Internet: Jak na připojení přes ADSL?

Včera konečně dorazil první telefonní účet a já se tak díky znalosti referenčního čísla uvedeného právě na tomto účtě mohl pustit do zajišťování použitelného internetového připojení přes pevnou linku technologií ADSL.

Na začátek jsem potřeboval zjistit, jak je to vlastně s Českým Telecomem a ostatními společnostmi poskytující služby technologie ADSL. Zanedlouho jsem zjistil, že je potřeba si u Českého Telecomu standardně zaplatit minimální tarif, který v případě potřeby využití pevné linky pro internet činí 329Kč (vč. DPH). Jako druhá podmínka pro využití pevné linky pro internet je dostupnost technologie ADSL ve vaší ústředně, což lze velice jednoduše ověřit např. na stránkách telecomu. Nemáte-li tu smůlu, že spadáte do pouhých 10%, kde by technologie neměla být dostupná vůbec, pak můžete postoupit ke kroku dalšímu a to výběru společnosti a tarifu „šitého na míru“.

Vzhledem k počtu společností, které připojení přes ADSL nabízejí, by se mohlo zdát, že bude nabídka opravdu pestrá, ale opak je pravdou. Existuje defakto jedna velkoobchodní nabídka, kterou Český Telecom prodává ostatním společnostem za dané ceny a tak mají „alternativní“ operátoři velice malý prostor jak ony nabídky vylepšit. I přesto tento fakt lze však určité rozdíly vypozorovat. Já jsem se nakonec rozhodl pro nabídku společnosti GTS Novera (vzniklé spojením společnosti Nextra a GTS), konkrétně nejlevnější tarif Novera DSL Fun 512/128, který je oproti „původní“ tarifu Českého Telecomu vylepšen o 2GB dat na měsíc (oproti původním 1GB), dále možností dokoupit si za příplatek 60Kč další 2GB na původní rychlosti, při podpisu na 12měsíců aktivací za 1Kč, pevnou IP adresou v ceně (oproti dodatečně placené služby) a modemem za 999Kč.

Registrace objednávky byla intuitivní a jednoduchá. Po výběru požadovaného tarifu a ověření dostupnosti internetu na vaší pevné lince stačilo zadat pár osobních, korespondenčních údajů a informací o pevné lince, výběru modemu a způsobu instalace a po potvrzení závazné objednávky byla připravena objednávka k vytištění a podepsání. Nyní jsem ve fázi, kdy je potřeba smlouvu zaslat podepsanou zpět do GTS a čekat na kurýra, který by měl přivést samoinstalační balíček připojení k internetu.

Jelikož nemám momentálně, kde smlouvu vytisknout, musel jsem si ji nechat poslat domů a celá instalace se tak zřejmě prodlouží. Nicméně sám jsem zvědav kolik času „to“ celé bude nakonec trvat, už i z důvodu momentálních mediálních reklamních záplav zejména v televizi k této technologii. I firma GTS poskytuje ADSL do konce dubna v akci, což je dáno právě onou aktivací za korunu.

Aktualizace 9.5.2006

Situace se nakonec opět změnila a rozhodli jsme se využít místo nabídky ADSL před telefonní linku raději „mobilního“ připojení prostřednictvím technologie Internet 4G od společnosti T-Mobile. Nyní by již měla být služba objednána a uvidíme kdy budeme konečně na internet připíchlí a jak se ona služba osvědčí. Původní závaznou objednávku u GTS Novera nebyl nakonec problém před podpisem smlouvy zrušit.

3 komentáře u „Internet: Jak na připojení přes ADSL?“

  1. Bohužel doma patříme zrovna k těm 10%, kde je technologie nedostupná… ale jinak děkuji za pěkný článek… 😉

  2. [2] no služby dialupu jsme využívali asi cca. tři dny.. poté nás to tak otrávilo, že již tuto technologii vůbec raději nepoužíváme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..