Vánoce 2009 – vánoční trhy v Brně a první svíčka na adventním věnci

Tak máme za sebou první adventní neděli, čímž nám defakto začalo hezké vánoční období. Mě to tentokráte vyšlo tak, že jsem mohl navštívit hned první den vánoční trhy v centru Brna. A jaké to tedy bylo?

Do Brna jsem vyrazil už v sobotu 27.listopadu, abychom se večer sešli u spolužáka a kamaráda Vanise, kterému se před měsícem a pár dnů k tomu narodila dceruška Barunka. Jelikož je mezi stejně starými spolužáky první, neobešlo se to bez pořádné pijatiky, nicméně o tom psát nechci.

Kotis (další spolužák) mě trochu ukecal, abych do Brna vyrazil už dříve a mohli jsme tak ještě před „zapíjením dítěte“ navštívit brněnské vánoční trhy. Tam jsme si dali sraz i s Abym (tentokráte nespolužákem).

Začali jsme na „Zeliňáku“, což je v Brně náměstí, kde se obvykle koná tzv. „Zelný trh“. Jak název napovídá najdeme zde trh převážně se zeleninou, ovocem a květinami. Tentokráte tady však byly dřevěné stánečky s různými vánočními drobnostmi – všelijaké jídlo, cukrovinky, tekutiny, ale také i keramika a různé převážně ručně dělané vánoční dárečky. Místa na Zeliňáku moc nebylo, zato lidí hromady, a tak jsme se jen zastavili u stánku s tzv. Svoboďáčkem – brněnská definice: drsná směs svařáku, rumunska a medůvky (překlad pro neznalé brněnštiny: drsná směs svařáku, rumu a medoviny) – a u dětského kolotoče – na atrakci nás nepustili a pokračovali na „Svoboďák“.

Pohled na Vánoční trhy v Brně ze spodní části Svobodova náměstí
<%image(20091130-Obraz012.jpg|520|390|)%>

„Svoboďák“ je brněnské hlavní náměstí, která je zvláštní zejména tím, že jím projíždí z jednoho rohu napříč náměstím do druhého tramvaj. I zde našlo své místo nemálo stánečků s vánoční tématikou. Místo kolotoče byl přítomen dětský vláček, u kterého jsme se taky museli na nějakou dobu zastavit. Složení stánků bylo velice podobné jako na „Zeliňáku“, hlavní náměstí je však větší a tak zde bylo mnohem více prostoru, neboli menší tlačenice. My jsme opět zakotvili u stánku s tekutými pochutinami, abychom tentokráte ochutnali pravou včelí Medovinu, vyrobenou u našich slovenských sousedů. Musím říct, že Medovina mi tedy chutnala opravdu více, možná i proto, že ze „Svoboďáčku“ šel cítit zejména cukr, kdežto u medoviny to bylo příjemné aroma medu. Dali jsme si tedy pár štamprliček teplé medoviny na zahřátí, prohlédli vánoční strom, zazvonili na vánoční zvon a pak pokračovali na oslavu.

Pohled na Vánoční trhy v Brně z horní části Svobodova náměstí
<%image(20091130-Obraz014.jpg|520|390|)%>

Na podobný trh v Praze chodíme víceméně každý rok, ale musím říct, že ten brněnský má mnohem větší kouzlo. Nepotkáte zde žádné vietnamské stánky, či stánky s příšernými kýči, které nemají vůbec nic společného s vánoci, ale jen zneužívají vánoční doby. Navíc zde nejsou téměř žádní turisti,a celkově mnohem menší tlačenice a přáteltějští ceny. Uvidíme jak to bude ještě vypadat v Praze, kam se taky chystám, ale myslím že pro mě bude ten brněnský i tak vítězem.

Po patřičně peprné oslavě narození dítěte mě po příjezdu domů čekal ještě nákup vánočního adventního věnce. Koupili jsme ho na stejném místě jako loni, opět je nádherný, akorát se mi zdá, že proti loňsku nějak podražil. Se svíčkami tato ozdobička přijde na bezmála 500kč, což není zrovna málo. Na druhou stranu je to do příchodu vánočního stromku jedna z nejzásadnějších ikon vánoc a už se těším, až na něm bude hořet poslední svíčka.

Letošní vánoční věnec a teplá medovina i doma
<%image(20091130-IMG_5723.JPG|520|271|)%>