Život: Tak nám zakázali v práci ICQ

Ještě dnes dopoledne jsem psal ódy na komunikační program Miranda, abych pak odpoledne zjistil, že jsem z jeho používáním v práci skončil. Cože za tím vězí a jak z toho ven bude předmětem tohoto možná nepěkného článku.

Dopoledne jsem se konečně odhodlal k sepsání článků věnujícímu se opět komunikačnímu prográmku Miranda. Nedlouho po tom co jsem tento článek dopsal za mnou přišel jeden z kolegů, který již stačil pochytit, že mám Mirandu v lásce s dotazem zda mi funguje. Uklidnil jsem ho že ano, aby on mě v zápětí zneklidnil zprávou, že slyšel informaci o zakázání protokolu ICQ ve firmě. Vyzkoušel jsem tedy ICQ odhlásit a ouha přihlášení selhalo. Po tom co nenajela ani stránka www.icq.com bylo jasno. Administrátoři na popud vedení firma zablokovali celou doménu ICQ.com a nezbývá se než divit co je vedlo k tomuto kroku zrovna u ICQ, vzhledem k faktu, že ostatní messangery jako MSN nebo Skype jsou funkční i nadále.

Byl jsem tedy vystaven před problém, který vyžadoval řešení, jelikož být úplně bez ICQ je pro mě velice nemilá představa. Vzpoměl jsem si na doby mého laborování v OS Linux, kdy jsem nějakou delší chvíli používal komunikační program Psi, kterýžto využíval transportního můstku na ICQ prostřednictvím protokolu Jabber a zde svitla naděje. Technicky jsem totiž tušil, že v případě použití tohoto prográmku se nepřipojuji na server ICQ ale nýbrž na server Jabberu, kterýžto se pak připojuje na server ICQ, ale již pod svou režií. Stáhl jsem tedy program Psi, zaregistroval se na serveru njs.netlab.cz a po zadání ICQ numera a loginu se provedlo úspěšné přihlášení a natažení seznamu kontaktů.

Tím byl problém připojení vyřešen a nastal problém jiný i když dočasný a to přejmenování všech kontaktů, jelikož je Jabber umí natáhnout pouze ve formátu ICQnumber a co víc nez rozdělení do skupin. Musel jsem tak všechny mé kontakty postupně projít, zjistit o koho se jedná, přejmenovat a pak zařadit do příslušné skupiny. Opravdu úžasná práce, pokud navíc ve vašem seznamu figuruje na 150 osob, kteřížto někteří nemají ve svém profilu vyplněny žádné informace.

Jelikož jsem tímto řešením byl nadšen jen napůl a stále mi to nedalo, jal jsem se zjišťování zda neexistuje podpora pro Jabber do Mirandy. Heuréka zvolal jsem, když jsem narazil na plugin, který toto umí. A tak mám opět ICQ v Mirandě, jen to není pomocí nativní ICQ.dll knihovny, což sebou nese celou řadu omezení. Pro komunikaci se světem však tyto omezení rád objetuji a jsem rád že jsem opět ICQ online i v práci. Jsem jen zvědav jak rychle se o tomto řešení domáknou systémáci a zda se toto bude také brát jako neslučitelné s nařízením firmy, kde se píše, že se zakazuje program ICQ, tedy nikoliv messaging jako takový, byť nějak zprostředkovaný protokolem ICQ.

Podobná nařízení lze na jednu stranu chápat, ale na druhou stranu kdo chce vykecávat najde vždy jinou možnost a dle mého názoru jsou v takovém případě lepší formulace typu, že je na pracovišti zakázáno používat programy pro instant messaging, což v případě programátorů může být často i kontraproduktivní, jelikož není nad to, poradit se s nějakým problémem s kamarádem či bývalým kolegou.

4 komentáře u „Život: Tak nám zakázali v práci ICQ“

 1. 😀 Podle tohoto článku by se docela určitě nechal natočit akční minifilm a už ho i vidím před očima:-) To snad není možné:-)

 2. zdravím,
  stáhla jsem si psi+, zaregistrovala se na nsj.netlab.cz..ale v práci mi icq pořád nejde..není tam ani přihlašovací okno pro zadání ID + hesla..
  musím mít icq v pc?
  prosím o urgentní odpověď na
  maryzkova@carrier-cht.cz
  díky..:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..