Calgoo – offline správa Google a Outlook kalendáře

calgoo logo

Možností pro správu svého osobního či pracovního kalendáře je mnoho. Ti kteří chtěji řešení zdarma často šáhnou po Google Calendar, který má však jednu drobnou nevýhodu. Je spravován prostřednictvím webového rozhraní a není tedy primárně k dispozici bez připojení k internetu. Naštěstí existuje program, který toto umožňuje.

Pokud jste se již rozhodli používat Google Calendar a disponujete přenosným počítačem bez trvalého připojení pak jste si jistě řekli, že by bylo dobré mít kalendář dostupný i v době kdy nejste připojeni k internetu.

První řešení je přímo od Googlu a spočívá v instalaci Google Gears plug-inu, který pak umožní zobrazit si stránku Google kalendáře i když nejste online.

Update: výše uvedené první řešení je momentálně nemožné. Toto umožňuje google i jiné služby a to Google Reader. Za toto nedopatření se omlouvám

calgoo schema

Druhým řešením je použití programu Calgoo, který umí synchronizovat hned několik kalendářů. První je již zmíněný Google Calendar, druhým je Outlook Calendar a konečně poslední možností je Outlook Contacts. U těch třech zdrojů umí Calgoo synchronizovat data oběmi směry, tj. jak ze zdrojů číst, tak do nich zapisovat.

calgoo

Calgoo existuje ve dvou variantách, přičemž první je zdarma a druhá za nějaký 30$ na rok. Rozdíly si ukázeme na verzi zdarma:

  • synchronizace zdrojů pouze manuální, tj. při stisku klávesy F5 a nebo položky v menu
  • počet kalendářů je omezen na 5 – toto omezení je bohužel pro praktické použití docela zásadní
  • neexistuje možnost využítí emailové podpory
calgoo calendars

Jelikož instalace programu není pouze o kliknutí na stažení instalace popíši zde postup alespoň stručně. Nejprve je nutná registrace na www.calgoo.com – po registračním emailu se dostanete do položky download. Po instalaci je potřeba v programu vyplnit calgoo.com registrační jméno a heslo a v dalším kroku pak i přihlašovací údaje na Google Calendar. Následuje výběr výchozího kalendáře a dalších kalendářů, které chcete synchronizovat. Po těchto krocích je program připraven k použití.

Možnosti použití kalendáře víceméně kopírují webovou variantu, tj. můžete si zobrazit denní, týdenní a měsíční přehled, dále přidávat, upravovat a nebo mazat akce a vyhledávat v již přidaných akcích.

Pokud tedy potřebujete offline kalendář, nevyhovuje vám řešení pomocí Google Gears a vystačíte si ve verzi zdarma s 5 kalendáři pak je Calgoo to pravé pro vás.

Odkazy:
homepage programu Calgoo
homepage Google Calendar