Jídlo: Připravujeme a konzumujeme japonské jídlo – Sushi

V jednom z nedávných víkendů jsem byl jedním z mých známých požádán o nějaké konzultace k databázích. Strávil jsem u něj několik desítek minut a jako odměna za strávený čas jsem si měl vybrat cokoliv z jeho internetového obchůdku s japonským zbožím, přičemž jako jeden z artiklů mi bylo nabídnuto právě Sushi.

V pátek v odpoledních hodinách, poté co jsem zařídil pár věcí, jsem se půlhodiny před zavírací dobou vypravil do Michle do kamenného krámku onoho elektronického obchodu, abych si zde vyzvedl snad i zaslouženou odměnu ;-). Po chvilce ujasňování co vlastně si chci vyzvednou paní prodavačce seplo a už vytahovala připravený email se seznamem ingrediencí, který obsahoval následující (v závorce cena):
– rýže na sushi (55,-) – 1kg speciální rýže na sushi
– wasabi (68,-) – zelený křen ve formě pasty s dalšími přídasami – velmi ostré!!!
– řasy nori (82,-) – speciální plátky z řas, do kterých se obaluje rýže
– sušinoko (55,-) – ocet v prášku
– nakládaný zázvor (85,-)
– sojová omáčka (88,-)
– mořské potvůrky mix (135,-) – směs syrového masa: losos, krabí tyčinky, chobotničky a krevetky
– rohož pro balení sushi (42,-)
a jako bonus knihu: Sushi rychle & chutně
Během zabalování věcí mi ještě stihla dát paní prodavačka rychlokurz přípravy dle oné uvedené knihy a jako další bonus jsem obdržel pro zajímavost jeden výtisk japonských hodin pro večerní počtení. Paní prodavačka se rozloučila se slovy: „vás si budu podle fotbalové míče na hlavě pamatovat“ a já odešel spokojeně k autu. Doma jsem vše uklidil na patříčna místa a těšil se na sobotní oběd.

Kolem jedenácté hodiny dopolední započala příprava. Nejprve jsem Svišťovi předal informace, které jsem na prodejně obdržel a poté se i ona jala knihy k přípravě. Po přečtení nachystala nejprve rýži, poté vodu s octem, nakrájela si řasy, připravila rohož a možské potvůrky a tvorba Sushi mohla začít. Nejprve se vezme řasa na kterou se rovnoměrně rozprostře rýže. Na rýži naneseme přiměřené množství wasabi a plátky nějaké mořské „příšery“. Pomocí rohože docílíme kulaté rolky, která by měla být po celém obvodu zabalena do řasy. Pak již stačí jen „zatnout zuby“ a pustit se do konzumace tohoto v našich krajinách velice netradičního jídla. My jsme oněch rolek snědli nakonec snad 6 a mohu k tomu prohlásit, že to poživatelné je, ale nějak asi nejsem ten správný gurmán Sushi, jelikož pokud se mi naskytne příležitost této pochutiny někdy příště tak jí nepohrdnu, ale sám si ji jistě již pořizovat nebudu.

Jednalo se ale o velice zajímavý experiment a zkušenost, kterou jsme si naštěstí nemuseli platit. Ono pravda za 610Kč – kolik všechny suroviny stály dohromady – bych se v restauraci zřejmě najedl lépe. Tím završuji článek o našem zatím nejdražším a zřejmě i nejexotičtějším obědě a těším se na další experimenty z netradiční kuchyně 🙂

5 komentářů u „Jídlo: Připravujeme a konzumujeme japonské jídlo – Sushi“

  1. No ty bláho… Sice mi furt padá net, ale toto jsem si kupodivu stačil přečíst!!! Škoda že je to tak drahý..

  2. Až ti příště něco bude zbývat z jídla, tak to pošli ke mně 🙂 já jsem taková větší popelnice a dojedu všecko, sushi pak obzvlášť velmi rád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..