Vánoce 2009 – vánoční trhy v Praze a druhá svíčka na adventním věnci

A je za námi už v pořadí druhá, tentokráte bronzová adventní neděle. Jak jsem již avizoval před týdnem, čekala mě návštěva tradičních vánočních trhů tentokráte přímo v našem hlavním městě Praze. A jaká to tedy nakonec bylo? Potvrdily se mé obavy nebo bylo vše naopak?

Na vánoční trhy jsme si vyhradili s Jarkou nedělní odpoledne. Jelikož jsme plánovali ochutnávky medoviny, vypravili jsme se do Prahy autobusem. K mému překvapení a radosti jsem zjistil, že ani o víkendu není spojení mezi Kladnem a Prahou problémové, což bylo způsobeno asi tím, že jsem autobusem do Prahy o víkendu cestoval naposledy o prázdninách, kdy je to obecně mnohem slabší.

Po třetí hodině nedělní jsme tedy vyrazili směrem k Praze, aby nás postupně autobus a metro dovezli až do středu Prahy – na samotné Václavské náměstí, kde jsme celou vánoční pouť zahájili.

První co mě potěšilo, že Václavské náměstí letos konečně nehyzdí nějaká barevná příšera, myšleno například modrý vánoční stomek, ale je zde klasický, byť umělý, vánoční stromek. Tím však pozitiva pomalu končí, jelikož se opět potvrdily zvěrstva „pražských trhů“, a to hromada stánků s nevánoční tématikou – opravdu nechápu jak s vánoci souvisí suvenýry z prahy (různé magnetky, poháry či trička), které si i mimo Vánoce můžete koupit na každém rohu. To vše bylo umocněno tím, že stánky se pouze opakujou, takže i když jich je na náměstí dejme tomu 30, tak ve skutečnosti je to tak 5 různých stánků – stánek z klobásy a jinými pochutinami, stánek s medovinou, stánek ze suvenýry a stánek s trdelníkem. Vyjímkou byl snad jen jeden stánek se sýrem. To v Brně byla skladba stánků mnohem více rozmanitá. A těch lidí, samý turista, na čecha pomalu nenerazíte. Abych však jenom nekritizoval, je tu i jedno překvapivé pozitivum a to jsou ceny. Ne že by byly nějak malé, ale jsou víceméně stejné jako v Brně, což mě opravdu překvapilo.

Trhy na Staromáku – davy lidí
<%image(20091207-Obraz001.jpg|520|390|null)%>
<%image(20091207-Obraz002.jpg|520|390|null)%>

Po projítí stánků na Václaváku a první ochutnávce medoviny jsme se vypravili na další trhové místo, kterým je Staroměstské náměstí. Uličky narvanými lidmi se střídali s ulicemi, které zely prázdnotou, byť Staromák praskal jako obvykle ve švech. Stánky tu byly větší, vánoční strom živý, vyšší a opravdu krásný, množství lidí a fronty mnohem větší. Složení stánků opět ovšem katastrofální, každý druhý stránek nějaké suvenýry z Prahy, ceny stejné.

I přes všechny uvedené zápory mají i pražské vánoční trhy své kouzlo, jen je potřeba se připravit na ty davy lidí. My jsme si to myslím náležitě užili, dali si tři různé medoviny – btw. nejlepší byla asi ta bylinková, klobásu v bagetě a trdelník. Co mě ještě zarazilo, že jsme nenašli ani jeden stánek s cukrovinkami, kde by byl turecký med, kokosový trn atp. To v Brně jich bylo hned několik. I přesto si to příští rok myslím opět nenecháme ujít.

Po příjezdu domů už nás čekala milá povinnost a to zapálit si druhou svíčku na vánočním věnci a zase jsme se kousek přiblížili vánocům.

Už hoří dvě svíčky – bronzová adventní neděle je tady
<%image(20091207-IMG_5728.jpg|520|347|)%>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..