Vybíráme skútr do 125ccm

Článek píšu s téměř dvouletým zpožděním, ale mám pocit, že se mi to zde chybí, jelikož to to byl výběr nelehký. Všechno to začalo v roce 2012, kdy jsem poprvé vyletěl mimo Evropy a to rovnou do vzdáleného Vietnamu z kterého však jisté kultůrní prvky známe ještě z dob komunismu a proslulých vietnamských tržnic. A proč je počátek výběru skútru zrovna sem? Myslím, že je to jasné při pohledu na fotku níže, které je z jížního Saigonu, kde je prostě přeskútrováno a já si toto vozítko právě zde oblíbil.

Hromada skútrů ve Vietnamu
Hromada skútrů ve Vietnamu

Jelikož nabídka skútrů je u nás opravdu obrovská, je potřeba si ujasnit alespoň základní věci.

Cenové rozpětí

  • v obchodních domech můžete často narazit na vozítka okolo 10tis. ale to ve většina případů budou stejně jenom jen objemy 50cmm
  • další kapitolou jsou pak méně či více osvědčené čínské značky, které se dají pořídit do 40tis., ale bývají zde problémy jednak často s elektrickými rozvody, ale také s náhradními díly
  • a poslední kapitolu tvoří osvědčené a známé evropské nebo japonské značky, kde je však cenové rozpětí, ale i nabídka asi největší a začínáme okolo 40tis. a můžeme končit i přes 100tis. Kč. Já se rozhodl koukat v této kategorii a pokud plánujete i nějaké větší výlety než vedle do vesnice a nechcete strávit v garáži mládí tak je to myslím jediná rozumná volba.

Značka

Jsou lidé, kteří mají prostě určité značky rádi z mnoha důvodů. Jelikož já jsem byl „motorkář“ začátečník neměl jsem v tomto vůbec jasno a hodně mi pomohly rady mých pracovních kolegů motorkářů. Konečná volba u mě padla na značku Honda.

Objem motoru

Pro ježdění po městě by si někteří mohli vystačit i s 50ccm, ale pokud se chystáte i ven tak je to žalostně málo. Já se přesunul na maximum co dnes řidičák na auto skupiny B dovoluje, tj. 125 ccm, ale pozor jen s automatickou převodovkou!  Kdo má řidičský průkaz i na motorku může šáhnout i po 300-400ccm, ale ceny pak letí poměrně rychle nahoru a bohužel i spotřeba benzínu.

Motor skútru s automatickou převodovkou
Motor skútru s automatickou převodovkou

Velikost kol

Opět se vyplatí uvědomit si zda budu jezdit jen ve městě na krátké vzdálenosti a nebo i delší trasy a jednoduše platí, že čím větší kola tím větší komfort jízdy mimo město, ale trochu horší manévrování ve městě. Já mám nakonec velká 16″ kola a jsem s tím velice spokojen.

ABS

Pro začátečníka bych to bral skoro jako nutnost. Mě to zejména v prvních jízdách několikát dost pomohlo. Jak se naučíte jezdit tak to ztrácí větší smysl, ale zase nevíte, kdy to vám nebo někomu jinému může zachránit život. Bohužel ale příplatky za ABS bývají dost velké. Já si ho doplatil.

Kotoučkové brzdy a ABS
Kotoučkové brzdy a ABS

Místo na helmu

Na skútru miluju, že mohu jet kamkoliv, zaparkuju, helmu a rukavice schovám do přihrádky pod sedadlem, motorkářskou bundu případně do kufru a jdu jako bych přišel po svých. Alespoň pro mě tedy čím více uložného prostoru tím lépe.

Prostor pod sedadlem
Prostor pod sedadlem

Velikost nádrže

Ta bývá velmi často malá, ale zároveň je malá i spotřeba. Počítejte ale s tím, že to zdaleka nebude jak v autě a při větších výletech budete rádi za hustou síť čerpacích stanic. Já mám nádrž přibližně 6l a spotřebu kolem 2l tzn. nějakých 300km na jednu nádrž.

Výška sedla

Samotná hodnota vám asi toho moc neřekne a tak si to raději doporučuji vyzkoušet. Co jsem tak četl tak mají spíše problém větší lidé než že by menší nedosáhli na zem. U mého skútru je výška sedla 80cm a při mých necelých 170cm dosáhnu na zem vpohodě.

Hmotnost

Nepředpokládám, že by snad bylo potřeba motorku zvedat ze země, ale v začátcích se myslím lépe ovládá něco lehčího a odrazuje se to určitě ve spotřebě. Já mám hmotnost skútru 135kg

A cože mi po zvážení těchto parametrů vyšlo? Je to Honda SH 125i.

Honda SH 125i
Honda SH 125i

A na závěr si dovolím uvést ještě mou aktuální volbu pokud bych měl řidičák i na motorky a chtěl skútr pak bych si vybral Kawasaki J300 🙂

Kawasaki J300
Kawasaki J300