Eye-Fi X2 – fotky přímo do vašeho notebooku či mobilního zařízení

Myšlenka přenášet online fotografie bezprostředně po nafocení do mobilního zařízení se mi hodně líbí. Přeci jen i když kvalita displejů na foťácích šla nahoru stále ony 3″ poskytují opravdu jen přibližný pohled na vyfocenou fotografii. Ve studiu je určitým řešením fotit bezprostředně do notebooku, k čemuž si vystačíme s USB kabelem a softwarovým vybavením, které toto umožňuje – Canonisté jsou ve výhodě, jelikož takovýto SW je již součástí při koupit fotoaparátu.

V exteriérech je ale práce s notebookem dosti těžkopádná a limitování USB kabelem není zrovna ve venkovních podmínkách příjemné. Proto se mi hodně líbí myšlenka přenášet fotky bezdrátově přímo do mobilních zařízeních podporujících WiFi. To již dnes zvládne kdekterý smartphone, nicméně u nich si až tak moc nepomůžeme, jelikož máme stále relativně malý displej. To pravé ořechové je podle mě až tablet, kde se velikosti obrazovek pohybují mezi 7-10″ a to je již přibližně 3x tolik oproti klasickému LCD displeji foťáku. Umím si i představit nějaký odhlehčený editor, ve kterém si můžete rovnou vyzkoušet rychlé úpravy fotografie.

A co je tedy potřeba? Na straně foťáku budete potřebovat některou z SDHC Eye-Fi karet. K dispozici jsou nyní tři druhy.

První dvě Eye-Fi Connect X2 a Eye-Fi Mobile jsou funkčně totožné a liší se kromě názvu jen kapacitou. V prvním případě disponuje kapacitou 4GB, druhá 8GB, což se může na první pohled zdát málo, ale je potřeba si uvědomit, že fotky jsou nahrávány i do noteboku nebo mobilního zařízení, které mohou mít mnohem větší kapacitu.

Poslední typ karty se honosí názvem Eye-Fi Pro X2. Má kapacitu 8GB a nejzásadnějším rozdílem je podpora přenosu souborů typu RAW a podpora Geotaggingu.

Před koupí doporučuji raději ověřit kompatibilitu s vaším fotoaparátem, nicméně pokud máte některý z posledních modelů digitálních zrcadlovek nižší řady podporující SDHC karty, pak s největší pravděpodobností problém mít nebudete. Použítí SDHC karet je i s jedním z nejvíce limitujících faktorů, jelikož u většiny poloprofesionálních a profesionálních modelů, které většinou používají CF karty, budete mít prostě smůlu.

Na straně přijímače je potřeba disponovat v případě notebooků operačním systémem Windows (XP/Vista/7) nebo Mac OS X (10.5/10.6) a v případě mobilních zařízení operačním systémem Android a nebo iOS (iPhone/iPad).

Dovolím si upozornit, že s touto technologií nemám žádné praktické zkušenosti hned z několika důvodů. Jednak nedisponuji žádným mobilním zařízením (smartphonem nebo tabletem) a také pomalu chystám přechod na vyšší řadu těla foťáku, která již nepodporuje SDHC. Věřím, že si této zajímavé funkčnosti brzy všimnou i výrobci foťáků a stane se třeba základní funkčností. Myslím, že zejména v dnešní době smartphonů a tabletů by to spousta lidí ocenila.

Na závěr ještě ilustrativní video jak to všechno funguje.

Jedna myšlenka na “Eye-Fi X2 – fotky přímo do vašeho notebooku či mobilního zařízení”

  1. Hmm zajímavé,ale jen pro někoho,snad i mně se poštěstí s mými nikony a os ubuntu,chce to prostě v rámci svobodných systémů pohnout pr… aby byly opravdu pro lidi ˇvˇ standy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..