Nefunkční lednice a mrazák

Před přibližně 7 lety jsem si koupil lednici Candy (typ CFM 3660E). Jedná se o kombinovanou lednici, kdy nahoře je chladnička a dole mrazák, přičemž kompresor je jen jeden společný.

K mému údivu jsem takhle přišel domů a lednice nejen že nesvítila, ale ani nechladila. První co mě napadlo je zkusit vyndat a zandat do zásuvky nicméně to nepomohlo. Jelikož už byl večer nechal jsem ji být. Začal jsem si pomalu zjišťovat opraváře,  nakonec si  jednoho ze stránek výrobce lednice vybral a tomu i ráno mu zavolal. K mému trochu údivu mi oznámil, že neví jestli mu to ještě dnes (tedy ten den kdy jsem volal, což je asi naivní si myslet, že bude mít čas) vyjde a tak započal úkol další, zajistit si kam umístit obsah zejména mrazáku, který čítal téměř 5kg masa.

Přemýšlel jsem kdo z těch mála lidí co tak nějak znám u nás v baráku by mohl mít mrazák s nějakým volným místem a nějak mě nikdo nenapadal a tak jsem zkusil paní správcovou. Ta mi sama nedokázala pomoci, jelikož jak sama prohlásila už je starší paní a mrazák má velikosti ani ne jedné kachny. Nasměřovala mě však na jinou sousedku, kde už jsem uspěl. Ta se mi navíc svěřila, že je to jen měsíc co měla také problémy s lednici až to nakonec vyřešila tak, že si koupila novou. To mi tedy s opravou moc mé vyhlídky nevylepšilo, ale zase jsem měl celý jeden šuflík v mrazáku k dispozici.

Pár hodin na to už zvonil k mému údivu na dveře opravář, že se tedy na tu lednici jde podívat. Vytáhl si zkoušečku, rozebral přední kryt lednice nahoře a za chvíli měl jasno, že je vadný termostat a navíc mi odešla i žárovka na osvětlení lednice. Termostat měl nový sebou, tak ho jen vyměnil a žárovku mi doporučil si dokoupit. Ani ne za půlhodinku tak měl hotovo, já mu odevzdal 1500 Kč a rozloučili jsme se.

Během dne už jsem zůstal doma, několikrát navštívil kuchyň a bylo mi trochu divné, že i když byla lednice vypnutá a musela se tak znovu namrazit, tak jede nějak dlouho už pořád v kuse. Zavolal jsem tedy ještě opraváři, že mám podezření na to, že se lednice nevypíná a ten mě jen odkázal na to ať to ještě sleduju a dokud nebude v lednici námraza tak se prý nic neděje. Navečer se mi zdálo v lednici nějak už zima, tak jsem ji raději na noc vypnul a ráno ji opět zapnul a vložil do ní teploměr.

Po návratu z práce mě čekalo v lednici překvapení, v podobě -10st. v chladničce, takže úplně vše zmrzlo. I přes pozdní hodinu jsem tak opět volal opraváři s tím že toto určitě normální není a on jen tedy docela suše prohlásil, že asi bude vadný ten nový termostat. Nastala domluva další návštěvy a domluvili jsme se až za 4 dny a do té doby ji mám prý občas vypnout. Naštěstí místo toho „občas vypnout“ mě napadlo řešení lepší, a to že jsem dal do zásuvky časový spínač, který jsem postupně během víkendu vyladil tak, aby v lednici bylo těch 4-8st.

Na další návštěvě pak následovala jen další výměna termostatu – ten originální měl nápis „Made in EU“, ty dva další „Made in Italia“, i když bůhví jestli to nebylo nakonec vyrobeno v Číně. Naštěstí tento druhů už fungoval a tak skončily i mé patálie s lednici, které mě stály 1500Kč a nutnosti být dva dny doma. Tak jsem zvědav jak dlouho ještě bude lednice fungovat.