Včera jsem takhle cestoval autobusem na D1 mezi Prahou a Brnem a viděl jsem na řidiče, jelikož jsem měl sedadlo v první řadě. Tu jsem si uvědomil při jeho zdravici na každý z projíždějících autobusů, že něco podobného existovalo kdysi i mezi řidiči autobusů, ale časem se to úplně vytratilo. Pojďme si tedy připomenout něco z éry komunismu.
S rodičemi jsem toho najezdil hodně a jelikož jsme nikdy nevlastnili vůz domácí výroby, ale na tehdejší dobu poněkud exotické vozy značky Fiat, byl jsem svědkem něčeho, co už v dnešní době víceméně vymizelo.
Nejprve to byl vůz s označením 850 a posléze větší vůz 127C. A o co tedy šlo? Řidiči stejných vozů se na silnici téměř vždy zdravili, i když se vlastně vůbec neznali. Postupem času začalo být na silnicích běžné, že kromě Škodovek, Žigulíků, Lad a Trabantů jezdili po našich silnicích i jiné vozy ze „západního“ bloku. Majitelé těchto zahraničních vozů tak byli čím dál více rozšíření, až tato tradice zanikla, nebo alespoň si nyní neuvědomuji, že bych kromě řidičů autobusů, někdy v posledních letech toto zdravení viděl. Je to škoda.
Za to pirátů silnic je stále více, stačí se projet třebas z Prahy do Karlových Varů. Tam si spousta řidičů s plnými čarami na vozovce servítky rozhodně nedělá. Už se těším na dobu, kdy auto bude chytrý stroj, který bude schopen určit maximální dovolenou rychlost na daném úseku a nastavovat automaticky omezovač rychlosti na tuto rychlost. Hned by na silnicích bylo klidněji.
V době o které píšeš nebylo v každé domácnosti auto, provoz byl mírnější, dalo se zdravit… v dnešní době si představ jízdu po Praze se zdravicí 😀 to by asi nešlo… u nás se používá "zdravice" při "poděkování" nebo tolerantnosti řidiče…
A o pirátech silnic… škoda mluvit… nechápu, proč se vyrábějí silniční auta např. se 270 koňmi, když je povolená rychlost max 110…