Pitvání foťáku – Canon EOS 450D

Před pár lety jsme se během letní dovolené na Krétě vydali na opravdu nádherný výlet do zátoky Gramvousa, které má hned několik lákadel. Jednak je tam hrozně málo lidí, jelikož se tam člověk nedostane jinak než po moři a nebo přes opravdu obrovskou horu, dále je tam opravdu nádherně čirá a barevná mořská voda, a v neposlední řadě je tam opravdu mělké dno a krásně teploučká voda.

Nicméně tento článek není o Krétě takže proč o tom vlastně píšu? Člověk na tomto místě hrozně rozdivočený. Tu běží tam, a za chvíli se zase podívat o kus vedle. Já jsem ještě v této době neměl speciální fotobatoh a tak se mi při brouzdání asi 15cm hladinou moře stalo to, že se mi otevřel batoh a foťák mi vypadl přímo do moře. Opravdu nepříjemný pocit vzhledem k tomu, že foťák toho ještě neměl mnoho zasebou. Tím jsem s focením pro ten den skončil a další den se hrozil toho co se stane až ho zkusím zapnout. Naštěstí podle všeho to odnesl pouze objektiv Tamron 28-75mm 1:2.8 MACRO (i toho objektivu bylo hodně škoda, budiž mu země lehká).

Tělo Canon 450D vypadalo absolutně bez závady – nečekal jsem že foťák této třídy může vůbec přežít vymáchání v mořské vodě, v které ležel přibližně 3sec. úplně ponořen, nicméně ve vypnutém stavu. Ještě, že jsem měl sebou ještě jeden objektiv a tak jsem zbytek dovolené odfotil se Sigmou 20mm 1.8.

Po příjezdu z dovolené jsem však přeci jen závadu našel a to nefunkčnost USB, která byla zřejmě způsobena tím, že jsem měl nedokonale dovřen gumové těsnění. Dlouhou dobu mi tento problém vůbec nevadil, až do doby kdy jsem pocítil potřebu fotit přímo z počítače, resp. mít možnost bezprostředně po stisknutí spouště si prohlédnout fotku na velké monitoru. A tak jsem se odhodlal k rozebrání Canonu 450D, abych se pokusil nějaký způsobem vyčistit nefunkční USB konektor.

Při rozebírání si člověk uvědomí jak přesně je foťák uzavřen, jelikož je potřeba odšroubovat opravdu velké množství šroubků a i tak se zadní strana foťáku hned lehce neodklopí. Já postupoval krok za krokem podle videa, které jsem přiložil na konec článku a žádné překvapení se nekonalo. Rozhodně bych se do rozebraní nepouštěl bez shlédnutí podobného videa.

A vpravo už je vidět onen problematický USB konektor. Bohužel i přes všechnu snahu se mi jeho funkčnost nepodařilo obnovit, což značně komplikoval fakt, že je celý uzavřen v kovovém pouzdře do kterého bych se zřejmě podíval jen jednou. Na spodním lemu těla jdou ještě vidět kousky mořské soli. Dál se naštěstí nedostaly.

Pokud se tedy pohybujete s foťákem okolo vody doporučuji opravdu obezřetnost. Pokud už by se vám náhodou stalo něco podobného jako mě rozhodně foťák hned nezapínejte a nechte ho pořádně vyschnout. Pokud by ani poté foťák nefungoval doporučoval bych ho asi spíše dát do nějaké opravny než se ho pokoušet oživit v domácích podmínkách. Mě by se to přeci jen kvůli USB zřejmě nevyplatilo.