechodu na Mac OS X Snow Leopard”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..