Zrušení účtu u České spořitelny

Je to už nějaký ten pátek co jsem si ještě za dob studia zřizoval svůj první účet a tak trochu nesvobodně si tehdy vybral Českou spořitelnu. Ne úplně svobodné rozhodnutí to bylo proto, že pokud jste nechtěli platit „kolejné“ převodem, tak jste striktně museli mít účet u České spořitelny (dále ČS) a nebo tuším Komerční banky (btw. bydlel jsem na Palackého kolejích VUT v Brně).

Z dnešního pohledu je to asi úsměvné, ale je potřeba si uvědomit, že se psal rok 1998 a situace s bankami u nás tehdy nebyla zrovna růžová. Obě zmíněné banky tak byly jediné, které tehdy nabízely nějaké studentské verze účtů a zřejmě i proto byl jen ně výběr omezen.

Aby to nebylo, ale nějak negativně musím říct, že podmínky pro studenty rozhodně nebyly špatné a pokud jste jednou ročně donesli potvrzení od studio tak jste obdrželi od spořitelny dokonce bonus, bohužel už si nevzpomínám kolik to bylo.

Účet u ČS byl až do roku 2006 mým účtem jediným, kdy jej doplnil účet u tehdejší eBanky (dříve tuším Expandia banky a nyní člena Raifeissen Bank), který přinesl přeci jen o řád jiný komfort a možnosti. Původní účet u ČS jsem však nezrušil, jelikož jsem si „pořídil“ hypotéku taktéž u ČS. U této hypotéky jsem ale vydržel pouze rok (což byla doba první fixace), jelikož mi po jejím uplynutí neskutečně zvýšili úrok.

Sporožiro jsem však nezrušil a dále tak na něm pomalu ale jistě ubývaly peníze za vedení účtu a čtvrtletní zaslání výpisu, až se účet překlopil do mínusu a využíval již na počátku sjednaného kontokorentu. Takto vydržel až do konce tohoto února, kdy vypršela doba jednoho roku od překlopení do kontokorentu, po které se u ČS musí účet dorovnat a já na to samozřejmě zapomněl. K mému překvapení mi tak včera volala paní z ČS jestli vím o tom že mám nesplacený kontokorent a že je potřeba ho co nejrychleji vyrovnat jinak mi hrozí pokuta 600Kč. Já jsem tedy nešetřil překvapením a hned se tedy poptal zda mohu zrušit účet na kterékoliv pobočce ČS, jelikož už účet delší dobu nepoužívám. Ta mě naštěstí potěšila a ujistila mě, že mohu zajít do kterékoliv pobočky – účet jsem totiž zakládal kdysi v mé rodné Studénce o 400km jinde než se nyní nacházím.

Hned dnes jsem se tedy vydal do nejbližší pobočky na Praze 4, konkrétně pobočky na Brumlovce, která je velmi malá a ze zkušenosti jsem tušil, že tam nebude moc velký provoz, což se ostatně nakonec potvrdilo. Paní u přepážky se mě tedy zeptala co bych potřeboval a já jsem na ni vybalil, že bych rád zrušil účet z čehož nevypadala zrovna nadšeně, ale nijak to nekomentovala. Po dohledání účtu mi sdělila co už jsem věděl, tedy že mám na účtu zůstatek v kontokorentu a že ho budu muset splatit. Čím mi však vyrazila dech byl fakt, že po mě chtěla celou částku kontokorentu + sumu o kterou jsem byl v mínusu. Chvíli jsme si to tedy ujasňovali a nevím tedy zda by mi skutečně nenechala zaplatit o 10tis. více pokud bych netrval na tom, že je to nesmysl a že to platit nebudu. Nakonec se mi ji tedy podařilo přesvědčit a po pár minutách byl účet zrušen. Zbývalo jen nahlásit jiný účet kam mi pošlou zůstatek na účtu ke konci měsíce, tj. se zaplacením všech poplatků ještě za tento měsíc a bylo hotovo.

Pokud to shrnu tak zrušení účtu je velice banální operace, ale dejte si pozor abyste v době zrušení účtu byli v plusu (on se často zobrazuje zůstatek na účtu vč. kontokorentu) a dopředu si spočítejte kolik byste měli případně doplatit. Zbývá už jen provolat „Sláva povedlo se“ a musím říct, že se cítím hned lépe.

Jedna myšlenka na “Zrušení účtu u České spořitelny”

  1. Gratuluji Vam. Ja jsem takove stesti nemela. S rusenim uctu u CSOB jsem mela velke patalie. Vsem durazne doporucuji nezakladat si nikdy zadny ucet u zadne banky. Jakmile vas maji, uz nechteji pustit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..